13 Ağustos 2020 Perşembe
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.657.972 ziyaret.
35 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

BEBEĞİMİN BESLENMESİ DEĞİŞİYORBEBEĞİMİN BESLENMESİ DEĞİŞİYOR

İlk altı ay sadece anne sütü ile beslenen bebeklere bilmeden, zaman zaman da çevrenin etkisi ile erişkin gıdaları deneniyor, doğru mu, ne zaman tamamlayıcı beslenmeye başlamak gerekir? Bu noktada, farklı görüşlere sahip ailelerden fazla fazla öneri almanın sonucunda kafa karışıklığı olabilir.

-          İlk altı ay sadece anne sütü verilmelidir. Anne sütünün yetmediği durumlarda formül beslenme (kutu mama) kabul edilir, bu sürede su bile verilmemelidir.

-          Başını tutmaya başlamalı, mama sandalyesinde oturabilmelidir.

-          Yemeğe ağzını açmalı, beslenmeye istekli görünmelidir.

-          Bebekler, dilini ağzının içinde çevirmeyi henüz bilmezler, tamamlayıcı beslenmeye katı gıdalarla değil, yarı katı gıdalarla başlanmalıdır, bu durumda bile gıdaları diliyle dışarıya itecektir, sabırlı olunmalıdır.-         

Doğum ağırlığının iki katına ulaşmış olmalılardır.

Ne şekilde başlamalıyım?

-        Tamamlayıcı beslenmeye yarı katı gıdalarla başlanmalı

-          Her bir gıda yarım çay kaşığından bile az miktarda denenmeli

-          Alerji yapmadığından, sindirim zorluğuna neden olmadığından emin olunduğunda, yavaş yavaş miktar arttırılmalı

-          Gıdayı red ettiğinde inatla vermeye çalışılmamalı

-          Her bir gıdayı kendi lezzetinde verilmeli, gıdalar birbiri ile karıştırılarak bulamaç haline getirilmemeli.

Tamamlayıcı beslenmede miktar ne olmalıdır?

Bebek beslenmesinin sabır işi olduğunu akıldan çıkarmamak gerekir. 6 Aylık bebeğin mide kapasitesi yaklaşık olarak 150 mililitredir. Çay kaşığından, hatta yarım çay kaşığından bile küçük miktarlarla denemeye başlanan yarı katı gıdalar yavaş yavaş arttırılarak, dokuz aylık olduğunda mide kapasitesinin yaklaşık olarak %50 miktarına ulaşılmalıdır. Kalan %50'nin ise anne sütü olduğu hiç bir zaman akıldan çıkarılmamalıdır. Bebek 12 aylık olduğunda mide kapasitesinin yaklaşık %80 miktarı tamamlayıcı beslenme olurken kalan miktar anne sütü olmalıdır.

Parmak gıda nedir?

Bebeklerin kendi beslenmelerini öğrenmeleri için parmakları ile tutup, ağzına götürdüğü gıdalardır ve yaklaşık 8 aylık olduğunda parmak gıdalara hazır kabul edilebilir. Muz, makarna, köfte, et, patates dilimleri örnek olarak verilebilir. Ancak güvenlik ihmal edilmemeli, yemek yerken bir an bile yalnız bırakılmaması gerektiği akıldan çıkarılmamalıdır.

Su ne zaman başlanmalı?

Tamamlayıcı beslenmeye başlandığında bebeklere su verilmeye başlanmalıdır. Su, cam şişe ve kaynamış olarak verilmeli, 12. aydan itibaren ise cam şişe olarak, ancak kaynatmaksızın verilmelidir.DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net