19 Ocak 2021 Salı
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.837.774 ziyaret.
6 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

Koronoyla YaşamakKoronoyla Yaşamak

Değerli okurlarım,

Epey zamandır köşemde sizlerle buluşmak nasip olmadı. Mart başından bu yana da sağlık için alınan tedbirler nedeniyle ev dışındaki temaslarımız hemen hemen kesildi.

Sosyal medya ve internet ortamdan Gerede ile ilgili, mevcut virüs salgını tedbirleri için, Kaymakamımız ve Belediye Başkanımızın, oluşturulan destek guruplarının, Emniyet, Müftülük, Ticaret ve Sanayi Odası ve diğer ilgili kuruluşların çalışmalarını izliyorum. Alınan tedbirlere hemşerilerimizin uyması çok önemli, bu işin şakası yok. Tedbirsiz çıkılan yol çıkmaz yol olabilir. Biz tedbir alalım, takdiri muhakkak Allah verir.

Son yıllarda dünyada yangınlar, depremler, seller, kasırgalar gibi tabii afetlerle birlikte bir çok hastalıklara da alışarak yaşamaya çalışıyoruz. Bunların hakkında TV. lerdeki haberler, söyleşi programları sayesinde epey bilgi edindik. Şu günlerde insanların evlerinde kaldığı, sosyal mesafe ve temizlik kurallarının uygulanmaya başlandığı ve henüz koruyucu aşısı ve tedavisi net olarak belirlenemeyen, dünya çapında ölümlere sebep olan ve tamamen durdurulamayan  bir virüs salgınının etkisi altındayız.

Bundan önce, İspanyol, Domuz gribini, Sars gribi gibi kitlelere yayılarak ölümlere sebep olan virüsler de etkin oldukları dönemlerde yine bir çok ölümlü vakaları ortaya çıkarmışlardı.

Öğrendiğimiz bilgiye göre bu virüsün ilk defa 2019 aralık ayı başında, ki bazılarına göre de bu tarihin eylül olduğu söyleniyor. Çinin Vuhan kentinde bir hayvan pazarından insanlara bulaşmış. O günlerde Çin'de Müslüman'lara yapılan zulümler gündemde olduğu için virüs ikinci plandaydı. Çin'den sonra dünya genelinde bir salgın hastalığa sebep olan Korono virüsün, Kovid19 adıyla genetik değişime uğramış şeklini şimdi bütün dünya biliyor. Haber organlarında bu virüsün ortaya çıkma şekilleri için çeşitli senaryoların konuşulmaya başlandığını, koruyucu aşı çalışmalarının da devam ettiğini izliyoruz.

Virüsler mutlaka canlı hücrelerde yaşarlar. Bitkilerde ve hayvansal organizmalarda yaşayarak değişik hastalıklar meydana getirirler. Bitkilerde yaşayanlar hayvanlarda, hayvanlarda yaşayanlar da bitkilerde hastalık yapamaz. Bir canlı şekli taşımayan virüslerle yıllardır birlikte yaşıyoruz. İnsanlarda hepatit, aids, çiçek, kızamık, kanser, uçuk, nezle, grip ve solunumun yolu gibi yaygın olan birçok hastalığın etkeni de olan virüsler, temizlik kuralları, sağlıklı beslenme, vücut direnci, bağışıklık sisteminin güçlü olması ve koruyucu aşıların uygulanması ile değişik sürelerde etkilerini kaybederler. Covid19'un büyük kitlelere süratle yayılmasında en büyük etken organizma dışında uzun süre canlı kalarak solunum ve temas yoluyla kolayca bulaşabilmesidir.

Bu virüs Çin'den sonra, batıda ve çevremizdeki ülkelerde görülmeye başladığında, ülkemizde görülmesinin ihtimali bizim beslenme ve temizlik uygulamalarımız nedeniyle de halk arasında pek düşünülmemişti. Şu var ki yayılmada ülkeler arası, şehirlerarası seyahatler etkendi ve kaçınılmazdı. Tabii olarak bizde de bir süre sonra etkisini göstermeye başladı. Lakin devletimizin hazırladığı sağlık alt yapısı ve Sağlık Bakanlığının  çalışmaları, ülkemizi tedbir ve uygulamada dünyaya örnek yaptı. Geciken bazı tedbirler de olsa mücadele konusunda ileri bir başarı yakalandı. Bu başarıda sağlık çalışanları takdire şayandır. Onlara desteğimiz, emeklerin zayi olmaması için, kurallara uyarak duadır.

Temenni hepimizin tüm tedbirlere istisnasız uymamızdır ve mutlaka tüm temizlik ve sosyal ilişki kuralları kesintisiz uygulanmaya devam edilmelidir. Bu tedbirlerin devamıyla, bir süre sonra ki bu beş altı ay veya bir iki yıl gibi bir süreç olabilir, toplumumuzda bağışıklık kazananların çoğalması, aşı ve kesin tedavi ile Kovid19 da halen içli dışlı olduğumuz nezle grip gibi belli sürede etkisinden kurtulduğumuz etkenlerden biri olacaktır. Şu unutulmamalı ki inancımızın da belirttiği temizlik kuralları gevşetilirse virüsler başka şekillerde bizlerde ölümcül olmaya devam edebilirler. Bizim bize yetmemiz maddi olmanın yanında, birbirimiz üzerindeki manevi haklarımızı da ön plana çıkarmalı, alınan her tedbirin önemini bir de bu açıdan görmeliyiz.

Velhasıl suya sabuna sürekli dokunarak, maskemizi kullanarak, sosyal mesafeyi koruyarak Korono'yla yaşamaya alışmamız gerekiyor.  

Yeniden kucaklaşabileceğimiz sağlıklı günlere kısa sürede ulaşmak arzusu ile…Nisan 2020

 DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net