25 Eylül 2020 Cuma
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.717.669 ziyaret.
12 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

Suçlu EğitimSuçlu Eğitim

Birçoğumuz insandan kaynaklı olumsuz bir olay, yanlışlıklar, hatalar oluştuğunda "eğitim şart" der suçu eğitimsizliğe yükleriz. Genelde kusurların sebebini belirten bir izahtır eğitimsizlik. Lakin Nice eğitimliler var ki kendilerinden beklenmeyenleri, yapmamaları gerekenleri düşünmeden yapabilmekte başkalarının hayatını, yollardaki trafik örneklerinde olduğu gibi yok sayabilmektedirler.

Hemen her gün falanca yerde şu kaza filanca yerde bu kaza oldu. Şu kadar ölüm, bu kadar yaralanma ve maddi hasar meydana geldi diye duyar, okuruz. Yine insanlar tacizle rahatsız edildi, yeşil alan çöplüğe dönüştü, içme suları kirletildi, büyük küçük arasında sevgi-saygı yok oldu diye şikayet zincirleri oluştururuz.  Bu olumsuzluklar niçin olmakta, niçin insanlar başkalarının hakkını düşünmemekte, kişisel menfaatler için toplum yararı yok sayılmaktadır.

Sonuçta suçu yine eğitime yükleriz. Suçlu eğitim.

Hemen her yolu, caddeyi, sokağı kullanan araçların sürücülerinin ve yayaların öğretim ve eğitimlerine dikkat çekmek istiyorum. Sürücüler araç kullanabilmek için sürücü kurslarında gerekli öğretim ve eğitimle ehliyet alıyorlar. Bu belge onların bu işte ehil olduklarını gösterir. Konu sürücü kurslarının iyi veya kötü eğitim vermeleri ile ilgili değil, tabii ki onlar belirlenen bir programla görevlerini yapıyorlar. Onlar yapıyor yapmasına ama maalesef ehliyetlilerin bazıları öğrendiklerini dikkate almayıp, kendilerini yolların kralı sanıp, mesela dönel kavşaklardaki araçlara, yaya geçitlerinde yayalara öncelik vermiyor, hız sınırlamalarına, yol çizgilerine, trafik ışıklarına uymuyorlar. Yani sadece belgeye sahip olmak yetmiyor. Yayalar da şimdiki dünyamızda, kendi bahçelerindeki gibi ellerini kollarını sallayarak gelişi güzel yolları kullanma rahatlığında olamazlar, onların da mutlaka bunu bilmeleri gerekiyor.

Asıl mesele ağacın yaşken eğilmesi. Bizde ilköğretim kurumlarında sadece İlkokul 4. Sınıfta haftada 1 saatlik Trafik Güvenliği dersi var. Bu haftada bir saatlik dersten sonra yeni yetişen nesil kendi becerileri ile edindiği hayat tecrübesi ile, bazen cismani tesadüfler, manevi destekler sayesinde yollarda hayatta kalmaya çalışıyor. Yine İlkokul 1.2.3. sınıflarda da haftalık ders saati sayısı 4 ü bulan, adı Hayat Bilgisi olan bir ders ve yine 4. Sınıfta haftada 4 saatlik İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi dersleri var. Bu dersler de dilimizi öğrendiğimiz Türkçe dersi gibi zorunlu dersler.  Dil bilgisi, okuyabilmek, anlayabilmek, yazabilmek için gerekli. Hayatı öğrenip yaşamak için de Hayat bilgisine, İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi bilgisine,  yaya veya sürücü Trafik bilgisine ihtiyacımız var.  Türkçe dersi gibi zorunlu olan, ama haftada 1 saat olan Trafik Güvenliği dersi ve içinde eskilerin adab-ı muaşeret dediği görgü, ahlak, temizlik bilgileri, insanlara ve diğer canlılara saygılı sevgili olmayı öğretip eğitecek olan Hayat Bilgisi ve İnsan Hakları derslerinin haftalık saatleri çağımız gereği artırılarak uygulanmak zorunda görünüyor.  Bilhassa Trafik Bilgisi dersinin, ilkokul ve orta eğitim sınıflarında pratik öğretiminin yanında mutlaka temsili de olsa uygulama alanları olmak zorunda. Okul bahçeleri, spor salonları, hatta okul koridorları bir şekilde trafik eğitiminin sürekli gösterilip yaşandığı yerler haline getirilmelidir. Bazı hareketler beyin ve vucudun birlikte uyumlu kesintisiz çalışmasıyla yapılabilir. Düşünce ve vücudumuzun istemli bilinçli hareketlere sahip olması için, teorik öğretim uygulamalı pratik eğitimle birlikte olmalıdır.

Temel askeri eğitimde, yanaşık düzen eğitim, yat, sürün, kalk gibi bir takım tabirleri askerlik yapanlar bilir. Bu eğitimin amacı askere eziyet değil, hayatta kalmayı sağlamak içindir. Yıllar önce Kıbrıs çıkartmasına katılan bir subay arkadaşım anlatmıştı. Yat emrine zamanında uyamayıp bacakları havada yere atlayan askerler bacaklarının arkasından vurulmuşlar. Tehlike anında usulüne uygun yere yatamayan asker hayatını ve savaşı kaybedebilir.

Trafik eğitimi, çevre bilinci, insan hakları, ahlak ve görgü kuralları da usulüne uygun yeni nesillerin zihinlerine yerleştirilmelidir. Bunu yapamazsak daha çook trafik celladına kurban verir, insana, canlıya saygı duymayanların mahkumu olmaya devam ederek eğitimi suçlar dururuz.

Bu hafta sonu yapılacak mahalli seçimlerin memleketimiz, milletimiz için hayırlı olmasını, seçileceklerin milletimizi sağlıklı mutlu yaşatacak adabı muaşereti ve trafik eğitimini bilip yaşayanlardan olmasını temenni ederim.

27 Mart 2019DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net