22 Eylül 2020 Salı
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.714.928 ziyaret.
12 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

Amatörde Nereye KadarAmatörde Nereye Kadar?

 

Geçen yıl Bolu'da Karaçayır'da yapılan amatör futbol maçlarının bir çoğunu izlemiştim. Amatörlerin heyecanlarını görmek onların mücadelelerini izlemek benim için zevkti. Bazen saha kenarı ve küçük tribün de seyircilerle doluyordu. Sanırım amatör spor benim gibi birçok eski amatör sporcunun, spor gönüllüsü bir çok insanın ortak paydası durumundaydı. Neticede geçen yıl  Geredespor  örnek oyuncuları ile, yönetimi ve bileğinin hakkı ile bir üst kategoride Bölgesel Amatör Ligde mücadele hakkı kazandı. Temennim daha da yükselerek Bolu adını duyurmaya devam ederler.

 

Geçen yıl bir şey daha dikkatimi çekmişti. Artık saha kenarında sarhoş naraları atanlar yoktu, bilir bilmez maça küfürlerle karışanlar sanki ayıklanmıştı. Hatta aileler görünüyordu yer yer ve sahaya belli bir kalite yansımış gibiydi. Takım yöneticilerinin başarısına bağlamıştım bu durumu. Demek ki istenirse amatör spor emin ellerde gerçekten spor olarak uygulanabiliyordu.

 

Bundan altı yedi yıl önce de Boluspor'u seyrederken gördüğüm, duyduğum stad kirliliği nedeniyle de oğlumu maça götüremez olmuştum. Hatta hiç unutmam bir lig maçında  sakin sakin maç seyrederken bir pozisyon sonrası, herkes ayağa fırlamış galiz stad edebiyatından örnekleri sıralamaya başlamışlardı ki yanımda oturan o zaman 7 yaşındaki oğlum da  onlara katılmış duyduklarını bağırarak tekrarlıyordu. Benim şaşkın bakışımı görünce "Baba sen niye bağırmıyor bu amcaların söylediklerini söylemiyorsun?"  diye soruvermişti.  Bu onunla 14 yaşına kadar birlikte izlediğimiz son maçtı. Sorun Boluspor değildi tabi. Sonra günümüze doğru bilinçli taraftarın desteği ile bu anarşi azaldı, hatta durdu. Şimdi artık Boluspor aile ile izlenebilecek durumda. Temennim güzelliğin artması.

 

Ne yazık ki bu yıl şu ana kadar amatör spor için bu güzel duyguları ifade edemiyorum. Sorun saha kenarı değil, şimdi spor tesisleri, sahalar yeterli. Sorun amatör spora verilmeyen değerin sonuçlarının ne olacağı.

 

Geçen ay Karaçayır sentetikte yine bir amatör maç izliyorum. Sahanın hemen yanındaki tenis kortunda da Tenis Turnuvası Kupa Töreni var. Sayın Belediye başkanı kürsüde konuşup, kupa ve ödülleri veriyor. Çok güzel bir etkinlik tabi, buna hiçbir lafım yok. Ama isterdim ki kendisi de futbolcu olan sayın başkan "yan tarafta da bir şeyler var gibi, bir de onu görüp öyle geçeyim" diyebilirdi. Uğrasaydı belki de oradakilere küçük bir moral verirdi. Ben varken geçmedi, ben yokken uğradıysa affına sığınırım.

 

Duyduğum bu yıl Bolu amatörde toplan 11 takımın adı var. Düzce amatörde 60 takım varmış. Tebrikler Düzce. Bolu'nun nüfusu 120 bin, Düzce'nin 125 bin. Galiba Bolu'da da 60 takım olması için beş bin kişiye daha ihtiyaç var! Ha gayret Bolu, az kalmış, kovanından çıkan oğul bal yapmış sen daha kendini bey! Sanıyorsun.  Atı alan Köroğlu olmuş.

 

Genç Bolu nüfusunu bir arada tutan birçok müessese var. Sporcu kaynağı olan okulları ve üniversiteyi saymıyorum onların kendi statüleri var. Organize sanayi teşekkülleri, Arçelik, Sanayi Sitesi, beyaz etçiler. Hemen hatırlatayım biliyorsunuz bu günlerde beyaz et festivali var. Bu sektörde Türkiye'de söz sahibi olan yaklaşık yedi sekiz firma da Bolu'da. Ne yazık ki bunlar da gördüğüm kadarıyla sporla ilgisi olmayan, ama Bolu'dan ekmek yiyen ticari sektörü oluşturuyorlar. Bazen veteranlar karşılaşmaları oluyor, Arçelik turnuvalarını duyuyoruz o kadar. Hatta denizi olmayan Bolu'da küçük bir gurubun izlediği plaj voleybolu fantezisi bile oluyor, ama bir kapalı saha sporu olan voleybolda da Bolu'da amatör takım bulmak imkânsız gibi. Hani nerede, kurum ve kuruluşların, firmaların, köylerin spor takımları?

 

Bundan bence ortaya şu çıkıyor. Bolu'da spor,  geçmişe özlem ve fantezi konumunda.

 

Bu durum nereye kadar gider. Boluspor'un yok olmasına kadar olabilir belki de.  Boluspor'un en yakın sporcu kaynağı olan amatörlere değer verilmediği sürece Boluspor,  yönetimlerin sadece ticari bir reklam desteği olarak kullanılır. Kendi sporcusunu yetiştiremeyenler parasını da yabancıya yollar.  O da bir gün biter.  

 

Boluspor taraftarlarının tüm dernek yöneticileri, varlığınızın devamını sağlayacak amatör spor için lütfen kamuyu harekete geçirmeye önder olun.

 

Şimdi saha kenarında buruk bakışlarla maç izleyenler, maç yapan takımların spor gönülleri dağlar kadar yüksek bir iki yöneticisi ve birkaç sporsever.

 

Onlara çok teşekkür.

 

Fakat Bolu'da  nereye kadar?

 

Not. Bu satırları yazdığımda 10 Ekim Pazar günü Geredespor BAL de ilk maçında Gerede'de Eskişehir Demirspor'la karşılaştı ve maç 1- 1 berabere bitti.

Maçı izlerken yanımızda oturan Eskişehirli yöneticiler seyircimizi çok iyi bulduklarını söyleyerek bizi gururlandırdılar. Teşekkürler Geredespor. Teşekkürler Gerede.DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net