21 Eylül 2020 Pazartesi
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.713.354 ziyaret.
58 aktif ziyaretçi.
Misafir MİKROFON

GEREĞİ YOKTU VEYA VARDI (İbrahim Baygın)Misafir mikrofon'da İlçemizin değerli işadamlarından İbrahim Baygın'ın yeni yapılmaya başlanan Müftülük Sitesi için yazdıklarını sizlerle paylaşıyoruz.

"İlçemiz Müftülüğü'nün gayreti,  Bolu İl Müftülüğü ve Diyanet işleri başkanlığında büyük hizmetler verdiklerini gördüğümüz ve bundan da büyük gurur duyduğumuz Geredeli hemşerilerimizin desteği ile ilçemize "Müftülük Sitesi" adı altında bir inşaatın temeli atılarak yapımına başlanmıştır.

Ne yazık ki bir kısım çevrelerde böyle bir yapıya ihtiyaç olmadığı ve lüzumsuz görüldüğü yönünde kamuoyu oluşturulmaya çalışıldığını üzüntüyle görüyorum.

Uzun değil, daha iki üç yıl önce Gerede İlim ve Hayır Vakfı tarafından Yeni Cami yanında Kur'an Kursu için inşaata başlandığında da buna benzer laflar söylenmiş bu işe teşebbüs edenler için ileri geri dedikodular yapılmıştı. Nihayetinde inşaat tamamlanmış ve Allah'ın izniyle hizmet vermeye başlamıştı. Gerede'nin bu ihtiyacının karşılanmasına sebep olanlardan Allah razı olsun.

Türkiye'de Diyanet İşleri Başkanlığı özellikle bu hükümet döneminde büyük hizmetlere imza atmaktadır.  Gerede müftülüğü de bildiğim kadarıyla Müftü beyin üstün gayreti ile böyle bir projenin gerçekleşmesine ön ayak olmuştur.  Müftümüz Geredeli değildir, ama görevinin eridir.  Böyle bir taşın altına elini koymak, mazur görün her babayiğidin yapacağı bir iş değildir. Tahmin ederim ki bu yatırımın büyük bir kısmı memleketine sahip çıkmasını bilen hayırsever vatandaşlardan,  bir kısmı da Diyanet İşleri Başkanlığının fonlarından karşılanacaktır.

Sonuçta Allah nasip ederse ilçemiz bir tesise kavuşacaktır. Unutmayalım ki halkla iç içe olan kurumların en önemlisi Diyanet ve Milli Eğitimdir. Bunların da böyle sosyal tesislere ihtiyacı vardır. Bu tesislerde kütüphaneler oluşturularak araştırmalar yapılabilecek,  çeşitli sosyal, kültürel faaliyetler, seminerler, çocuklar için yaz kursları,  ebeveynler için eğitici öğretici kurslar açılması gerçekleştirilecektir. Halkla daha iyi diyalog kurma ortamları oluşturulması, çevre il görevlilerinin katılımı ile bilgi alış verişleri, ya da Diyanet İşleri Başkanlığınca çeşitli konferansların toplantıların yapılması sağlanacaktır.

Geçenlerde bir haftalığına Almanya'nın  Dresten şehrine bir ziyaretim oldu. Beş yüz bin nüfuslu bir üniversite şehri olan Dresten' in tek camisine Cuma günü gitmek nasip oldu. Burası Dresten' de yaşayan azınlık Müslüman Türkler tarafından eski bir bina satın alınarak tadilat yapılıp küçük bir mescit haline getirilmiş.

Cuma namazını on dört Alman üniversite öğreticisi ve öğretim görevlisi baştan sona takip etti.  Namaz sonrasında çaylar içildi sohbet edildi. İnşallah ziyarete gelen gençler İslam hakkında olumlu etkilenmişlerdir. Ama fiziki ortam buna pek müsait değildi. Nedeni ise mescidin tamir ve tadilat yapılmış eski bir bina olmasıydı.  Güç şartlar altında çeşitli tadilatlar yapılarak, sohbet odası, tuvaletler, mescid kısmını oluşturmuşlar ama ihtiyacın karşılanmasının ötesine çıkılamamış, Müslümanların bir kısım ihtiyacını karşılamış ama örnek olamamış. Yine de bu hizmeti yapanlardan Allah razı olsun.  Bu cami bence, Doğu Almanya'da, Allah indinde Kocatepe Camisine inşallah eşdeğerdir).  

İslam iyilikleri emreder. Bilgili Müslüman olmak bizim görevimizdir. Şurası bir gerçektir ki "Onlar istemeseler de Allah nurunu tamamlayacaktır." Bu nedenle toplumu yetiştirecek Diyanet mensuplarının da daha iyi ortamlarda hizmet etmesini sağlayacak bu inşaatı başlatan insanların şevkini kırmak bizim haddimize değildir.

Allah rızası için her çalışma insanlığın yararınadır anlayışı ile bu işi yapmaya teşebbüs ettiğini düşündüğüm müftümüzün, bu tür yayınlardan etkilenmeyeceğini tahmin ediyorum.  Allah yardımcısı olsun."   09.12.2010 - İbrahim BaygınDİĞER MAKALELER
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net