22 Eylül 2020 Salı
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.714.819 ziyaret.
16 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

ACI BAL ve GEREDESPORBal tabii ki tatlıdır.

Yalnız bu BAL'ın tatlı olması GEREDELİLER'e bağlı.

Bu BAL,  şehrimizin tek futbol takımı GEREDESPOR'la,  BAL'de,  yani Bölgesel Amatör Lig'de Gerede adını duyurmaya çalışan futbol takımımızla ilgili.

Bir çoğumuz bu satırları okuyunca yine klasik Geredeli'liğimizi  gösterir "neme lazım" deriz. Tabi ki diyebilirsiniz, herkes sporu sevmek zorunda değildir.  Ama bu memlekette yaşıyorsak ve kendimizi Geredeli olarak görüyorsak, ucundan da olsa Gerede'yi sevmek gerekir diye düşünüyorum.

Geredespor'la  Gerede'yi sevmenin  ne alakası vardır?

Çocukluk ve gençlik yıllarımızda şehrimizde Esnafspor ve Gerede Gençlik adında iki kulubümüz vardı. Biri Gerede Esnafını , diğeri  çoğu tahsil yapan Gerede Gençliğini temsil ediyordu.  Oyuncuların hemen hepsi Geredeli idi. Bu takımlar arasında ve çevre takımları ile olan futbol maçları hemen hemen tüm Geredeliler tarafından rağbet görürdü.  Hatırladığım, o yıllardaki imkansızlıklar içinde toprak, kum,taş, çamur karışımı top sahasında amatör ruhla mücadele eden takımlardan önce Esnafspor zamana yenildi.  Sonra Sitespor ortaya çıktı ve Gerede esnafının varlığını devam ettirdi.  Nihayet Sitespor' da aynı imkansızlıklar içinde kapanırken Gerede Gençlik adı  Geredespor'a dönüştü ve oldukça başarılı grafik çizmeye başladı. Yine o yıllarda Tabakhane esnafının kurduğu  Deri Sanayi spor Geredesporla  atbaşı  gidecek kadar  başarılı birkaç sezon geçirdi.  Ne yazık ki Deri Sanayi de zamana mağlup olarak sahalardan çekilmek zorunda kaldı. Geredespor ise günümüze kadar, futbol öncelikli değişik dallarda amatörce varlığını devam etirdi. Bu geçiş döneminden sonra , günümüze doğru bir ara Basket takımı 2. Ligde fırtınalar estirdi,  Gerede adını o camiaya da  duyurdu.  Şu anda futbol takımı çok zor elde edilecek bir başarı ile Bölgesel Amatör Lig'de Gerede için mücadele ediyor.

Bize faydası, yani Geredeliler'e faydası ne bunun?  Geredespor olsa ne olur,  olmasa ne olur?

Zaman zaman hatıraları buruk bir özlem ile bahsettiğim toprak sahamız zamane gençliğini bir araya getiren ve onları anarşiye bulaştırmayan olgulardandı.  O zamanlar Gerede adı yakın komşularımız tarafından bile pek fazla bilinmezdi.  Sonra  memleketini sevmesini bilen mahalli yöneticilerimizin gayretiyle,  spor faaliyetleri paralelinde spor tesisleri, konaklama yerleri yapılmaya başlandı. Gerede, başta  Trabzonspor, Beşiktaş olmak üzere büyüklü küçüklü bir çok takımı tanıdı. Yurt sathında doğudan batıdan her taraftan takımlar kamp için, çalışmak için Gerede'ye akın eder oldu.  Bir çok kulubün oynayanları, çalışanları, taraftarları, gazeteciler, ilgililer ilgisizler Gerede'yi  öğrendi.  Yapılan TV tanıtımları paralelinde de Esentepemiz yazları takımlarla ve piknikçilerle dolarken,  kış sporları için Arkut bu tanıtımın en güzel örneklerini uluslar arası sporcuları yarıştırarak verdi. İskandinav ülkelerinin Başbakanlarını bile misafir etti. Gerede'de yetişen kayakçılarımız adımızı Erzurum'a kadar yazdırdı.

Daha düne kadar kendi içine kapanık, kışı gibi soğuk görünümlü  Gerede'lilerin aslında masmavi  gökyüzü gibi sıcacık olduğunu spor camiasi ile birlikte tüm memleket duyar oldu.  

Bütün bunlar kötü mü oldu?  Lütfen kafamızı kumdan çıkaralım. At gözlüklerimizi atalım devir at arabası devri değil.  Yokluktan yakınan birçoklarımızın altında en düşüğü 200 beygirli otomobiller var.  Hayat standardı oldukça yüksek olan sanayicilerimizin ünleri Türkiye sınırlarını aşmış durumda. Bu şartlarda Gerede için olayı çok daha büyük ve geniş düşünmek zorundayız. Bir çığ gibi büyüyen ve artık sektör haline dönüşen sportif  gelişme Geredemiz için de çok önemli bir fırsat. Mükemmel tabiatı ve havasına uygun tesis ve konaklama yerlerinin de gelişmesi mutlak surette şart.

Bu hafta bir vesile ile Sayın Kaymakamımızın odasında karşılaştığım Boluspor eski başkanı Sayın Necip Çarıkçı ile Geredespor için kısa bir sohbetimiz oldu. Necip bey Boluspor Başkanı iken Geredespor için, mutlaka Geredelilerden bir gurubun veya birkaç kişinin öncelikle takımı sahiplenmeleri gerektiğini, bunu daha önce kendisinin örnek isimler vererek, bu sayede Boluspor için de bir alt yapının Gerede'de oluşturulabileceğini teklif ettiğini söyledi.  Ama o zaman da sahip çıkan olmamıştı.

Geredespor sahipsiz demek istemiyorum. Tabi ki onun bir yönetimi var. Geçmiş yonetimler de mevcut yönetimler de büyük bir özveri ile bayrağı dalgalandırmaya çalıştılar, çalışıyorlar. Geçmiştekilerin de mevcutların da  samimiyetlerinden şüphem yok.  Ama bu nereye kadar sürdürülebilir, orası biraz karanlık. Bu samimiyetin daha güçlü ellerle desteklenmesi gerekiyor.

Geçen hafta Zonguldakspor karşılaşması öncesi, isminin yönetici listesinde yazılı olduğunu oradaki konuşmalardan duyduğumuz, Geredespor  2. Başkanının sahaya sokulmak istenmediğini, bu yüzden takım teknik direktörünün moral bozukluğuna sürüklendiğini gözlemlediğimiz tuhaf olay  bile bize bakış açılarını göstermede basit bir örnek. Halen sporcusunun kalacağı spor tesisi, şartları uygun toplanabileceği bir yeri bile olmayan bir takımımız var ve biz hala taraftar olamamışız. Tekrar söylüyorum çok daha büyük düşünmek zorundayız.  

Memleketimizin adını şu an bölgesel olarak duyuran, belki de  tüm Türkiye'de  duyuracak olan futbol takımımızın  geleceği aslında Necip Çarıkçı Bey'in bahsettiği  sanayi sektörlerinde Türkiye'de söz sahibi olan Geredeli'lerin elinde.  Geredespor'un büyümesi demek ona sahip çıkanların da büyümesi, dolayısıyla yeni imkânlar, yeni yatırımlar, yeni iş sahaları, yani Gerede'nin de bir şekilde büyümesine katkı demektir.

"At binenin, kılıç kuşananın"

10 Şubat 2011DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net