22 Nisan 2018 Pazar
Üyelik




Sayaçlar
5.364.551 ziyaret.
130 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

ÇOCUKLAR VE CAN DOSTLARI



ÇOCUKLAR VE CAN DOSTLARI

Çocuklar için evcil hayvan sahibi olmak sadece eğlence değil, onların gelişimi için bir çok yönden önemli bir faktördür.

Anne adayının hamilelik döneminden itibaren evde yaşayan sağlıklı bir evcil hayvan, bebeğin doğumu ile birlikte sağlıklı bir ortam hazırlamaktadır.  Bir çok yeni çalışma bu şekilde hamilelik geçiren annelerin çocuklarında alerjik reaksiyonların, üst solunum yolu ve kulak enfeksiyonlarının görülme sıklığında azalmayı ortaya koymaktadır.

Bunun yanı sıra, bir çocuğun fiziksel, sosyal, duygusal, bilişsel gelişiminin evcil hayvanlarla birlikte büyüdüğü zaman olumlu etkilendiği de bilinen bir gerçektir.

Fiziksel

Bir hayvana sahip olmak çocukların motor becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur ve aynı zamanda genel aktiviteyi arttırır.

Sosyal

Evcil hayvan sahipliği sosyal etkileşim ve kolay arkadaşlık kurma için önemli bir faktör olarak kabul edilmektedir.

Duygusal

Evcil hayvan sahibi çocukların benlik saygısı daha yüksektir. Dahası, evcil hayvan  yetiştirmeyi öğrendikleri için diğer insanlarla da empati kurma yeteneğine sahip olurlar.

Bilişsel

Bir hayvan sahibi olmak, çocuğu okulda mükemmelleştirdiği gibi stresini azaltarak öğrenmeyi kolaylaştırıcı etki sağlamaktadır.  Bunun yanı sıra sorumluluk sahibi olmayı öğretir.

Hepsinden daha da önemlisi, insanı sevmeyi, diğer canlıları ve doğayı sevmeyi ve onlara değer vermeyi öğrenen çocuk toplumsal gelişime de büyük katkı sağlar.



DİĞER MAKALELER
Şerafettin DAĞYILDIZI
6102 Sayılı Yeni Türk Ticaret Kanunu Şirket ve Ticaret Erbabına Neler Getiriyor?
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Misafir MİKROFON
NİYAZİ - Aytaç YILDIRIM
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Ferhat ÇETİNOĞLU
SAMİMİYET
Kazım ÜNLÜOL
Eski Defterler.
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net