13 Ağustos 2020 Perşembe
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.658.011 ziyaret.
21 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

ÇOCUKLAR VE CAN DOSTLARIÇOCUKLAR VE CAN DOSTLARI

Çocuklar için evcil hayvan sahibi olmak sadece eğlence değil, onların gelişimi için bir çok yönden önemli bir faktördür.

Anne adayının hamilelik döneminden itibaren evde yaşayan sağlıklı bir evcil hayvan, bebeğin doğumu ile birlikte sağlıklı bir ortam hazırlamaktadır.  Bir çok yeni çalışma bu şekilde hamilelik geçiren annelerin çocuklarında alerjik reaksiyonların, üst solunum yolu ve kulak enfeksiyonlarının görülme sıklığında azalmayı ortaya koymaktadır.

Bunun yanı sıra, bir çocuğun fiziksel, sosyal, duygusal, bilişsel gelişiminin evcil hayvanlarla birlikte büyüdüğü zaman olumlu etkilendiği de bilinen bir gerçektir.

Fiziksel

Bir hayvana sahip olmak çocukların motor becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur ve aynı zamanda genel aktiviteyi arttırır.

Sosyal

Evcil hayvan sahipliği sosyal etkileşim ve kolay arkadaşlık kurma için önemli bir faktör olarak kabul edilmektedir.

Duygusal

Evcil hayvan sahibi çocukların benlik saygısı daha yüksektir. Dahası, evcil hayvan  yetiştirmeyi öğrendikleri için diğer insanlarla da empati kurma yeteneğine sahip olurlar.

Bilişsel

Bir hayvan sahibi olmak, çocuğu okulda mükemmelleştirdiği gibi stresini azaltarak öğrenmeyi kolaylaştırıcı etki sağlamaktadır.  Bunun yanı sıra sorumluluk sahibi olmayı öğretir.

Hepsinden daha da önemlisi, insanı sevmeyi, diğer canlıları ve doğayı sevmeyi ve onlara değer vermeyi öğrenen çocuk toplumsal gelişime de büyük katkı sağlar.DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net