25 Eylül 2020 Cuma
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.717.690 ziyaret.
14 aktif ziyaretçi.
 Genel Ticari Durum

Yazan: Kazım ÜNLÜOL

Ekonomik Durum

    Geçmişte Gerede ipek yolu tüccarlarının konaklama yeri olmuştur. İpek yolunun önemini yitirmesiyle kapalı ekonomi faaliyeti içinde, halkın kendi ürettikleriyle yaşadığı bir haldeyken, Ankara İstanbul ve Doğu Karadeniz kara yollarının faaliyete geçmesiyle ekonomik hayatta da canlanma başlamıştır. Son yıllarda köylerden şehire olan göç yeni iş yerlerinin açılması konut yapımının artması ulaşım araçlarının artması etkisini göstermiş, yeni çalışma alanlarına ihtiyaç duyulur olmuştur.

Sanayi-ticaret

    İlçemizde Organize Sanayii, deri imalat sanayii ve oto bakım onarım sanayii tesisleri önemli sanayi kuruluşları olarak görülmektedir. Bunların yanında oto sanayi sitesinin bir bölümünde faaliyet gösteren marangozlar mobilya imalatını geliştirmeye başlamışlardır.

    Zaruri ihtiyaç maddeleri şehir esnafı tarafından ve Cumartesi günleri kurulan pazara gelen çevre esnafları tarafından karşılanmaktadır

İş ve Çalışma Hayatı

Özellikler ve başlıca çalışma sahaları.

1.Toprağa bağlığın yanında geçim kaynakları dar ve sınırlı olmakla beraber, son yıllarda bilhassa ilçe merkezinde Geredeliler ekonomik yatırımlara yönelmişlerdir.

2.Çalışma sahası;tarım ,hayvancılık,orman işçiliği,küçük ticarethaneler

3.Köylerde üretilen yağ,yoğurt,peynir,tavuk,hindi,kaz gibi kümes hayvanları,küçük ve büyük baş besi hayvanları,tarım ürünlerinin çoğu ilçe sakinlerince tüketilir.lçe merkezinde ticari hayat demircilik,bakırcılık,ayakkabıcılık,marangozluk, dericilik,kuyumculuk oto tamirciliği, nakliyecilik dallarında yoğunlaşır. Bazı köylerde kemik tarakçılık yapılır.

4 .Erkek nüfusun bir bölümü inşaat mevsimlarinde duvarcı, yağlı boyacı, inşaat kalıpçılığı,soğuk demirci ve marangoz olarak çevre şehirlere çalışmaya gitmektedir. Çok sayıda yurt dışında çalışan vardır.Özel veya kamu sektörü tarafından işletilen toplu iş yerleri yaygın olmadığından çalışanların büyük bir çoğunluğu küçük esnaf şeklinde çalışmaktadır.

5.İş ve çalışma hayatında eğitim henüz istenilen seviyede olmamakla beraber Çıraklık Eğitimi Merkezi ve Endüstri Meslek lisesinin varlığı ile son yıllarda teknolojik gelişmeye uygun çalışma içine girilmesi hedeflenmiştir.

6.Yörenin çevresindeki (Ankara,İzmit,Karabük)büyük sanayi merkezlerine yakınlığı dışarıya göçe etkendir.

7.İlçede önemli tesis Ankara çıkışında D100 karayolu yanında bulunan Organize Sanayi Bölgesidir. Burada Teknotes, Gerede Tekstil, Gentuğ gibi firmalar halen faaliyetine devam etmektedir. Mobilya imalat fabrikaları ve Pana Film şirketi organize sanayi bölgesine gelmek üzeredir. (20. Mayıs. 2006)

 8.Deri imalathaneleri şehrin kuruluşundan beri çalışan en eski işyerleridir.Şu anda İstanbul'dan sonra ikinci büyük ham deri işleme fabrikaları halinde çalışan bu sektör geleceğe yönelik organize sanayi olma yolunda önemli adımlar katetmiş durumdadır.Bu haliyle Gerede'nin en önemli iş sahalarındandır.Yaklaşık 120 işyerinde 450 esnaf tarafından üretilen deriler İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Konya, Bursa gibi büyük merkezlerden gelen tüccarlar tarafından alınmaktadır.

PANAYIR


    İlçemizde önemli ticari faaliyetlerden birisi de yılda iki defa olarak Eylül ayında kurulan ve Türkiye'de sayılı büyük panayırlardan birisi olan Gerede Hayvan ve Emtia Panayırıdır. Bu panayırlara yurdumuzun hemen her tarafından satıcı ve alıcılar gelmekte her türlü yiyecek, içecek, giyim, mefruşat, mutfak malzemesi, canlı binek ve besi hayvanları ticareti yapılmaktadır.

    Panayırın gelenekselleşmiş yiyecekleri içinde kızartılmış kaz, tavuk, ördek gibi kümes hayvanları, şekerciler tarafından satılan ve çok eski yıllardan beri panayırın simgesi olma özelliğini devam ettiren Şak Şak helvası (sert cevizli helva) ve köfter (cevizli üzüm veya duttan, sucuk şeklinde yapılmış tatlı) bu günlerde kilolarca tüketilen yiyeceklerdendir. Sebze pazarında sebze, meyve, turşuluk, konservelik sebzeler, kavun karpuz kamyonlar dolusu satılmaktadır. Yine yöre halkı tarafından üretilen yayık tereyağı, yoğurt, peynir en fazla ticareti yapılan yiyeceklerdendir.


 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net