5 Nisan 2020 Pazar
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.487.522 ziyaret.
16 aktif ziyaretçi.
Gerede'nin En Eski Resmi
Gerede'nin 1810 yılında çizimle yapılan en eski resmi bulundu.

1810 yılında İran seyahatine katılan Osman Şakir Efendi'nin yazdığı Musavver Sefaretname-i İran (Resimli İran Sefaretnamesi) adlı eserde Gerede'nin çizimle yapılmış en eski görüntüsü bulundu.
Eserle ilgili bilgi araştırmacı Dr. Abdullah Demirci tarafından yapılan çalışmada bulunarak sitemize gönderilmiştir. Gerkav Dergileri yayını çalışmalarında da emeği olan Dr. Abdullah Demirci'ye teşekkür ediyoruz.Suluboya tekniği ile minyatür tarzı çizilmiş resim için Dr. Abdullah Bey'in edindiği bilgiye göre Osman Şakir Efendi'nin Gerede tasviri şöyledir.


Bilgilendirme notudur:

Dr. Abdullah Demirci tarafından söz konusu eser hakkında bilahere aşağıdaki bilgi sitemize ulaştırılmıştır.  Dr.Abdullah Demirci'nin bilgilendirmesine göre;

Gerede'nin bulunan en eski resminin olduğu eserin orijinal yazması İstanbul Fatih Kütüphanesinde bulunmakta olup, 2018 yılında Kültür Bakanlığı Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı Yayınında  Güray Önal tarafından "Musavver Sefaretname-i İran" adıyla hazırlanıp kitaplaştırılmış olup, bilgi buradan alınmıştır.

Söz konusu eserin yazarı Güray Önal'ın sitemize gönderdiği bilgilendirme üzerine Dr. Abdullah Demirciyle yapılan görüşmede de bilgi bu şekilde yeniden değerlendirilerek güncellenmiştir.

Yazma eseri dilimize kazandıran Güray Önal'ın açıklamasına göre eser bilgisi şöyledir.

"……….....

Geçtiğimiz ay Kültür bakanlığımız tarafında basımı gerçekleştirilerek dağıtımı yapılan Musavver Sefaretname-i İran isimli bu kitap tarafımdan hazırlanmış olup, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın takdim yazısıyla başlıyor ve 250 sayfadan oluşuyor. Kitap 1811 yılında Osmanlı Devleti ile İran arasındaki dostluk bağlarını kuvvetlendirmek üzere İran'a elçi olarak gönderilen heyet içinde tercüman olarak bulunan Bozoklu Osman Şakir Efendi'nin gezi anılarını kapsıyor ve İstanbul-Tahran arası yol güzergahındaki Göynük, Mudurnu, Bolu, Gerede dahil 31 şehir hakkında önemli bilgiler verilmektedir."

Yazar Güray Önal'a bu eseri için ve Gerede ile ilgili bulunan en eski çizim resmi bizlere kazandırdığı için ayrıca teşekkür ediyoruz.
  Güncel Haberler
 Yerel
 “AKAN SULAR ÖMRÜN OLSUN”
 "bi Fikrim VAR - bi Elçi Ol"
 Bağışçılar Vakfı'ndan inovasyon atağı
 Gerede Yöresel Ürünleri Coğrafi İşarete Kavuşuyor.
 1. Girişimcilik Etkinliği "DÜŞLE HAREKETE GEÇ BAŞAR"
 Yazarımız Yunus Baki Koçak'ın Yeni Kitabı
 Kul Damad' tan 4 Yeni Kitap
 GERKAV BÜLTENİ 2019 Çıktı
 Gerede'nin En Eski Resmi
 Palyetif Bakım Servisi Açıldı
 Kul Damat’ın (Ahmet Tınmaz) Kitapları
 EDS ler çalışmaya başladı
 "Ömrümde Bir Gerede"
 ANILAR
 Kratya'nın Gülleri
 Spor
 Beşiktaş’ın Gerede Tesisileri Açıldı
 Güncel
 Esentepe The Sign Otel 03 Eylül 2019 Salı Günü Açılacak
 GTSO'dan ÖNEMLİ DUYURU:
 Oto Alım Satım Yönetmeliği
 2018 YILLIK İŞLETME CETVELLERİ VE SANAYİ SİCİL BELEGESİ VİZE İŞLEMLERİ İLİŞKİN DUYURU
 "İyilik Yolunda Uzaklar Yakın" a Türkiye Yazarlar Birliği'nden birincilik geldi.
 SKY ROAD’ da Bir GEREDELİ
 “İyilik Yolunda Uzaklar Yakın 1”
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net