20 Eylül 2020 Pazar
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.710.813 ziyaret.
21 aktif ziyaretçi.
Ana Sayfa > Gerede Tanıtım > Ekonomi ve ticaret > Deri Firmaları ve Dericilik
 Deri Firmaları

Gerede'ye girerken "Dericiler Şehri Gerede" tabelasını görürsünüz.  Bölgede 120 civarında firma deri üretimi (tabakhane) alanında faaliyet göstermektedir. Bu firmalardan başka 160 civarında da kemer imalatçısı ve kimyasal ürün satıcısı firma mevcuttur.

Türkiye'nin en büyük deri üretim bölgesi olana Gerede, deri üretiminin %40'ını sağlamaktadır. Günlük deri üretim kapasitesi 300-350 tondur.

Dericilik alanında faaliyet gösteren firmalar hakkındaki örnek bilgileri "Deri İmalatçıları" ve "Kemerciler" bağlantıları tıklayarak görebilirsiniz.

Tabak Esnaf Ve Sanatkarlar Odası -Deri İmalatçıları- Ham Dericiler için; http://www.geredeteso.org.tr/index.asp

Not : Burada yayınlanan bilgiler firmanın gönderdiği veya sitemize konulduğu tarihte firmanın internet sitesinde yer alan bilgilerdir. Doğru olmayan bilgilerden dolayı sitemiz sorumlu tutulamaz.


 Gerede'de Dericilik

"DERİCİLER ŞEHRİ GEREDE"

(Yazan : Kemal KILINÇ, kemalk@mail.ege.edu.tr)

 

Gerede'ye girerken "Dericiler Şehri Gerede" tabelasını görürsünüz.Gerede ve Geredeliler adeta deriyle bütünleşmiştir.İlçedeki ekonomik hayat neredeyse deriye ve buradaki sektörün geleceğine endekslidir.

Mevcut Durum

 

Bölgede 120'ye yakın firma faaliyet gösteriyor.Günlük deri üretim kapasitesi 300-350 ton işlenmiş deri.Büyükbaş deri üretiminde gerek kurulu kapasitesi ile gerekse de fiili olarak Gerede en büyük bölge olarak görülüyor.Türkiye'de üretilen derinin %40 ı Gerede'de üretiliyor.

Üretim Gücü

 

Gerede'nin ekonomisi deri sanayiine bağlı.Buradaki her tabakhane ilçe için dışarıya mal satan ve bölgeye para getiren kuruluş.Yaklaşık 2500 civarında deri sektöründe çalışan işçi potansiyeli ile de bölge ekonomisine önemli katkı sağlıyor.

Hammadde

 

Gerede'de yerli deri kullanılıyor.Yerli derinin dışında ise Azerbaycan,Gürcistan,Bulgaristan ve Avustralya'dan deri ithal ediliyor.

İthalat

 

Bölgedeki dericilerin büyük bir kısmı bavul ticareti yoluyla deri ihraç ediyor. Rusya, Ukrayna ve Bulgaristan bölgenin deri sattığı ilk 3 ülke. İstanbul'daki aracılar vasıtasıyla da deri ihraç ediliyor. Bazı firmaların ürettiği derilerden yapılan ayakkabılar Milano'daki mağazalara, ABD ve Almanya'ya gidiyor. Ancak bavul ticareti gittikçe azalıyor. Rusya'nın aldığı önlemler, İtalya, Çin ve Yunanistan'ın pazar kapma çabaları ve Türkiye'de bavul ticareti için gelen insanlara yönelik yanlış davranışlar bu düşüşün sebeplerindendir.

Fuarlar

 

Gerede'deki dericiler İstanbul'da düzenlenen Ayakkabı ve Yan Sanayi Fuarı (AYSF) ve Uluslar arası Deri Günleri Fuarı (UDG) 'ye katılıyorlar.Bu fuarlar dericilerin müşteri portföyüne genişleme ve değişme gibi önemli katkılar sağlıyor.Fuarlara katılan profesyonel ziyaretçiler "Gerede derisi kalitesizdir" imajının gerçek olmadığını gördüklerini söylüyorlar.Dericiler de artık fuarların avantaj sağladığına inanmakla birlikte, Gerede derisinin imajı açısından ulusal düzeyde katıldıkları fuarları takip etmekte kararlı.Fakat hammadde sıkıntısı nedeniyle, gelen taleplerin karşılanmasında sıkıntı çekiliyor.

 

1990'lı yılların başlarında geri bir teknoloji ile üretim yapılan Gerede'de yapılan yatırımlar ticari amaçlı bölgeye gelen yabancıların da dikkatini çekiyor. Gelen yabancılar gezdikleri fabrikalara ve tesislere hayran kalıyorlar.

Dericilerin bir araya gelerek kurdukları ortak şirketler vasıtasıyla kolektif üretim ile Gerede diğer bölgelerden avantajlı konumda. Ortak kullanım alanlarında Gerede'deki fabrikalardan ve diğer deri sanayilerinden yağlama ve retenaj işlemlerinden gelen deriler kolektif üretim ile kısa sürede ve daha az maliyetli olarak işleniyor. Kolektif üretim ile makinalar atıl durumdaki demir yığınlarına dönüşmeden sürekli üretim yapıyor. Deriyi güzelleştirdiği, ciltlerindeki kırışıklıkları aldığı, derinin açılımını sağladığı, küçük damarları yok ettiği için Geredeliler bu ortak kullanım alanlarına "Gerede tabakhanelerinin kuaför salonu" diyorlar. Bu sistem İtalya'dan esinlenerek geliştirilmiş. Herkes kendi fabrikasına kendi makinalarını almak yerine,ortak olarak makinalar alınmış ve böylece makinalar atıl durumda kalmadan sürekli üretim yaparak uygun maliyetle deri işleyebilir konuma gelmişler.

Deri Sanayi, çevre, ekolojik denge ve insan sağlığı gibi konularda duyarlı bir sektör niteliği kazanmaya başladığından ve haksız rekabeti önlemek amacıyla Deri Organize Sanayileri oluşturulması gündeme geldiğinden Gerede'de de Deri Organize Sanayii'ne taşınma hazırlıkları sürmektedir. Arıtma tesisi tamamlanmış olup önümüzdeki yıllarda taşınma işlemi gerçekleşecektir.

İlkel yöntemlerle yapılan dericilik günümüzde yerini modern tesislere bırakmaya başlamıştır.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde İstanbul Kazlıçeşme'de çağın teknolojik bilgisinin üstünde bir deri işleme tekniği yansıtan bir sanayi merkezi kurulmuştu.Bunu yanı sıra dericilik, Anadolu'nun  birçok yerinde ufak birimler halinde yürütülmekte idi.Gerede'de bunlardan biriydi. Ahiliğin kurucusu ve piri sayılan Ahi Evran'ın debbağ (derici) olması ile, GEREDE Osmanlı topraklarına katıldığı 1395 yılında buraya gelen Ahiler vasıtasıyla dericilikle tanıştı.


 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net