24 Eylül 2020 Perşembe
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.716.793 ziyaret.
20 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

GEREDE'Lİ NURETTİN SEZEN HOCADAN ÜÇ ESER- HAC, Kulun Mevlasına Yolculuğu

 

- Gönüllerin Şifası (Mesnevi'den Seçmeler)

 

- Geredeli YUNUS FEHMİ

 

Yıllar sonra, Ankara'da ilmi çalışmalar yaptığını öğrendiğim ve  bir kardeşim vasıtasıyla kendisine selam söylediğim değerli hocam, hemşehrimiz Eğitimci- Avukat Nurettin Sezen, geçtiğimiz Kasım başında bir gün ansızın iş yerime gelivermişti. Onu tanıdığım vakur görünüşünün hala devam ettiği haliyle karşıma çıktığında, elini öpüp hasret gidermiş, kendisine bana getirdiği eserleri için teşekkür etmiş, mutlu olmuştum. 

Bu yazımda Nurettin Sezen hocamın kitap haline getirdiği üç eserini tanıtmak istiyorum

 

- HAC Kulun Mevlasına Yolculuk

 

Aktif Hayat Yayınları tarafından  Ankara 2009 baskısı yapılan "HAC Kulun Mevlasına Yolculuğu" isimli Hac rehberi niteliğindeki eserin kapak arkası  girişinde Nurettin Sezen;

"Bu kitabı üç amcasıyla babası Balkanlar'da ve Çanakkale'de şehit olan anneme ithaf ediyorum" diyerek okuyucusuna takdim ediyor.

 

Kitap önsözünde de belirtildiği gibi Kulun Mevla'sına  ulaşmak için çıkacağı kutsal yolda yapacağı ziyaret ve ibadetleri içeren bilgileri,  ayet ve hadislerde belirtilen işaretleri ile anlatıyor ve bu haliyle Hac yolcusuna rehberlik sunuyor.

 

Kitabın arka kapağı ise Hac ibadetinin özünü anlatan cümlelerle bezenmiş. Bu kapaktaki son cümleyi sizlerle paylaşıyor, Mevla'ya yolculuğa hazırlananların bu rehberden çok yararlanacaklarını umuyorum.

 

"Önemli olan hac ibadetini ifa eden müminin, nerede olursa olsun yüzünü Kabe'ye çevirirken gönlünü Allahu Teala'dan başka her şeyden çevirme şuuruna ulaşabilmesidir."

 

 

- Gönüllerin Şifası (Mesnevi'den Seçmeler)

 

Aktif Hayat Yayınları Ankara 2007 Basımı olan bu kitapta Nurettin Sezen,  Gerede'liler'in çok azının bildiği belki de yeni neslin hiç duymadığı merhum Gerede'li alim Yunus Fehmi' nin, büyük İslam Mutasavvıfı Mevlana Celaleddin- Rumi'nin dünyaca tanınan eseri Mesnevi'den seçtiği bazı bölümleri içeren eserini  okuyucuya sunuyor.

 

Kitapta sunuş sayfalarından önce Nurettin Sezen'in lise yıllarında iken yaptığı Yunus Fehmi'nin bir karakalem tasviri yer alıyor. Tasvirden sonra Gerede'li Yunus Fehmi'nin kısa tanıtımında, Gerede doğumlu olduğu ve 1867- 1930 yılları arasında yaşadığı, yazdığı eserlerden ve 150 civarındaki şiirlerinden oluşan "Şiirlerim" adlı kitabından bahsedilmiş. 

Yunus Fehmi'nin kısa hayat hikayesinden hemen sonraki sayfada, Hikmet-i Mesnevi ismini verdiği kitabın iç kapağının  el yazması kopyası yer alıyor. Fihiristten sonra Hz. Mevlana ve Mesnevisi'nin tanıtımının yapıldığı bölüm ve bu bölüm sonunda Nurettin Sezen tarafından bu kitabın hazırlanmasında yardımcı olan Abdulkerim Abdulkadiroğlu'na rahmet dileği ve Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar'a teşekkür zikredilmiş.

 

Kitapta bu girişten sonra Yunus Fehmi'nin Önsözü yer alıyor. Önsözde rahmetli âlim Yunus Fehmi "Mesnevi'nin uçsuz bucaksız bir deniz" olduğunu vurguluyur ve bu denize dalan bir dalgıç olarak seçtiği bazı beyitleri bir araya getirdiğini belirtiyor.

 "Kulağa Küpe" beyti ile başlayan konular "Son Misal- 108. Beyit" ve "Gülistan-ı Sadi'den" alınan bir beyitle sona eriyor.

 

Kitabın son sayfalarında ise Yunus Fehmi'nin "Destan", "Dünya ve İnsanlar Hakkında"  başlıklı iki manzum eseri yer alıyor.

 

Kitabın arka kapağındaki  son cümle ise  okuyup anlayan için…

 

"İhtiyarlık, bir çiçektir, meyvesi oldu ölüm,

Meyvesi böyle olursa, dikeni bilmem ne olur?"

 

 

- GEREDELİ YUNUS FEHMİ

 

Hayatı - Eserleri - Görüşleri ve Edebi Yönü

Aktif Hayat Yayınları 2007 Basımı

Yayın Danışmanları Prof.Dr. Abdulkerim Abdulkadiroğlu, Prof Dr. Mehmet Emin Özafşar, Dr. Abdullah Demirci.

 

Kitap Yunus Fehmi' nin Nurettin Sezen tarafından yapılmış karakalem tasviri ve İçindekiler bölümünün arkasında Cevahircizade Ömer Cevahir tarafından yapılmış takrizle başlıyor.

Takrizin tamamının okunmasını  sizlere bırakırken son cümlesini aktarmadan duramayacağım.

"....

Böyle üstad ve öğrencilerin yüksek değerlerini göremeyip, kendilerinden yararlanmayan bilgisizlere yazıklar olsun, sonra yazıklar olsun!"

 

Bu takrizden sonra, Nurettin Sezen, önsözüne Yunus Fehmi'nin eserlerinin ölümünden 72 sene sonra gün yüzüne çıkmaya başladığını belirterek başlamış. Başta Yunus Fehmi'nin basit bir biyografisi düşünülürken olayın tafsilatlı bir tanıtım şekline dönüşmesinin kaçınılmaz olduğunu belirtmiş.

Her insanın Yunus Fehmi'den alacağı bir nasihat ve hisse bulunduğunu, onun düşüncesinin yeni nesillere aktarılmasının bu hizmete hız kazandıracağını yazan Nurettin Sezen, Yunus Fehmi'nin eserlerinin ancak bir kısmına ulaşabildiğini de zikretmekte, ve bilhassa Kemalettin Üstün (Koca Müftü) kütüphanesinin açılmasıyla Yunus Fehmi'nin değerinin daha iyi anlaşılabileceğini belirtmektedir.

 

Önsöz sonrası Giriş bölümünde Yunus Fehmi'nin tanıtımıyla başlayan eser, cehalet ve tembellikle mücadele yolundaki Yunus Fehmi'nin ilim tahsili açıklamasında okumanın önemini belirtirken;

 

"Ben daha ziyade çalışacağım.  Çalış, öğren tabiat ilimlerini, hendese, hesap, tıp ilimlerini, her şeyi oku, mütefennin ol.  Din ilimlerinde nasibin varsa, o vakit dünya ilminde de başka türlü ilerlersin."

 

"Oku! Okumaktır her şey. İnsanın saadeti, selameti okumakladır."   Diyerek bir şekilde geleneksel  kaba softaların, bağnazların cehaletlerini, bu milletin hanımlarını da nasıl cahil bıraktıklarını;  

 

"Cami, cemaa, onlara oldu yasak,

Ekseri bilmez okumak, bir varak"    beyitiyle vurguluyordu.    

 

Bunu şöyle açıklıyor Nurettin Sezen:

 

"Yunus Fehmi hanımlara okulun, caminin ve topluluklara katılmanın yasaklanmış olduğunu, bu sebepten dolayı da hanımların okumadığını, bir kağıt dahi okuyamadığını, eğitilmediğini, yetiştirilmediği, söylüyor.

Halbuki, eğitim ailede başlar. Ailede de annenin başta geldiğini; okumayan annenin elinde ise bir güç olmadığını; bu nedenlerle, önce annenin eğitilmesi gerektiğinin önemini açıklamaktadır. Kendisini yetiştiren hanımlar çocuklarını, çevresindekileri daha iyi eğitecek, bilgilendirecektir. "

 

Günümüz islam düşmanlarına ve kendilerine göre bir din icad edenlere duyurulur…

 

Eserin son satırlarında;

" Amma akıl var fikir yok, yani fert düşünmüyor. Düşünmek acı, güç gelir, can sıkar.  Ben istiyorum; gecem gündüzüm hoş geçsin. insan daima istikbale fikrini sarf edecek. Etmezse, hayvandan ne farkı var. İnsan bilebile bir fenalığı yapar mı? Düşünmezse pekala yapar. Bilmemek ile bilip te düşünmemenin hiç farkı yok."  "Kendini ıslah edemeyen, başkasını ıslah edemez."  "Gayrilere bakma, kendini sakın." "Allah'ı düşündün mü? Aşk-ı ilahi ve muhabbeti-i Resul nedir, anladın mı?" diye soran merhum alim Geredeli Yunus Fehmi' yi, her insanın, bilhassa biz Gerede'lilerin  tanıması ve yeni nesillere tanıtması, dolayısıyla onun ilminden faydalanılmasının sağlanması boynumuzun borcudur diye düşünüyorum.

 

Nurettin Sezen'in değişi ile, onun bizden sadece "Mecmuamı inceleyen kardeşlerden hayır-dua talep ederim." dileğini hatırlatarak, Allahu Teala'dan rahmet etmesini ve hizmetine karşılık mükafatlandırmasını niyaz ediyoruz."

 

Sözü daha fazla kalabalıklaştırarak sizleri yormak istemiyorum.

1940 Gerede doğumlu olan ve orta öğrenim hayatımda bir yıl kendisinden ders aldığım Nurettin Sezen hocama bu eserler için teşekkür ederken, hepimize tekrar ve ısrarla bu kitapları edinerek okumamızı tavsiye ediyorum.

 

Son söz yine eserin arka kapağında; Bence günümüz yöneticilerine, dolayısıyla o yöneticileri seçen hepimize.

 

"Sonra... ecnebi kapılarında merhamet dilenmek fayda vermez.  Bugün hangi milletin mahkeme-i merhametine koşsak, elimizde kuvvet varsa anlatabiliriz. Böyle yapmaz da ağlarsak, onların medeniyetine sığınırsak 'Eyvah' dan başka bir netice elde edemeyiz."

 

"Varıp adüvlere, niyaz edersin,

Halden bilecek irfan mı kaldı.

 

K.Ü. Aralık 2009

 DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net