22 Eylül 2020 Salı
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.714.822 ziyaret.
15 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

"Gidilecek yol ne kadar uzak olabilir ki?" (H.İ.M.)"İyilik Yolunda Uzaklar Yakın 1"

 

Gidilecek yol ne kadar uzak olabilir ki?

 

Gerede'nin bir köyünde, sadece okulda gördüğü bir atlasta dünya ülkelerine gitmeyi hayal eden bir çocuğun, hayallerini değil gerçeği nasıl gerçekleştirdiğini öğreniyorsunuz bu kitapta. Toplumda yardımlaşma ruhunun oluşmasına ve gelişmesine öncü olma isteğini göz önüne almasıyla, ismini hiç duymadığımız, varlıklarını bilmediğimiz bazen bizden binlerce kilometre uzakta, bazen hemen yanı başımızda yaşamaya çalışan insanlar için verimli topraklardan uçsuz bucaksız kızgın çöle, çölden vahşi ormanların derinliklerine uzanan bir yol çiziyor Hacı İbrahim Mutlu.

 

Gördüğü yerlerdeki insanların hayat gerçeklerinin yazıldığı bir belgesele dönüşen iyilik yolunda yaşadıklarını olduğu gibi anlatan, bazen gözlemlerinin ve öğrendiklerinin uyandırdığı hislerle buraların tarihinden kısa hatırlatma ve yorumlar yapan İbrahim Mutlu'nun kitabı klasik gezi anılarından öte, ulaşılamayan insanlara insani yardım yanında, inancımızın yaşanabileceği, öğretileceği mekânların yapımını da içeren bir görevin yerine getirilmeye çalışıldığını da anlatıyor.

 

"İyilik Yolunda Uzaklar Yakın 1" adını verdiği kitapta Hacı İbrahim Mutlu Sudan, Fildişi Sahili, Kenya, Habeşistan, Hindistan, Mısır, Suriye, Kudüs, Kırgızıstan, Makedonya, Arnavutluk, Somali'de yapılan yardım çalışmalarını anlatmış. yetimlerin banisi, çaresizlerin çaresi, kimsesizlerin kimsesi olurken buralarda yaşayan bazı insanlarının hiç duymadığımız, görmediğimiz hayatları gözler önüne serilirken yaşanan çaresizlikleri de suratlarımıza çarpıyor. Mesela Etiopya'da (Habeşistan) "Kurtulan Ölmüştür. Ölüm Kurtuluştur" yan başlığı altında henüz yeni ulaştıkları Afar bölgesinde, yanı başlarında açlık ve susuzluktan o an ölmekte olanları gördüklerinde yaşadıkları şaşkınlık ve çaresizlik, insanlığın buna göz yuman, umursamayan acımasızlığını çok çarpıcı bir şekilde yansıtıyor.

 

Kitabının son sayfasında "Gidilecek Yer Ne Kadar Uzak Olabilir ki" ile tanımını yaptığı yolculuğun gayesini Ali Ramazan Dinç'in şu cümlesi ile özetliyor. "Doğmakla yaşamıyoruz. Bizi yaşatan esas için yaşıyoruz"


Hemşerimiz Hacı İbrahim Mutlu'nun bu kitabındaki gezi izlenimleri okuyucularına buruk bir sevgi duygusu yaşatacak,hüzünlendierecek, sevindirecek ve düşündürecek bir anılar yumağı olmuş. Yolunun hiç kesilmemesi dileği ile...Okuduklarımız bize adı Müslüman olan bazı milletlerin zenginlikte gırtlaklarına kadar semirmelerine rağmen hala bitmez tükenmez iştiha ile yemeye devam etmelerini hatırlatıyor ve neden başta orta doğu olmak üzere Müslümanlar birbirini öldürüyor, neden İslam olmanın mutluluğunu yaşayamıyorlar sorusuna cevap arıyor, neden ilahi emirleri insanlara aktaran peygamberlerin çoğunun ve neden son Peygamberin burada ortaya çıktığını bir daha düşünüyorsunuz.

 

Biz hala sınırlarımız dışındakileri görmemezlikten gelerek ah vahla kendimizi avutuyorsak dilerim şu ilahi tebliğde bahsedilen gelinmeyen gidilmeyen, hüsrana uğrayan, unutulanlardan olmayız. "Andolsun, Biz her ümmete: "Allah'a kulluk edin ve tağuttan kaçının" (diye tebliğ etmesi için) bir elçi gönderdik. Böylelikle, onlardan kimine Allah hidayet verdi, onlardan kiminin üzerine sapıklık hak oldu. Artık, yeryüzünde dolaşın da yalanlayanların uğradıkları sonucu görün. (Nahl, 36)

 

Bu tebliği unutanların akibeti bugün bu kan çanağı coğrafyada yaşananlar için midir acaba?

 

 

 

 

 DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net