19 Ocak 2021 Salı
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.837.840 ziyaret.
13 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

GEREDE’DE ÇOCUK OLMAKGEREDE'DE ÇOCUK OLMAK

Hiç unutmuyorum, ilkokul 1. Sınıfa gittiğim bir kış günü sabah uyandım, gece boyu kar yağmış, her taraf bembeyaz. Nur içinde yatsın, babam elinde kürekle kapımızın önündeki karları küremiş, kahvaltı için bekliyordu. Sonra okula gitmek için yola koyuldum, yol da öyle yakın bir yol değil, Kitirler Mahallesi'ndeki Oruçlar Çeşmesi'nden, bugünkü adıyla Esentepe İlköğretim Okulu'na kadar. Buz gibi havada, korkarak, düşe kalka, okula ulaştığımda , kocaman, teneke odun sobası yanmış, sınıfımız ısınmaya başlamıştı bile. Biraz sonra okul müdürümüz gelerek, okulun tatil edildiğini söylediğinde ''neden'' dediğimi hatırlıyorum. Çünkü, bütün arkadaşlarım ve öğretmenler okula gelmiş, okula gelmeyi zaten başarmıştık.

Kıssadan hisse;

Herkes kendi kapısının önünü, komşusunun kapısına kadar kürer, böylece yazılı olmayan kurallar ile toplumsal barış, iş bölümü, paylaşma, iyi komşuluk ilişkileri gelişirdi.

Cumartesi, Gerede için önemli bir gündür, Gerede pazarı, bilirsiniz. Rahmetli babam, sabah erkenden pazara gider, haftalık alışverişi yapar, dükkanımızı açar, eve geldiğinde mekanı cennet olsun, annem kahvaltıyı hazırlamış olurdu. Birlikte kahvaltıyı yaptıktan sonra, babamla dükkana gider, ona yardım ederdim.

Öğlen, okul da olsa, tatil günü de olsa hepimiz evde buluşur, öğlen yemeğimizi birlikte yer, sonra yine dağılırdık, babam dükkana, ben okula, annem de kendi işlerine dalardı.

Okuldan gelince dükkana bir uğrar, sonra oynamak için sokağa çıkardım. Akşam eve biraz geç gelsem, babam sadece ''daha akşam ezanı olmadı mı'' diyerek, vaktinde eve gelmem için zarif bir uyarıda bulunmuş olurdu.

Bu öğreti, benim de aile oluşturduğumda düsturum oldu. Eşim ve çocuklarımla sofraya hep birlikte oturmayı ihmal etmedik.

Kıssadan hisse;

Sofra kutsal, aile birlikteliği değerli, çocuğun kişisel gelişimi ve eğitiminde aile temeldir ve sofra aslında her şeyi öğrendiğimiz  okuldur.

Okuldan gelince mahalle arkadaşları ile paça yırtmaca, çelik çomak, misket, top oynar, bazen kavga eder, dövüşür, sonra kol kola evlerimize giderdik.

Kar yağdığında en büyük eğlencemiz çocukluğumuzda kızak ve kayak kaymaktı. Geceden yola su döker, sabaha buz olmasını sağlar, tıkır tıkır sesle, hızla kayan şimşir kızaklarımızla Cumhuriyet Meydanı'na kadar kızak kayardık. Ancak mutluluğumuz kısa sürer, mahallemizin büyükleri soba külü dökerek kendi can güvenliklerini sağlardı.

Kıssadan hisse;

Arkadaşlık ve komşuluk önemlidir. Çocuklar hoşgörüyü arkadaş, ebeveyn ve komşuluk ilişkilerinden öğrenirler.

''Gerede havası sert, insanı mert'' olarak bilinir. Gerçekten havası serttir. Kış mevsiminde Yıldırım Beyazıt Camisi'nin şadırvanında musluğu tutun da, eliniz yapışsın soğuktan. Yaz akşamlarında havayı kırmak için soba yakılması da sürpriz olmaz Gerede'de. Geredeliye ''soba ne zaman kalkar'' diye sorulduğunda alacağınız yanıt ''eskidiğinde'' olacaktır. Bu soğuk havanın tertemiz olduğunu söylemeye gerek var mı? Aynı zamanda kolay kolay alerjenlerin barınmadığını söylemek de abartılı olmayacaktır. Temiz havada uyuduğunuzda, dinlenmiş olarak uyanırsınız.

Kıssadan hisse;

Solunan hava her yaş için önemlidir, ancak çocuklarda daha da önemli. Alerjenlerden uzak yaşam başta astım olmak üzere, bir çok alerjik hastalığın önüne geçecektir. Sağlıklı ve kaliteli uyku okul çağı çocuklarda dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğunun (DEHB) önüne geçilmesine de yardımcı olacaktır.

Çocukluğumdan bu yana büyük tutkum kayak yapmak. Kayak omuzumda Esentepe'ye kadar yarım saatte çıkar, ıslanmış meşin bağlamaları binbir güçlükle bağlar, iki dakikada aşağıya iner, sonra nefes nefese bir daha, bir daha. Şimdi öylemi, otomatik bağlamalı kayaklar, teleski ile her şey kolay.

Kıssadan hisse;

Doğayla mücadele kişisel gelişim, bedensel ve ruhsal gelişime katkı sağlar, hareketli yaşam başta kalp ve damar sağlığı olmak üzere, obezitenin de önüne geçer.

Gerede için, Gerede'de çocukluk için o kadar çok şey var ki yazılacak, kelimeler yetmez. 30 yıldır çocuk sağlığı ve hastalıkları ile uğraşan bir Gerede'li olarak, sağlığın tanımını yaparak yazımı sonlandırmak istiyorum.

Sağlık, sadece hastalık halinin olmayışı değil, bedensel, ruhsal ve sosyal yönden tam iyilik halidir. Başta çocuklar olmak üzere, tüm hemşehrilerime sağlıklı günler dilerim.

Dr. Cihan AvaroğluDİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net