23 Eylül 2020 Çarşamba
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.714.999 ziyaret.
10 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

PANAYIR 2018PANAYIR 2018

Şehrimizde bu yıl son yılların belki de en kalabalık panayırlarını yaşadık.

Asırlar öncesinde ipek yolu üzerinde kurulan en büyük alış veriş pazarlarından biri olan ve geleneksel olarak günümüzde de devam eden Gerede Hayvan ve Emtia Panayırı yeniliklere ve teknolojiye inat devam ediyor.

Yılda on beş gün arayla üçer günlük süreçlerde iki defa yapılan panayırların birincisinde temayül olarak çiftçi ve besici tarafından pazara getirilen ürünler, köy ürünleri alıcılarına satılır, ikinci panayırda da  evin ve ev halkının yiyecek ve giyecek ihtiyaçları, kışlık erzak alınırdı. Şimdi her iki panayırda da alım satım işleri yoğunlukla devam ediyor. Yine ülkemizin hemen her yerinden alıcı ve satıcılar büyük oranda artan sayıları ile bu panayırda bir araya geliyorlar.

Tabi panayırın vazgeçilmezleri, kızarmış kaz ve Beypazarı'nda üretilip Gerede panayırında büyük oranda tüketilen cevizli köfter ve yine Gerede şekercileri tarafından üretilen cevizli şak şak helvasıdır.Antikadan halıya, bakır eşyaya, iğne ipliğe, mes lastikten iskarpine, naylon ayakkabıdan deri çizmeye, çoraba, kumaştan paspasa, giysiden çantaya, bulgurdan nohuda velhasıl aklınıza ne gelirse, hatta aklınıza gelmeyen şeyleri bile ve lunaparka kadar her şeyi buradarahatlıkla buluyorsunuz.

Bu saydıklarım panayırın görünen yüzü. Görünmeyen yüzü Belediye personelinin verdiği hizmetle başlıyor. Zabıta, emniyet, jandarma bu pazarın düzen ve asayişinde ilk bakışta görünmeyen hizmeti sunmaya devam ediyor. Alınan tedbirlerle geçmişte çok sık rastlanan kavgalar ve istenmeyen olaylar da büyük oranda önlenmiş görünüyor.

Asırlardır devam eden bu geleneksel etkinlik,maalesef başlangıçta da yazdığımgibi yeniliklere ve teknolojiye inat etmede ısrarlı. İlk defa bu panayıra gelenlerin tarifi, kendilerini bir anda yüzyıllar öncesinin pazarında bulmaları şeklindedir.Bu görüşte çok daha düzenli olmasıbeklenen panayır hiç te sağlıklı olmayan, çevre bilincinden uzak bir görünümleGerede'ye gürültü ve karmaşa yaşatmaya da devam ediyor gibi.

Belki ilçe esnafına fazla katkı sağlamayan, ama halkın isteklerinin karşılanmasında payı inkar edilemez olan panayır yerinde, oto park ve satıcı yerleri için kullanılan alanın tertip ve düzeninin mutlaka çok daha büyük rahatlık verecek bir şekildeolması gerekiyor. Belediyemizin bu konuyu enine boyuna yeniden gündeme alarak, katılımı durmadan artan halkın daha rahat ve sağlıklı alış veriş yapması için yeni düzenlemeler yapması ve Gerede ismini dünyaya duyuran, ülkemizin önemli örnek panayırlarından biri olmaya devam etmesini sağlaması temennimdir.

Eylül 2018DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net