27 Mayıs 2018 Pazar
Üyelik
Sayaçlar
5.436.333 ziyaret.
20 aktif ziyaretçi.
Ana Sayfa > Gerede Tanıtım > Turizm > Mesire yerleri ve yaylalar
 Gerede Yaylaları

Yazan: Kazım ÜNLÜOL

(Yayla fotoğraflarını görmek için burayı tıklayın.)

Eşsiz tabii güzellikleri ile, ormanla iç içe olan şehrimiz tertemiz havası pırıl pırıl gökyüzü ve çam kokuları ile son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin ve kamp yapmak isteyen spor kulüplerinin ilgi odağı halindedir. Yine son yıllarda gündemde olan dağ turizmi için de yaylalar, av sahaları  çok elverişli durumdadır. Geçmiş yıllarda yazın geleneksel olarak yaylalara hayvancılık ve yakıt ihtiyacı  için çıkan halk, bugün daha çok dağ havasında, gürültüden uzak bir ortamda dinlenmeyi düşünerek bu geleneği devam ettirmektedir.

(Hasbeyler Yaylası)

Bu haliyle Esentepe ve Arkut dağlarındaki yaylalar, mesire alanları yerli ve yabancı turistlerin dinlenme yerleridir. Bilhassa yazın bu yerler piknik yapanlarla dolup taşmakla birlikte doğal yapı bozulmamış olup çevre temizdir.

(Rumşah Yaylası)

Hacı Veli, Seviller, Rumşah, Hasbeyler, Bucak, Deyişler, Aydınlar, Ibrıcak, Sofular, Tokular, Mangallar, Kabaklar, Koçumlar,İmreşe, Sungurlar, Gaziler, Kıncallar, Emirler, Ümitköy, Ahmetler, Demirciler, Bıçakçılar, Yağdaş, Dikmen, Çayören Güney, Çayören, Bahçedere, Gökçeler, Avşar, Virançık, Ulaşlar, Seyitler, Çukurköy, Salur, Samat, Havullu, İnköy,  Ağızörengüney, Kazanlar, Aşağıovacık, Demirler, Yukarıovacık, Elören yaylaları şehrin kuzey ve güneyindeki dağlarda bulunan yaylalardır.

(Seviller Yaylası)

Günümüzde sayıları azalmakla beraber Geredeliler, bu yaylalara gerek hayvan besleme, gerek kışlık yakacak temini için yazları çıkmaya devam etmektedirler. Son yıllarda sadece mesire amaçlı yaylaya çıkıp kalanlar da vardır.

 

Hacıveli ve Yünlü Yaylaları


 Gerede'deki Mesire Yerleri

Yazan: Kazım ÜNLÜOL

(Esentepe fotoğraflarını görmek için burayı tıklayın.)

Esentepe

Şehrin 1.5 km kuzeyinde 1300 m. yükseklikte benzeri bulunmayan bir tabiat güzelliğine sahip ve tüm ilçeye hakim manzarası olan Esentepe mesireliğinde yaşları yüzyıllara varan çam ve köknar ağaçları sadece buraya has bir görünüm koku ve güzelliktedir. Tabii yapısı ve bitki yapısı, ağaçları korunduğu ve son zamanlara kadar kozalaklarının dahi toplanmayıp toprağa karıştığı Esentepe'de bastığınız her yer yemyeşil çim ve otların altında yumuşacık bir toprak yapısına sahiptir. Yazın piknik, gezi, kros, çim kayağı, kışın ise kayak gibi kış sporları yapılır. Mini Marmara denizi şeklindeki havuzuyla belediye çay bahçesi, yeni yapılan nostaljik kır lokantası ve üç yıldızlı Esentepe Turistik oteliyle konuklarına huzurlu bir ortamda eğlence ve dinlenme imkanı sağlamaktadır. Mini futbol sahası ve Esentepe batısında yapılan futbol sahası da profesyonel ve amatör futbol takımlarının çalışma sahaları olarak hizmete açıktır.

Eski adı Ramazan Dede olan bu eşsiz güzellikteki tepe her an rüzgar estiği için Atatürk tarafından Esentepe olarak adlandırılmıştır.

Orman içi mesire yerleri

Kırklar, Demirpınar, Aşağı Yağlıca, Yukarı Yağlıca, Sinekli, Ağalar Dağı, Kirpüğün, Geyik Gölü, Uzun Çörten, Çokrak, Aksu, Kızlar Kayası Tepesi, Ark Aşan, keçeli Pınarı Tepesi, Çingen Çayırı Tepesi, Erenler Tepesi, Ciğeroğlu Tepesi, Özüre Tepesi, Kabatak Tepesi, Çoban Tekkesi Tepesi, Gürorman Tepesi, Maldöken Tepesi, Evarkası Tepesi, Gına Kayası Tepesi, Kırıkeşme Tepesi, Köprücek Tepesi, Paraşüt Yeri Tepesi, Kürekli Tepesi, Çokrak, Kızılcapınar isimleri ile bilinen orman içindeki genelde buz gibi soğuk kaynak suları ve çeşmeleri bulunan mesireliklerdir.

 

(Kırklar ve Kızılcapınar Mesirelikleri)

Esentepe kuzeyinde doğudan batıya Macarlar bölgesinden başlayıp yükselerek devam eden Arkut Sıradağları Gerede'de en yüksek noktasına ulaşır (1476m.). Bu dağlar Gerede'ye bakan yamaçlarda ve tepede köknar ağaçları, Mengen tarafına bakan kuzey yamaçlar kayın ve sarı çam ağaçları ile yabani fındıklıklarla kaplıdır. Demirpınar mevkisi ve çevresi geyik koruma alanıdır.


 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net