22 Eylül 2020 Salı
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.714.965 ziyaret.
28 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

Eski Defterler.Eski Defterler.

Bazen eski defterleri karıştırırız.

Neler çıkmaz ki.

Hatıralar, unutulanlar, vay be bunlar da olmuştu diye, gülümsediğimiz veya  hayıflandıklarımız.

Geçen günlerin bizlere neler verdiğini neleri aldığını da  eski defterlerde görmek mümkün.

Gerede'nin tertemiz havası suyu, erik, armut, elma bahçeler ve gül kokuları. Esentepemizin huzur veren sükunetini, çam ve kekik kokularını, kuş seslerini onları da yazmışım defalarca. Sonra bir şeyi daha hatırladım göz gezdirirken yazdıklarımda.

Yaklaşık yirmi beş yıl kadar önce hava şartları bu şekilde gider, yani küresel ısınma dediğimiz şey devam ederse, yok edilen bitki ve hayvan toplulukları kendini yenileyemezse, çölleşme meydana geleceğini ve Anadolu'da yaşanabilecek yer olarak sadece Bolu- Kastamonu arasında kalan bizim yaşadığımız bölgenin kalacağını yani Gerede'nin kalacağını yazmışım. Bu fikri bende  o yıllarda okuduğum bilim dergileri, belgesel programlar ve benzeri basın yayın organlarındaki yazılar, söyleşiler  ve görseller doğurmuştu. Bunun üzerine  2020 yılında Gerede'yi tasvir etmeye çalışmış ve iklim değişikliği böyle giderse gerçekten de  2020' de Gerede'nin havasının da sıcak, kurak bir şekle dönüşeceğini yazmışım. Hayaldi düşündüklerim, ama şükür ki henüz tamamen gerçekleşmedi. Şehir içinde bitmek üzere olan yeşillikler, kuzey çevremizi saran  ormanlarla Gerede'ye şimdilik rahat nefes aldırmaya devam ediyor.

Bir çoğumuz geçmiş kışları artık zor hatırlar olduk. Bu yıl o yıllarda yazdıklarımı desteklercesine, karsız ılık bir kış mevsimi yaşadık. Çoğumuz kar yağışını özledi. Bazılarımız hayra alamet değil diye yorumladı. Uzun süren soğuk kış mevsimiyle anılan Gerede şimdi yağmur yağışlı ılık bir iklimi sahiplenmiş gibi.   

Memleketimizin çölleşmesini engellemek, ağaç ve bitki örtüsünü çoğaltmak  için ilgili bakanlıkların değişik projeler uyguladıklarını duyuyoruz. Bunlar tabi ki iyi şeyler. Çevreyi yok etmeden, su kaynaklarını, hayvan, bitki tüm canlıları kendi yaşam ortamlarında, kendi yaşayış şekillerinde bırakmak çok çok önemli.

Gelecekten emanet aldığımız  ve ata yadigarı memleketimizin, sadece geçmiş güzellikleri ile avunmadan, hala aynı şekilde tertemiz havası, suyu ve tabiatı ile yaşamaya devam edebilmesi arzusu ile…DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net