24 Eylül 2020 Perşembe
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.716.857 ziyaret.
22 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

0.025 cc.0.025 cc.

Sosyal medyada yapılan bir sosyal deneyi izledim. Bazen gerçekten çok anlamlı şeyleri görüyorsunuz.

Genç araştırmacı deneyini uyguladığı insanlara bir hesaplama yaptırır. 415 bin sayısını 5 le çarptırıp 80 bine böldürür. Sonuç 0.025 tir.

Bu basit bir hesaplamadır, ama yapılan hesabın konusu yüreğinde vatan sevgisi olan insanların tüylerini diken diken edecek, gözyaşlarına sebep olacak, gönüllerde bir duygu seli doğuracaktır.

415 bin sayısı Çanakkale'den Afrin'e kadar bu vatan için kanlarını veren şehitlerimizi ifade etmektedir. Atalarımızı, babalarımızı, analarımızı, kardeşlerimizi, arkadaşlarımızı, yani bizim için toprağa düşenleri hatırlatmaktadır. Bir insandaki ortalama kan miktarı 5 litredir. Sonuçta ortaya çıkan 0.025cc kan bugün her birimize, yani 80 milyon Türk vatandaşının her birine düşen miktardır.  415 bin şehit, her birimize düşen 0.025cc kanıyla bu vatanda bize yaşama imkanı vermiştir.

Şimdi düşünelim. Hak ediyor muyuz? Hak edecek neler yapıyoruz? Yoksa sadece göz yaşı döküp, ah vahla dövünüyor muyuz? Tabi ki hak eden vatan evlatları çoğunluktadır. Tabi ki vatan için her şeyini, canını verecek olanlar var oldukça bu vatan bizim olmaya devam edecektir.

Bizim insanımız, İstiklal şairi Mehmet Akif'in;

 "Bastığın yerleri, 'toprak' diyerek geçme, tanı:

Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.

Sen şehit oğlusun, incitme yazıktır atanı,

Verme dünyaları alsan da bu cennet vatanı." Uyarısını hiçbir zaman unutmadı, unutmayacak.

Dün akşam Tv de bir yabancı uzman da Türk ordusunun yola çıktığında geri dönme, ölümden korkma gibi bir eylemi olmadığını, yok olma pahasına hedefe ulaşıncaya kadar savaştığını söylüyordu. Doğrudur, şehitlikle dirileceklere ölüm ne yapabilir ki?

415 bin şehidin kanını hak ediyor muyuz, hak edecek neler yapıyoruz? diye sormuştum. Hani ne derler "Kötü komşu mal sahibi olmayı sağlar."mış. Şimdi o durumdayız adı müttefik olanlar, dost ta düşman da kötü günde belli olur misali, ne olduklarını, nasıl sadece kirli hesapları için iyi gün dostu göründüklerini gösterdiler de, yeniden bir uyanışa, bir birlikteliğe sebep oldular. 

Olanda hayır vardır.

Biz afetler sonrası yaraları sarmayı biliyoruz, şimdi bu vesile ile de felaketler gelmeden hazırlanır, her şeyi kendimiz yapar hale geliriz. Zaman tembellik zamanı, boş vermişlik zamanı değil.  Siyasi ayrılıklarla boşa harcayacak zamanımız da yok.

0.025 cc kanı haketmek, askerimizin, polisimizin vatan için açtığı yolun, milletimizi geniş ufuklara ulaştırması dileği ile…

Şubat 2018DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net