20 Eylül 2020 Pazar
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.710.810 ziyaret.
20 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

Eğitimin Neresindeyiz? "Öğretmenler Günü" Yaklaşırken.Eğitimin Neresindeyiz?

 

"Öğretmenler Günü" Yaklaşırken.

 

Epeydir yazmayı düşündüğüm ama bir türlü düşüncelerimi kağıda dökemediğim bir konuyu ele  almak istiyorum. Hoş ben ele alınca bazı şeyler değişecek mi? Sanmıyorum. Kendilerini ilgilendirenler bu yazıyı okuma ihtiyacı bile hissetmeyeceklerdir belki. Tıpkı her gün TV haberlerinde saatlerce görüp dinlediğimiz, gazete sayfalarında boy boy okuduğumuz trafik kazalarına sebep olanların bu haberlerin kendilerini ilgilendirmediğini düşündükleri gibi. Memleket felaket haberleriyle kavrulurken, beni ilgilendirmiyor düşüncesiyle İşin içinden sıyrılıp hiç duymamış gibi yapanlar misali.

 

Yıllardır okullarımızda öğrencilere bir şeyler öğrettik veya öyle sandık. Tabi bunca eğitim öğretimden sonra memleket hizmetine koşanların, memleketi edindikleri ilim  doğrultusunda yönetmeleri gerekir. Eh sağ olsunlar yönetiyorlar işte.

Durun! bu lafım sadece onlara değil. Hepinize, hepimize. Çocuğunu okula gönderen anne babaya, meslektaşlarıma - öğretmen arkadaşlarıma, yöneticilere, öğrencilere.

 

Sayın anne ve babalar çocuğunuzu okula göndererek birinci görevinizi yaptınız.  Peki kaçınız çocuğunuzun okulda neler yaptığını takip ettiniz veya öğretmenlerine sordunuz. Çocuğunuzun durumu nedir? Eğitim ve öğretimi nasıl gelişiyor? Hiç dikkat ettiniz mi? Nelerle meşgul oluyor. Sevgi ve saygı öğretilmiş mi, öğrenmiş mi. Selam vermeyi almayı, özür dilemeyi,  hatır almayı, gönül kazanmayı biliyor mu?. Vatanını gerçekten neden sevdiğini biliyor mu?  Milli ve manevi duyguları gelişmiş, canlılara yardımı öğrenmiş mi? Düşkünü, yoksulu düşünüyor mu? Kalbindeki merhamet ve sorumluluk duyguları gelişmiş mi? İyi arkadaşlıklar edinmiş mi? Eve geldiğinizde onun durumunu hiç soruyor musunuz? Bu gün ne yaptın, neler öğrendin? diyor musunuz? Kötü alışkanlıkları var mı, yok mu? Yemek sonrası siz bir sigara yakıp keyf  örneği içindeyken, ona  sigara içme deyip ikaz ettiğinizi düşünerek kulağını çekiyor,  şaplağı yapıştırıyor küçük bir eğitim örneği! gösteriyor musunuz? Yoksa bir gürültü gidiyor bir gürültü geliyor mu? İçi boş tenekeler gibi yuvarlanarak. Yani  tıngır elek tıngır saz. "Yahu bu sordukların da iş mi biz niye gönderiyoruz çocuğu okula." diyerek pası öğretmene mi atıyorsunuz? Tabi sizin çocuğunuz asla istemediğiniz gibi olamaz.

 

"Biraz karamsar bir tablo"

 

Pekala öğretmen arkadaşıma sorayım.

Sayın arkadaşım, öğrencilerinize dersinizi gerçekten öğrettiniz mi?. Dersinize zamanında girdiniz mi, planınız gereği konunuzu anlattınız mı yoksa kaynattınız mı?  Sizden aldıkları bilgi ile yarın sizi hasta yatağınızdan kaldırabilirler mi? Yolunuzu yapıp suyunuzu içirebilirler mi? Size refah getirebilirler, muasır medeniyetlerin üstüne çıkarabilirler mi? Toplumda huzur ve mutluluğu tesis edebilirler mi? Verdiğiniz eğitimle insanlar arasında adaleti sağlayabilirler mi?  Vicdanen rahat mısınız? Onlar vicdanen rahat olabilirler mi, vicdanı öğrettiniz mi? Sorumluluğu, dürüstlüğü, temizliği öğrettiniz mi. Selam verip almayı, saygı ve sevgiyi öğrettiniz, kalplerini bu yolda eğittiniz mi?  Kötü alışkanlıkların neden kötü olduğunu anlattınız ve davranışlarınızla kendinizi örnek görmelerini sağladınız mı? Yoksa sigara içmeyin deyip, dersten çıkınca teneffüs arasında bir sigara yakıp, dersin yorgunluğunu gözler önüne mi serdiniz? Nefesiniz kumar masasında alkol kokarken konunuz gereği alkolün  kötü olduğunu burunlarına mı üflediniz? Yüzleri gülüyor mu? Yoksa işi ciddi tutma uğruna onlara asık suratınızı mı aşıladınız?. Dertlerini tek tek dinleyip, fikirlerine saygı duyduğunuzu söylediniz mi? Destek oldunuz mu? Hiç kendinizi onların yerine koyup eyvah! dediniz mi? Onları eğitirken kendinizi de eğittiniz mi? Yoksa dersinizi verip çıktınız, işinizi bitirdiniz. Ay başını mı bekliyorsunuz? Belki de bir iki kurs ayarlayıp, iyi öğretmen! seviyesine ulaştınız. Onlarda okul dışında özel dersin şart olduğu  hissini uyandırıp, maddi gücü olanlara kurslar verip toplumda yer edinmelerini teminle sosyal adaleti! sağladınız değil mi? Yok bunu yapmamışsınızdır. Yani sosyal adaleti sağlamada yardımcı olup, öncekini yapmamışsınızdır.

"Dur biraz, ben ne yapabilirim. Benden üst idare var bu yük onların da yükü" mü diyorsunuz?

 

"Soralım bakalım onlar ne yapmışlar?"

Sayın yöneticiler, ödenek yetersizliği nedeniyle istediklerinizi yapmada zorluklar çekiyorsunuz bu çok doğru. Mahalli imkânlar, okula yapılan bağış ve yardımlar da olmasa idari bölümlerinizi odalarınızı yaşanır hale sokamazdınız tabi. Bunlar gerekli tabi. Sıra sınıflara da gelir sonra,  öğrencilerin her an iç içe oldukları mekanlara da gelir elbet!

Burada sonsuz teşekkürler etmek isterim hayır sahiplerine. İyi ki onlar var.

Peki okulunuzun dışına çıkıp, şöyle bir kuşbakışı bakıp, hiç sordunuz mu kendinize, okulunuzda eğitim yapılıyor mu öğretim yeterince uygulanıyor mu? Bayramlar, kutlamalar yaptınız soğukta, yağmurda, karda, kavurucu sıcakta, üst yöneticiler geldiklerinde çevre şartlarından etkilenmesinler diye çadırlar kurdunuz tepelerine, ortalığı güllük gülistanlık gösterdiniz. Başarılı idareci unvanlarınız için. Çocuklar ayakta soğuktan titrerken veya sıcaktan bayılırken disiplin saygı ve sevgi örnekleri göstermelerini sağladınız! Sonra her şey sizce normal giderken bu durumu gören gözler anarşi olarak çıktı karşınıza. İsyanlar sizi güvenlik güçlerini davete zorladı. Masum ruhlardan masum yüzlerden acımasız bedenler oluşturdunuz farkında olmadan belkide. Vicdanen rahat mısınız? Olmanız lazım siz görevinizi yapıyorsunuz sadece.

 

 "Tabi bu tablo çok kötümser, karanlık."

 

Hiç mi iyi şeylerin yapılmasını sağlamadınız? Bilmem. Sorun kendinize. Öğretmenlerinize bakın görevlerini yapmada onlara yardımcı oluyor musunuz? Onların, "Hayatta gerçek mürşit ilimdir" diye yetiştirmeye çalıştırdıkları nesli yetiştirmelerinde, kendilerine ne kadar yardımcı oluyorsunuz.?Yoksa sarı zarflarla müfettiş karabasanıyla diken üstünde oturmalarını mı sağlıyorsunuz? Onların da sizinle birlikte eğitilmeleri ve yeni nesli eğitmeleri için tedbirler alıyor musunuz?  Yoksa siz de mi aynı karabasanın üstündesiniz.?  Tabi sizin de çoluğunuz çocuğunuz var, aman ne olur etliye sütlüye karışmayın kimseyi karıştırmayın. "Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır" safsatasına! aldırmayın. Aman koltuğunuzdan olmayın. Sonra onsuz nasıl yaşarsınız. Basın yayın organlarındaki öğrenci haberlerine de inanmayın onların hepsi düzmece! Sizin öğrencileriniz asla o hallere düşmezler. Sokaktaki toplumu kim eğitti acaba?

"Sanırım burası çok daha karanlık oldu. Simsiyah zindan gibi. "

 

Ya öğrenciler?

Siz öğrenci olmanın ne anlama geldiğini biliyor musunuz?  Ailenizin nafakasının bir kısmının sizin için kullanıldığını, öğretmenlerin size bir harf öğretmek için, ilmi Çinde'de olsa aramanız gerektiğini söylemelerinin nedenini?  Hayatta gerçek mürşidin neden ilim ve fen olduğunu hiç merak ediyor musunuz? Bir sabah uyandığınızda tüm dünya yükünün omuzlarınızda olacağını bu sorumluluğu nasıl taşıyacağınızı hiç düşünüyor musunuz?

 

 "Ve aydınlık " "Sonsuza kadar"

 

Sözlerim hiçbir zaman çocuğunu neden dünyaya getirdiğini bilen anne babalara değil. Sözüm bir mum gibi kendisi eriyip etrafını aydınlatan öğretmen arkadaşlarıma ve okulu için çırpınan yöneticilere de değil. Eğitilmesi gerekenler öğrenciler olduğuna göre onlara da değil.  Sözüm bu yazıyı okuyup kendilerini ak süt gibi görenlere, Umursamayanlara, vurdumduymazlara,

 

"Bilinmez" "Belki"

 

Bir soru da iğne ve çuvaldız misali  kendime.  Ben ne kadar onlardanım acaba?

 

Gelin hep beraber yukardaki sorulara Öğretmenler Günü'ne kadar olumlu cevaplar verir hele gelelim, sonra kutlayalım günümüzü. Ekim 2006

 DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net