19 Ocak 2021 Salı
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.837.780 ziyaret.
9 aktif ziyaretçi.
Ana Sayfa > Gerede Tanıtım > Spor > Kayak > [Gerede'de Kayak]
 Gerede'de Kayak

Gerede, dünyada uluslararası bir karayoluna en yakın kayak merkezine sahiptir. Çam ağaçlarının arasından geçen pistlerle, uluslararası kayak koşu, bisiklet ve kros yarışmaları için çok uygun orman içi spor alanlarına sahiptir.Dünyada benzeri görülmemiş güzellikleriyle Uluslararası kayak kros yarışmalarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Gerede, coğrafi konumu itibariyle çok fazla yağış alan bir bölgede yer almaktadır. Kış ayları çok sert geçmekte ve kayak merkezinden daha aşağılarda olan şehir merkezinde bile aylarca kar yerden kalkmamaktadır. Gerede'deki kayak pistleri, dünyada benzeri görülmemiş bir yapıdadır. Pistler tamamen çam ağaçlarıyla sarılmış durumdadır ve uluslararası D100 karayolundan 15 dakika içinde kayak merkezine ulaşılabilir.

Ankara ve İstanbul'a yakın olması ve kavşak konumunda bulunması sebebiyle ulaşım çok kolaydır. Ankaradan otoyol üzerinden 1,5 saatte Gerede'ye ulaşılabilmektedir.Gerede'de 3 ve 4 yıldızlı oteller ve diğer konaklama imkanları mevcuttur.

Arkut dağında 5 km uzunluğunda ve 1 km uzunluğunda FIS (Uluslararası Kayak Federasyonu) tarafından homogolasyonu yapılmış 2 adet kayaklı koşu pisti mevcuttur. Her yıl Mart ayı içerisinde Türkiye Kayak Federasyonu tarafından düzenlenen bir çok ülkenin katıldığı yarışmalar düzenlenmektedir. Ayrıca, 10, 15, 20, 25, 30, 35 ve 40 km. uzunluklarında kayaklı koşu pistleri kış aylarında açık tutulmakta ve kayaklı koşu tutkunlarının hizmetine sunulmaktadır. Kayaklı koşu milli takımın değişmez kamp merkezidir. Gerede'de bulunan Arkut dağı kayaklı koşu sporunun Türkiye'de ki kalbi ve Dünya'ya açılan penceresi konumundadır. Arkut dağında Esentepe Hotel tarafından işletilen ve 2008 tarihinde inşaa edilen teleski bulunmaktadır. Alp kayağına yeni başlayacaklar için en uygun pistlere sahip olan Arkut Dağında birçok kış aktiviteleri de yapılmaktadır. Bunların yanı sıra Arkut Dağı bir çok spor dalının çalışma ve müsabaka alanı olabilecek bir cografi yapıya sahiptir. GSGM yarafından Arkut Dağına 50 yataklı bir kayak evi yapılacaktır.


 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net