19 Mart 2019 Salı
Üyelik
Sayaçlar
5.958.202 ziyaret.
118 aktif ziyaretçi.
Şerafettin DAĞYILDIZI

CE NEDİR? --- KRİZ----    CE NEDİR?

CE İşareti Yeni Yaklaşım Direktifleri kapsamında yer alan ürünlerlerin, ilgili direktiflerdeki temel gereklere uygun olduğunu ve uygunluk değerlendirme faaliyetlerinden geçtiğini belirten bir işarettir. Başka bir deyişle ürünün, temel gerekler olarak tanımlanan ve insan sağlığı, can ve mal güvenliği, hayvan ve bitki yaşam ve sağlığı, çevre ve tüketicinin korunması açısından asgari güvenlik koşullarına sahip olduğunu gösteren bir işarettir.

CE işareti Avrupa Ekonomik Alanında (EEA) da satılan her üründe ve her pazarda zorunlu bulunması gereken işarettir. CE işaretini ürüne , hizmete, koyarak o ürünün yada hizmetin asgari olarak Avrupa Direktiflerine uygun olduğunu ispat etmiş olursunuz. örnek olarak oyuncak güvenliği, makinalar, düşük voltajlı aletler, gibi CE işaretini kullanabileceğiniz 25 alan bulunmaktadır. Kısaltma olarak hiçbir manası yoktur, ama orjinali fıransızcave" Communauté Européenne"dır.

CE İşaretinin(belgesinin) zorunlu olduğu 25 ürün grubu dahilinde ki tüm ürünlerin CE İşareti (belgesi) olmadan AB'ye ihracatı mümkün değildir. Türkiye'de ise son yasal değişikliklere göre ürünün CE işareti (belgesi) taşıması zorunlu hale gelmiştir. Bu zamanla tüm CE işareti (belgesi) zorunlu olan ürünlere getirilecektir.

özellikle insan güvenliği ve sağlığı ile ilgili hemen hemen her konuda zorunlu ve gereklidir.


CE İşareti, ürünün AB'nin Yeni Yaklaşım Direktiflerine uygun olarak üretildiğini ve belgelendirildiğini göstermektedir. CE İşareti, tüketiciye bir kalite güvencesi sağlamaz, yalnızca ürünün, asgari güvenlik koşullarına sahip olduğunu gösterir. Ancak, CE İşareti iliştirilebilmesi için bir kalite güvencesi sisteminin varlığını gerektiren ürün direktifleri için CE İşareti ile kalite güvencesi kavramı bir noktada bir araya gelmiş olmaktadır. CE İşareti, bir yandan tüketiciye ürünün güvenli olduğu bilgisini verirken, diğer taraftan, ticari açıdan, ürünlerin bir üye ülkeden diğerine dolaşımı sırasında
bir çeşit pasaport işlevi görmektedir. Bu işareti taşıması gereken, Yeni Yaklaşım Direktifleri kapsamı bir ürünün, bir Avrupa Birliği ülkesine girişi için, üzerinde CE İşareti bulunması zorunludur.

CE İşareti bir kalite güvencesi değildir, yalnızca ürünün minimum güvenlik şartlarına sahip olduğunu ifade eder. CE İşareti hem tüketiciye ürünün güvenli olduğunu gösterir hemde ürünün AB pazarına girişi için pasaport vazifesi görür. CE işareti taşıması gerekipte taşımayan ürünler AB pazarına giremezler. Yeni Yaklaşım direktifleri kapsamındaki bir ürünün, CE İşaretli olarak piyasaya sunulmasından üretici sorumludur.  

Türkiye'de CE işareti verebilecek 4 tane onaylanmış kuruluş vardır. 16 Aralık 2006 tarihinde ülkemizde ilk defa TSE 1783 kimlik numarası ile onaylanmış kuruluş olarak atanmıştır. TSE şu anda 4 alanda (Yapı Malzemeleri, Gaz Yakan Cihazlar, Asansörler ve Basınçlı Ekipmanlar) onaylanmış kuruluş olarak görev yapmaktadır. TSE dışında ülkemiz adına Türkiye Çimento Müstahsilleri Derneği – Kalite ve Çevre Merkezi (1784 Kimlik No ile Yapı Malzemeleri), Türk Loydu Vakfı İktisadi İşletmesi (1785 Kimlik No ile Gaz Yakan Cihazlar ve Basınçlı Ekipmanlar), Meyer Yönetim ve Belgelendirme Hizmetleri Ltd. Şti (1984 Kimlik No ile Gaz Yakan Cihazlar ve Basınçlı Ekipmanlar) onaylanmış kuruluş olarak atanmıştır.    

    ---- KRİZ!!!!!KRİZ!!!!!KRİZ!!!!! 

 

       Dünya çok küçüldü.ABD grip oldu biz ise nezle ve finans çevreleri derken reel sektör ve sokaktaki Ahmet,Mehmet,Ayşe,Fatma da etkilenmeye başladı.

    Krizi yok saymak mümkün değil ama krize karşı pes etmekte bize yakışmaz.Kriz bizleri psikolojik ve finansal boyut da etkilemekte;Psikolojik olarak giderlerimizi kısarak az harcamaya ve ayakta durmaya çalışıyoruz.Dünya ya her yıl metrekareye düşen yağmur miktarı aynı olduğu halde Allah bu nimeti bazen Türkiye ye bazen de dünyanın diğer bir ucundaki diğer bir ülkeye bahşediyor.Bu misal  gibi dünyada para var ve uçmadı sadece hareketi yavaşladı yada el değiştirmekte.Dolayısı ile krizi para yok sıcak para sıkıntısı var diye dillendirmeye başladık.Sonuçta işsizlik rakamlarında artış kapanan kepenkler.

    Tüketici olarak bireyler ve işletmeler  gelirlerin artması mümkün görünmediğine göre harcama alışkanlıklarımızı gözden geçirerek küçük önlemlerle bu işin altından kalkabiliriz.

    Öncelikle krizler geçicidir ve bugüne kadar bir çok ekonomik krizin üstesinden geldik.Bireyler olarak evde elektrik,su ve haberleşme giderlerine ait faturalar minumuma indirilmeli,Isınma giderleri küçük önlemlerle azaltılmalı,kısa mesafeli ulaşım esnasında yürüme yada toplu taşıma araçları tercih edilmelidir.E önemlisi de gelire göre harcama yapılmalı kredi kartları gelişigüzel kullanılarak çocuklarımızın geleceği ipotek altına alınmamalı;

    Atalarımız ak akçe kara gün içindir demiş!!!!!!bu nedenle tasarruf planları yaparak kenara küçükte olsa sıkıntılı günlerde gün yüzüne çıkarmak için yatırım yapılmalıdır.

    Firmalar ise kriz dönemlerinde ilk iş olarak personel azaltarak önlem almaya çalışmaktadırlar.Yapılan istatistiki  çalışmalarda bu yöntemin firmaya hiçbir katkı sağlamadığı görülmüş; kriz dönemlerinde sıkıntıları personeli ile aşmaya çalışan firmaların personelin özverili çalışmaları sonucu daha başarılı olduğu tespit edilmiştir.Bu nedenle sorunlar personelle beraber aşılmalı ve elbirliği ile çalışmaya devam edilmelidir.Ticaret bir yarıştır.Bu yarışta geride kalmamak için tempolu şekilde koşmaya devam etmeliyiz.Durursak rakipler bizi geçer tekrar onlara katılmak hayal olur.Kriz dönemlerinde oturanların yeni fırsatlar yakalaması hayalden de ötedir.Oturmadan koşmaya devam edersek krizlerin yarattığı piyasa boşluklarını görür ve zamanında müdahalelerle başarıyı yakalarız.

 

Krizin lügatımızdan çıktığı günleri görmek dileğiyle

     

 

 DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Dr.Cihan AVAROĞLU
KARDEŞ REKABETİ İLE BAŞA ÇIKMAK
Kazım ÜNLÜOL
Tasarruf
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net