20 Eylül 2020 Pazar
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.710.774 ziyaret.
23 aktif ziyaretçi.
Ferhat ÇETİNOĞLU

SAMİMİYETSamimiyet

Kim samimi? Kim değildir?

Bu soruyu insan önce kendine sormalı?  Ben samimi miyim?  Cevabını aklı ile değil kalbi ile vermeli? Sonuç olumlu ise ancak başkasının samimiyetini sorgulamalı

Samimiyetsiz yürekler nasıl başkasının samimiyetini sorgular…

Samimiyet nedir? Onun cevabını arayalım  ..

Samimiyet, bir şeyi irade ve sevgiyle kabul etmektir. Gönülden istemek ve içten gelerek yapmaktır. Samimiyet, şüphesiz inanmak ve inancın edebini korumaktır. Samimiyet, her başarının anahtarıdır. İnsana dini de kazandırır, dünyayı da. İnandığını yapmayan, yaptığına inanmayan kimsede samimiyet yoktur. İçinde samimiyet olmayan kimse huzurluda olamaz. İşinde samimi olmayan kimse başarıya ulaşamaz. Başarısız insan mutsuz insandır ve huzursuz insandır. Huzursuz insan toplumunda huzurunu bozar.

Önündeki işe inanmayan kimse, onun çilesine sabredemez, sabredemeyen hedefine eremez.  Samimiyet, sabırla anlaşılır. İçinde samimi, işinde sabırlı olan insan, Başarılı insandır ve hedefine ulaşır. Başarılı insan topluma faydalı insandır.

Samimi insan özü ve sözü doğru olan insandır.

Samimiyet kalbin, beynin ve dilin aynı şeyi söylemesidir. Sözler kalpten gelmelidir ki! kalpler birbirine ısınabilsin. Sevgi ve dostluk kapılarının anahtarı olan samimiyet, kilitlerin şifresidir. Bizleri birbirimize bağlayan köprü samimiyettir; o, kalpleri birleştiren en sağlam köprüdür.

Samimiyet insanın Allah ile bağlantısını çok güçlü hale getiren gücün adıdır. Allah aşkından kaynaklanır ve o aşk gibi belli bir sınırı yoktur. İmanın derecesine göre artar, arttıkça insana güç kazandırır. Ancak insan samimiyeti yitirdiğinde sahip olduğu gücü de yitirir.

İnsanın samimiyeti zorluk zamanlarında açığa çıkar. Bazı kişiler, Allah'ın "gizlinin gizlisini bilen" olduğunu unutur ve insanları aldattıklarını zannederler. Yalanları sayıp dökseler de, yapmacık davranışları samimiyetlerini şüpheli kılar. Ancak Allah, "şahdamarından daha yakın"dır; insanın içinde bulunduğu ruh halini en iyi bilendir. Samimiyetsiz yürekler kulunu kandırsalar da yaratanı asla kandıramazlar.

İçiyle dışı bir olan, kalbinde olanı sözlerine aynen yansıtan insan dürüst, açık ve net; kısacası samimi olması nedeniyle karşısındaki kişiye son derece güven telkin eder. Konuşması ve davranışları yapaylıktan uzaktır ve bu, diğer insanları da olumlu etkiler. Samimiyet kalbi hastalıklardan arındırır, bütün ruhlara şifadır.

Her şeyin başı samimiyettir, çok candan olmaktır, güzel huylu olmaktır. İnsanın derinliği olması ve o insanın içindeki derinliği keşfetmek çok güzeldir, yüzeysellik insanları mahveder. Günümüzde dünyada maddeci, suni, yapmacık bir yapı meydana gelmiştir ve insanlar kendi bedenlerini kendi elleriyle öldürmektedirler. Kendi sevgilerini kendi elleriyle yok etmektedirler.

İnsan, dünyada kendisini rahatlatabilecek olan şeyleri düşünse, en zevkli ve en kolay şey olarak samimiyeti bulacaktır. İnsanlar, genel olarak samimiyetle maddi yönden kaybederler, bu nedenle de mantıklarını kullanmayı tercih ederler. Kişi doğruyu fark eder ancak dünyevi tutkularını tatmin amacıyla mantığını kullanır. Mantık insana kazandıracak gibi görünürse de, mantığını kullanan kişiler genelde acı içinde, sürekli aşağılanarak ve eziyet içinde yaşarlar. Kısacası mantığını kullananlar, hep bir hayat mücadelesi ve boğuşma içindedirler.

Her şeyin başı sammiyetdir. Samimi insan yürekli insandır. Menfati çıkarı için inandığından vazgeçmeyen insandır. Ne pahasına olursa olsun vatanına milletine inancına karşı dost doğru olan insandır.

Samimi olmayan kaypak insanlar zaman ve fırsat ararlar, menfaatleri için yapmayacakları satmayacakları dava yoktur. Samimiyetsiz kişilerin oluşturdukları davalar her zaman kaybetmeye mahkûmdur…

Bizlerin toplumun ve bütün İnsanlığın kurtuluşu samimi nesillerin yetişmesi ile ancak mümkün olacaktır…

Baş döndürücü bir hızla akıp giden hayat seli içinde birbirimizle boğuşup birlikte boğulmak istemiyorsak ecdadımızın asırlarca balından gıdalandığı samimi gönül diline yeniden dönmek zorunda olduğumuzu; içinde yuvarlandığımız nefret gayyasından kurtulmak için birbirimize samimiyetten başka çare olmadığını hatırımızdan çıkarmayalım…

                                                                                                                             Ferhat ÇETİNOĞLU-11NİSAN2017 ANKARADİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net