20 Eylül 2020 Pazar
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.710.784 ziyaret.
21 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

DOKUZ KELİMEDE GEREDE13 Kasım 2010 Zaman Gazetesi'nin o güne has ekinin konusu Sektörel  Bolu ismini taşıyordu.   12 sayfalık ekteki tanıtımın Bolu ile ilgili olması fazlasıyla dikkatimi çekmişti.  Bunda tabii ki Gerede'den de bahsedilecek olmasının rolü vardı.

Bu hevesle incelemeye başladım  Sektörel Bolu ekini.

Birinci sayfası Bolu'nun Türkiye'nin Saklı Cenneti olduğunu, Sünnet Gölü manzarası ile lanse ediyor, ikinci sayfa yine Sünnet Gölü Doğal Yaşam Oteli  ve  My Dream City isimli konut-iş merkezi-ve sosyal tesis projesi  reklamını içeriyordu. Üçüncü sayfada Beypiliç tanıtılıyor ve Bolu Çikolatası Bolçi'nin reklamı yer alıyordu.

Dördüncü sayfada  "Yeşille Mavinin Buluştuğu Yer Bolu" başlığı ile fondaki Abant Gölü üzerinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nce hazırlanmış tanıtım bilgilerinde vurgulanmış yan başlıklarla Bolu'da turizm faaliyetleri, turist çeken cazibe merkezleri Yedigöller, Abant, Gölcük, Gölköy, Aladağ, Sünnet Gölü, Çubuk Gölü, Sülük Gölü, Yeniçağa Gölü, Karagöl, Akkaya, Bolu Yaylaları ve Kartalkaya ile ilgili bilgiler ve Bolu şehir merkezi, Seben Kaya Evleri ve Yedigöller fotoğrafları yer alıyordu.

Beşinci sayfada Bolu'dan haberler ve Bol Avantaj Marketinin reklamı yer alıyor, altıncı ve yedinci sayfalarda iki sayfalık fotoğraflarla Bolu Belediyesinin su arıtma, çöp toplama tesisleri, geniş yollar gibi bilgilerini içeriyordu.

Sekizinci sayfada Avantaj marketin tanıtımı ve Gerede'den Uzman Restoran reklamı, dokuzuncu sayfa Bolca Hindi yatırımları, Abant'ta Bayram Bereketi haberi ve yine Sünnet Gölü Doğal Yaşam Hoteli'nin reklamı yer alıyor.

Onuncu sayfa Bolu'nun doğal gaza kavuşması, on birinci sayfa Bolçi tanıtımı ve Bolca Hindi reklamı ile bezenmiş. On ikinci sayfa  da yine Bolu haberleri ve Beypiliç reklamı  ile tamamlanıyor.

Bu bakışla gerçekten Bolu sektörel  bazda  çok güzel tanıtılmış.

İyi de bütün bunları sayfa sayfa neden yazdım?

 Yazımın başlığı dikkatinizi çekmiştir sanırım.

Gerede'nin Bolu'daki yeri, on iki sayfalık bu ekte dokuz kelime  ile yer alıyor.

" Yeşille mavinin hayat bulduğu yer Bolu" başlığı ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlandığı görülen dördüncü sayfada Gerede ile ilgili olarak "………..Gerede Esentepe,  Arkut Dağı …" ve  "……Gerede'deki Esentepe'de kış sporları yapılırken……."  kelimeleri var. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bir gazete sayfasında Gerede'yi dokuz kelimeye sığdırmış.  Muhtemelen arşivlerinde olan buydu.

Bu görsel güzelliği ön plandaki çalışmayı, Zaman Gazetesi mi hazırlamıştır, yoksa hazırlatılıp Zaman Gazetesi' ne mi verilmiş midir bilmem?  İsteyen istediği gibi yazar tanıtır diyebilir miyiz?  Olabilir belki.

Ya biz kendimizi tanıtamıyoruz, ya da bizi tanıtmak istemiyorlar. Ben yine de sorunun bizde olduğunu düşünmek istiyorum. Yoksa Bolu hala Gerede'nin kendine bağlı bir ilçesi olduğunu kavrayamadı  mı, yoksa yoğurdu üfleyerek mi  yemek istiyor?

 Bir Geredeli olarak daha önce de gördüğüm yaşadığım vurdumduymazlık maalesef devam ediyor.  Geçmişte bir milletvekili seçiminden sonra bir il belediye başkanının mahalli televizyonda " Çok şükür bu defa iki öz evladımız milletvekili oldu" tarzında konuşarak üçüncü milletvekilini üvey ilan ettiğini duyan biri olarak aslında bu dokuz kelimelik tanıtımın beni şaşırtmaması lazımdı.

Herşeye  rağmen Bolu'nun  yeşilliğine lafım yok.  Evet Bolu yemyeşil bir cennet bahçesidir.  Çevresi  kirli de olsa, Abantı ile, Gölcüğü ile, Akkaya ile,  Aladağ  göleti  ve bir çok tabiat harikası ile.

" Yeşille mavinin hayat bulduğu yer" ibaresinde ise bir yanlışlık var.  Mavi görmek istiyorsanız gözlerinizi açıp öyle bakın.  

Esentepe eteğinde masmavi gökyüzü ile Gerede,  sahip çık memleketine.

01 Aralık 2010DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net