9 Ağustos 2020 Pazar
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.651.410 ziyaret.
34 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

ATATÜRK’ÜN ÇOCUK SEVGİSİATATÜRK'ÜN ÇOCUK SEVGİSİ

 Bugün 10 Kasım. 1938'den bu yana her geçen gün değeri ve yokluğunun daha fazla hissedildiği Ata'mızın çocuk ve gençlere verdiği önemi hatırlatmak için  söylediklerini bir kez daha hatırlayalım.

 1881 Yılında doğan güneş, 57 yıllık kısa yaşam süresince bir ülkenin yoktan, var oluşuna liderlik yaparken, bizlere çocuk ve gençlerin ne kadar değerli olduklarını öğütledi hep. ''Benim en büyük eserim'' dediği Türkiye Cumhuriyet'ini çocuk ve gençlere emanet etti.

 Küçük hanımlar, küçük beyler!

Sizler, hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız.

Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz.

Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunu düşünerek , ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.

-          Gelecek için hazırlanan vatan evlatlarına, hiçbir güçlük karşısında yılmayarak, tam bir sabır ve metanetle çalışmalarını ve öğrenim gören çocuklarımızın ana ve babalarına da yavrularının öğrenimlerini tamamlaması için hiç bir fedakarlıktan çekinmemelerini tavsiye ederim. –

-          Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize, görecek öğretimin sınırları ne olursa olsun, en evvel ve en esaslı olarak  Türkiye'nin istiklaline, kendi benliğine milli geleneklerine düşman olan unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir.

-          Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı ve onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır.

-          Hedefe yalnız çocukları yetiştirmekle ulaşamayız! Çocuklar geleceğindir. Çocuklar geleceği yapacak olan adamlardır. Fakat geleceği yapacak olan çocukları yetiştirecek analar, babalar, kardeşler hepsi şimdiden az çok aydınlatılmalıdır ki, yetiştirecekleri çocukları bu millet ve memlekete hizmet edebilecek, yararlı ve faydalı olabilecek şekilde yetiştirsinler! Hiç olmazsa yetiştirmek lüzumuna inansınlar! Okullardan başka; gazeteler, küçük dergiler köylere kadar yayınlanıp, dağıtılmalıdır. Bizim köylümüz ne gazete, ne dergi vs. okumaz. Bilenler, bilmeyenleri toplayıp okutmayı, onları okumayı anlatmayı bir vazife bilmelidir.

-          Çocuklarımızı artık düşüncelerini hiç çekinmeden açıkça ifade etmeye, içten inandıklarını savunmaya, buna karşılık da başkalarının samimi düşüncelerine saygı beslemeye alıştırmalıyız. Aynı zamanda onların temiz yüreklerinde; yurt, ulus, aile ve  yurttaş sevgisiyle beraber doğruya, iyiye ve güzel şeylere karşı sevgi ve ilgi oluşturmaya çalışılmalıdır.

-          Çocuklar, geleceğimizin güvencesi yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir.

-          Çocuk sevgisi, insan sevgisi için bir ihtiyaçtır.

-          Büyük başarılar, değerli anaların yetiştirdikleri seçkin çocukların yardımyla meydana gelir.

-          Milletin bağrında temiz bir nesil yetişiyor. Bu eseri onlara bırakacağım ve gözüm arkada olmayacak.

-          Türk çocuklarından beklediğimiz; sağlam vücut, işlek zeka ve temiz yürektir.DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net