26 Nisan 2017 Çarşamba
Üyelik
Sayaçlar
4.702.923 ziyaret.
123 aktif ziyaretçi.
BOLU’DA TRÜF MANTARI İÇİN ÇALIŞMALAR TAMAMLANDI…
"Trüf Ormanı Eylem Planı."

 Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü (OGM), Dünya gıda ve kozmetik pazarlarında binlerce avroya kadar alıcı bulan trüf mantarının ülke ekonomisine kazandırılması için 2014 yılında uygulamaya koyduğu "Trüf Ormanı Eylem Planı" çerçevesinde yurt genelinde trüf ormanları kurmaya devam ediyor.

20 Dekarda Trüf Ormanı Hazır

2017'de Merkez'e bağlı Banaz Köyü'nde kurulması planlanan 20 dekarlık sahada çalışmalar tamamlandı. Trüf ormanı kurma çalışması kapsamında sahaya trüf mantarı aşılanmış meşe fidanları dikildi. Yüksek ekonomik değere sahip trüf mantarının yapılacak yeni çalışmalarla yayılış alanlarının artırılması ve suni ormanların kurulması hedefleniyor.

"Binlerce Avroya Alıcı Buluyor"

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, trüfün ekonomik değerine dikkat çekerek "Trüf mantarı kokusu ve benzersiz aromasından dolayı çok eski zamanlardan beri mutfak kültürü ve parfümeri sanayinde ayrıcalıklı yer tutuyor. Bu mantarın kilosu piyasada binlerce dolara kadar alıcı buluyor. Ayrıca dünyada üretim alanı daralırken mantara talep artıyor. Bakanlık olarak yöre insanına bu alanda eğitim ve imkân vererek trüf üretiminde Dünya piyasasına hâkim olmak istiyoruz" dedi

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği
Tel   : 0312 207 67 37/38
Faks: 0312 207 67 87  Güncel Haberler
 Yerel
 Kratya'nın Gülleri
 Geredelilere Sürpriz Değil
 Kar Geri Döndü
 Grand Tepe Hotel Açıldı
 Spor
 Yeniçağaspor Tekrar BAL dedi
 Güncel
 MSB Suudi Arabistan'da
 BOLU’DA TRÜF MANTARI İÇİN ÇALIŞMALAR TAMAMLANDI…
 Kayı Boyundan Geredeli Hemşehrilerine Tam Destek
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net