20 Eylül 2020 Pazar
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.710.794 ziyaret.
18 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

Ağacı Sev Yeşili KoruAğacı Sev Yeşili Koru

 Bir hemşerimiz sosyal paylaşımda Gerede'nin 29 yıl önce çekilmiş bir fotoğrafıyla günümüzde çekilmiş bir fotoğrafını karşılaştırıp, şehrimizin kuzeyinde Kavacık Düz ve Keçi  Kalesi nin bulunduğu Arkut'un güney yamaçlarında 1986 dan 2015 e gerçekleşen bitki örtüsü değişimini yansıtmış.

Bu değişim Geredelilerin yeşile olan sevgisini, ormana verdiği değeri mükemmel bir şekilde ortaya koyuyor.

Ülkemizde gezdiğim birçok yerde bunun benzeri bir şehri,  yani ormanla iç içe olmuş bir yeri çok nadir gördüm. Belki benzerleri var,  ama Gerede gibi çevresinin tamamına yakını ormanla kaplı bir şehir bulmak çok zor.

Kavacığın düz, bizim çocukluk ve gençlik yıllarımızda, yani 70'li, 80'li yıllarda Arkut eteklerinde olduğu gibi yer yer çalıların bulunduğu,  genelde ağaçsız kel bir tepe görünümündeydi. Hemen batısında yer alan Esentepe ise bunun aksine yemyeşil çimlerle kaplı, asırlık çam ağaçlarının oluşturduğu nadir bir alandı. Geredeliler yüzyıllarca Esentepe'ye kendi bahçelerindeki orman gözüyle bakarak korumuşlar, bozmamışlardı. Sonraki yıllarda Arkut etekleri, Hamamlık mevkii, Kavacığın Düz de Orman İşletmesinin çalışmasıyla ve bilhassa şimdinin orta yaşlıları o zamanın orta ve lise öğrencileri olan Geredeliler tarafından ağaçlandırıldı. Bilahare dikilen fidanlar ormana döndüğünde Kavacığın Düz Belediye tarafından mesirelik alan olarak düzenlendi. Yine geçmişte kışın kayak kaydığımız yerlerden biri olan  Binek Taşı petrol İstasyonu arkasındaki kel tepe, sonra Sabancı Yurdu arkası aynı şekilde ağaçlandırıldı ve son olarak  Mezarlık mevkii kuzey tarafı da genç bir ormana kavuşturuldu. Emeği geçenlere teşekkür borçluyuz.

Bu şekliyle her şey çok güzel. Geredeliler bu güzelliğe layıklar. Şu var ki bu cennetin değerini maalesef bozkırda kaldığınızda, ağaçsız gölgesiz yerlerde sıcaktan bunaldığınızda çok daha iyi anlıyorsunuz. Maalesef, çünkü içimizde hala bu cenneti düşüncesizce artıklarla, atıklarla, çöplerle kirletenler de var. Allah'ın kendilerine verdiği nimetten faydalanıyorlar, ama o nimeti temiz ve bakımlı tutmanın önemini anlayacak medeniyete henüz sahip değiller.

Tarlaya ne ekerseniz onu biçersiniz. Bakımını yaptığınız, toprağını koruyup, beslediğiniz bahçeniz size temiz dünya nimetlerini ikram eder. "Bakarsan bağ bakmazsan dağ olur." diyen atalarımız bu manidar cümleyi boşuna sarf etmemişler. Geçmişte olduğu gibi bu gün de Geredelilere düşen görev Gerede'nin akciğerleri olan ormanı,  yeşili korumaya devam etmektir. Havamızı, suyumuzu, toprağımızı kirletenleri görmezden gelir umursamazsak,  kel tepelerde toz duman içinde, nefes alacak hava bulamayız. Topraktan çıkan nimetlerin şifası yerine,  atıkların zehirlerini yiyip içmeye başladığımızda çok geç olacaktır.

Geleceğe daha temiz ve daha yeşil bir Gerede sunmanın mutluluğuna ulaşmak dileği ile…DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net