22 Eylül 2020 Salı
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.714.971 ziyaret.
16 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

YIL SONU MU YIL BAŞI MI?YIL SONU MU YIL BAŞI MI?

Miladi Takvime göre 31 Aralık 2017 sonu Dünya, bir yıl daha yaşlanarak yeni yılına başlamayı bekliyor.

Gezegenleri ve güneş sistemini gözlemleyen  Mayalar oluşturdukları bilgiyi bir tablo şekline sokmuşlar ve Maya takvimini ortaya çıkarmışlar. Ama ilk sistemli takvim oluşumu Mısırlılar zamanına dayanıyor.

Mısırlılar'ın dünyanın güneşin etrafındaki dönüş süresinin 1 yıl olduğunu öğrenmelerinden sonra, Romalılar MÖ. 46 da 1650 yıllık Jülyen takvimi olarak bilinen bir takvim geliştirirler. Daha sonra ortaya çıkan Miladi takvim diğer adıyla Gregoryan takvimine göre dünya, güneşin etrafındaki dönüşünü 365 günde tamamlamakta olup bu da 1 yıl olarak isimlendirilmektedir.

Gökbilimi çalışmalarında İki Müslüman bilim adamının isimi öne çıkıyor. 859-020 yılları arasında yaşamış olan Battani bin yıl kadar önce Trigonometriyi bulan Astronom ve Fizikçidir. Dünyanın güneş etrafında dönmesini 365 gün 5 saat,48 dakika,24 saniye olarak hesaplamıştır. Daha sonra  bu bilgi 365 gün 5 saat 48 dakika 46 saniye olarak kabul edilmiştir.

Yine Modern Astronominin kurucusu kabul edilen Nurettin Batruci gezegenlerin iki kutuplu olduğunu  ve gök cisimlerinin kutuplar arasında hareket  ettiğini, gezegenlerin günlük dönüşlerini, yıldızların gök tabakalarının değişkenliğini, gök cisimlerinin doğudan batıya doğru olduğunu sekiz yüz yıl önce ortaya çıkarmış, batılı bilimciler bunları dört- beş yüz yıl sonra fark etmişlerdir.

Miladi takvim'in Hz. İsa'nın doğumuyla ilgisi ise yakıştırmadır. Aslında Miladi takvim Christopher Clavius isimli  bir  Alman cizvit matematikçi ve gök bilimci tarafında yapılmış ve1582 yılında, Papa XIII. Gregory'e sunularak kabul edilip, Gregoryan Takvimi adını almıştır. O yıllardan günümüze tüm Hristiyan alemi ve dünyanın birçok toplumu  bu takvimi kullanmaktadır.

Hristiyan dünyası Hz. İsa'nın doğumu ile ilgili Noel (Christamas)  adı verilen kendilerine ait kutlamaları bazı ülkelerde 25 -26 Aralık'ta, Ermeni Ortodokslar  6 Ocak'ta yapmaktadırlar. Hristiyan ülkelerin çoğunluğu bunu Miladi takvimin yılbaşı ile birleştirmektedirler.

Hunlar, Göktürkler, Uygurlar, Kırgızlar ve Moğollar tarafından kullanılan ve başlangıcı olmayan

en eski takvim Güneş yılı esaslı on iki hayvanlı takvimdir. Her yıl bir hayvan ismidir ve on iki hayvan isimli aydan oluşur. Yılbaşı 21 Mart olan bu takvim Büyük Selçuklu 'da İran kökenli güneş yılı esaslı Celali Takvimi adını alır.  Osmanlı Devleti önce hicri takvimi sonra da güneş yılı esaslı Rumi takvimi kullanmış olup, Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra 1 Ocak 1926'da miladi takvime geçilmiştir.

Dünya insanlarının eski yıllara bıraktıkları her şey tarih kayıtlarına geçmiş durumdadır. Tabii olaylar, siyasi olaylar, ırk ve dinlere mal edilen savaşlar, kuvvet güçlerinin savaşları ve birçoğunu şimdiki iletişim araçlarından kolaylıkla duyarak, görerek öğrendiğimiz veya şahit olduğumuz toplumları mutsuzluğa sokan insan ihtirasları ve daha niceleri, bütün bunlar takvimler içinde yerini aldı.

İnsanların birçoğu şimdi yeni başlayacak olan yıl için dünyaya iyi niyetlerini sunacaklar.

Acaba ne değişecek? Savaşlar, ihanetler, ölümler, felaketler bitecek mi? İnsanlar hak ve adalet içinde huzur ve mutlu yaşayabilecek mi? İyilik mi kazanacak yoksa kötülük yine insanlara zehrini saçmaya devam mı edecek? Yaşayabilenler bunlara yeniden şahit olacak.

Görelim bakalım Mevla neyler, neylerse güzel eyler.

Güzellikleri yaşayabilmek dileği ile…

27 Aralık 2017

 DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net