22 Eylül 2020 Salı
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.714.954 ziyaret.
27 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

İki İcraat Bir MuhalefetOlacak olan oldu. Yüzde ellilik bir oranla Türkiye mevcut hükümete destek verdiğini gösterdi ve yeniden icraata devam dedi. Devam kararını verirken muhalefeti unutmadı, her ihtimale karşı onun varlığını da sürdürdü.

Demokratik rejimlerde halk iradesinin ortaya çıkması doğaldır. Türkiye, son yıllarda atılan adımlarla demokrasiye biraz daha yaklaştığını veya daha iyimser bir ifade ile demokrasi elbisesini üzerine provalarla oturtmaya çalıştığını gösterdi.

Tek parti döneminden sonra halk iradesiyle kurulmaya çalışılan demokrasi, 1960 ihtilali ile yerle bir edilmiş, milletin hizmetinde olması gerekenler, cuntaya dönüşerek Demokles'in kılıcı gibi boyunları vurup, kendilerine göre bir Cumhuriyeti uygulatmaya çalışmıştı. Dünya reformlarla dev adımlar atarken, Türkiye'de cunta yönetimleri, ilkel kavimler safında rap rap talimi yapmaya devam etmekteydi.

Akabinde 1980 darbesi, beceriksiz yönetimlerin karmaşasını bıçak keser gibi kesmişti. İyi mi oldu, kötü mü oldu? şaşkınlığı içinde geçen yıllar yine kayıplar hanesine yazılmaya devam etti. Ama kısıtlanan demokrasi için, özgürlükler için adımlar atılmalıydı. Taunlar yeryüzünde bir bir yok olurken bizim hala diktayı kabul etmemiz neye bağlanırdı?

Bir zamanlar "Özgürlük ve barış tüm insanların özlemi olacak yarınlarda" diye sesleniliyordu. Bu ortak bir arzunun dillerde sese dönüşmesiydi. Özgürlük ve barış insanların birbirlerini anlamasıyla elde edilebilirdi. Bu anlayışın harcı, sevgi ve saygı olmalıydı. Nihayet Özal'lı yıllar bize bunu da öğretti.

Şimdi özgürlük ve barışın, özümsenerek ve artarak yaşanması için birlik zamanıydı. Bu seçim buna yakın bir birliği sağlamış gibi görünüyor. Her iki seçmenden biri bu umutla doğru yolda olduğu düşünülen icraata devam dedi.

Bolu bu doğrultuda üç vekilini seçerek meclise gönderdi. Her Üç vekilin de seçim sonrası ilk beyanatları "Ben partinin değil Bolu'nun, Bolu halkının vekiliyim" doğrultusunda. Muhtemelen İki vekilimiz ortaya konulacak yeni projelerin ve mevcutların devamında icraat için çalışırken, bir vekilimiz de hataları engellemeye çalışacak, memleket yararına olanların yanında, yararı olmadığı düşünülenlerin karşısında olacak. Böyle mi olacak acaba? Olması lazım. Demokrasinin gereği bu değil mi?

Yoksa bir kısır döngü mü ortaya çıkar? İkisinin süt dediğine biri kömür mü der? Ama bence kimse buna heveslenmesin. Millet artık renkleri çok iyi gördüğünü ıspat etti. Halk faydalı icraat istiyor. Lafla peynir gemisine ayıracak zaman yok. Devir "Dün dündür, bugün bugündür." deyip sıyrılıverenlerin devri değil. Devir demokrasiye ara vermek isteyenlerin devri de değil.

Geçmişte dostlar arasında şaka martaval konuşulurken "Biz manda eti yedik, olaylara geç intikal ederiz " denildiğini hatırlıyor ve ister istemez bir Bolu'lu olarak "Yoksa yine manda eti yiyip, trene mi bakarım" diye düşünmek istemiyorum. Bolu, çevresine bir bakıverse, komşularımızın memleketleri için, nasıl işbirliği yaptıklarını görse yeter.

Kazananın Bolu olması için, iktidarla muhalefetin birlikte hayırlara vesile olmalarında takipçileri olduğumuzu unutmamaları ve sadece demokrasinin nefesini enselerinde hissetmeleri temennisiyle…  Haziran 2011DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net