21 Mayıs 2018 Pazartesi
Üyelik
Sayaçlar
5.425.299 ziyaret.
91 aktif ziyaretçi.
Ana Sayfa > Gerede Tanıtım > Köylerimiz > [Yakakaya Köyü]
Yakakaya Köyü

Bolu ili Gerede ilcesine bağlı, Ankaraya 150 km, Boluya 46 km İstanbula 308 km, Geredeye 8 km, Dörtdivana 9 km Yenicağaya 10 km, E-5 Devlet Karayoluna 3 km ve Tem Otoyoluna 3 km Uzaklıktadır.

Köyün batısında Yunuslar mahallesi 8 hane, Kuzey doğusunda Evrenler Mahallesi 17 hane, Doğusunda Dursunlar Mahallesi 16 hane ve Merkez Mahalle 59 haneden teşkil etmiş şirin bir köydür. Köroğlu Dağının en yüksek tepesine bakan Yakakaya Köyü Gerede-Yeniçağa-Dörtdivan İlçelerinin Ortasındadır. Rakımı:1199 metredir.Konumu:40° 46' 0N (Kuzeyde) ve 32° 7' 0E (Batıda)

Köyümüzün Muhtarı: İbrahim GÜRDAĞdır.
Yakakaya Köyünde yaşayan insanların Geçim kaynaklarından en önemlileri Tarım - Hayvancılık ve inşaatçılıktır, İklim olarak genelde Soğuk, rüzgarlı ve yağışlı bir iklime sahip olmasından dolayı köylüler hep kıt kanaat geçinmiştir. Babadan oğula intikal eden veraset sonucu 3-4 ve daha fazla bölünen tarlalar zaten verimsizdi. Bu nedenle dışarı ilk göçleri vermeye başlamıştır. Önceleri yakın il ve ilçelere çalışmak amacıyla gidiş-dönüşler başlamıştır, daha sonra 60'lı yılların ortalarında Yurt dışına (Almanya-Fransa-Belçika-Danimarka gibi Avrupa ülkelerine) okuma-yazma bilen eli iş tutabilen insanlar gitmiştir. Bu insanların amacı başlangıçta bir Traktör parası kazanıp biraz daha rahat yaşamaktı. Nitekim gidenlerin bir kısmı birkaç yıl sonra geri döndüler. Orada temelli kalıp yerleşenler oldu. Köyümüz nüfus yoğunluğu olarak 70 li yılların sonlarında altın çağını yaşadı . 80 li yılların başından itibaren hep dışarıya göç verdi. Özellikle Gerede nin Dayıoğlu Mahallesi köylülerimiz için idealdi. İlk önceleri hayvan yetiştirip besleyebiliyorlardı. Burasının şehre yakın olup hayvan yetiştirilebilecek olması, kiraların ucuz olması gibi sebeplerden köylülerimizin buraya yerleşmesine sebep oldu. Köyümüzün Hanesi 100 iken şu anda mevcut ikamet eden 35 hanedir.
Yakakaya Köyünün Sınırları; güneyde Göynükören Köyü, Doğancılar Köyü (Dörtdivan ilcesine bağlı), doğuda Ahmetler Köyü, Kuzeyde Ibrıcak Köyü, Batıda Şahnalar (Yenicağa ilcesine bağlı), Gücükler Köyü (Dörtdivan ilcesine bağlı), Köy sınırları ile çevrilidir 
Bilgi: Hüdayi COŞKUN
         Teknik Öğretmen
Daha fazla bilgiyi COŞKUN'un hazırladığı
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net