13 Ağustos 2020 Perşembe
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.657.999 ziyaret.
28 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

KORKULAN ENFEKSİYON; MENENJİTKORKULAN ENFEKSİYON; MENENJİT

Çocukluk çağı hastalıkları arasında önemli bir yeri olan menenjit, görülme sıklığı son yıllarda yeni aşıların Ulusal Aşı Takvimi'ne girmesi ile birlikte azalsa da önemini büyük oranda korumaktadır.

Beyni çevreleyen ve meninks olarak adlandırılan zarın iltihaplanmasına menenjit adı verilmektedir. Bakteriler, virüsler, çeşitli parazitler, mayalar ve küf mantarları etken olabilir. Bir ay ile, 5 yaş arasındaki çocuklar başta olmak üzere her yaş grubu çocuklar ve erişkinler risk altındadır.

Belirtileri nelerdir?

Çocukların yaşı küçüldükçe belirtileri tanımak güçleşmektedir.

-          Bulantı, kusma

-          Baş ağrısı

-          Ense sertliği

-          Fotofobi (ışık ve aydınlıktan rahatsız olup, acı duyma)

-          Fontanel (bıngıldak) kabarıklığı

-          Bilinç durumunda değişiklik temel menenjit bulgularıdır.

Bu belirtilerin yanı sıra;

-          Ateş

-          Emmede azalma

-          Huzursuzluk

-          Çevreye ilginin azalması görülebilir.

Tüfek tetiği görünümü de önemli bir menenjit bulgusudur. Yan yatar pozisyonda, bacaklar karna çekilmiş ve baş oldukça geriye itilmiş durumdadır, düzeltildiğinde hemen eski haline geri döner.

Tanı nasıl konur

Lomber ponksiyon, halk arasında belinden su alınması olarak bilinir ve omurgaların arasından özel bir iğne ile girilerek BOS (beyin-omurilik sıvısı) alınır, mikroskobik, biyokimyasal, serolojik testler yapılır, eş zamanlı alınan kan değerleri ile birlikte değerlendirilerek tanı konur.

Tedavi

Bakterilerin neden olduğu vakalarda tanı konulur, konulmaz uygun antibiyotik hemen başlanmalıdır. Bunun yanı sıra steroid (kortizon) kullanımı da söz konusudur.

Etken virüs veya diğer etkenler ise, belirlenen etkene uygun tedavi uygulanmalıdır.

Uygun tedaviye ne kadar erken başlanırsa komplikasyon ve sağ kalım üzerinde olumlu etki de o oranda artar.

Meningokoksemi nedir?

 Meningokok, menenjite neden olmasının yanı sıra, meningokoksemiye de neden olabilir. Bakteri kan dolaşımına girerek çoğalır, kan damarlarının duvarına zarar verir ve hızlı bir şekilde organ yetmezliğine sokarak ölümle sonuçlanabilir.

Meningokoksemi başlangıçta soğuk algınlığını bulguları ile başlar, birkaç saat içinde vücutta küçük mor noktalar belirir, hızlı ve uygun tedaviye başlanmazsa saatler içerisinde hasta kaybedilir.

Bakteriyel menenjitlerden korunma

-          Hemofilus İnfluenza B (HIB), 5'li karma aşının içinde bulunur, ikinci aydan itibaren toplam dört doz olarak yapılır ve ulusal aşı takviminde yer almaktadır.

-          Pnömokok, halk arasında zatürre nedeni olarak bilinse de, aynı zamanda önemli bir menenjit etkenidir. Konjuge Pnömokok Aşısı (KPA), ikinci aydan itibaren toplam dört doz olarak yapılır ve ulusal aşı takviminde yer alır.

-          Tüberküloz, verem mikrobu olarak bilinir, akciğerlere ek olarak kemik doku ve beyin zarlarında enfeksiyona da neden olabilir, ikinci ayda, tek doz olarak yapılan BCG aşısı da ulusal aşı takvimindedir.

-          Meningokok, menenjit ve meningokoksemiye neden olur. Konjuge meningokok aşısı bebeklere altı aydan itibaren başlanır, iki ay sonra ikinci doz, 12. ayda üçüncü doz yapılır ve henüz ulusal aşı takviminde yer almamış, özel olarak yapılmaktadır.DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net