24 Eylül 2020 Perşembe
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.716.876 ziyaret.
28 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

“Biz kirleriz siz temizleyeceksiniz.“"Biz kirleriz siz temizleyeceksiniz."

Tuttuğum notlar arasında beş yıl önce yazdığım bir paragraflık şu notu buldum.

"On yıl boyunca öğrencilerime bunları anlattım. Aradan 24 yıl geçti. O zamanlar maalesef böyle görsellikler yoktu, ama doğanın kendisi vardı ve tertemizdi. "Biz büyüdük ve kirlendi dünya"  Yani kendimizi yok etmek için şimdi her şeyi yapıyoruz."

 Öğretmenlik yaptığım yıllarda öğrencilerime anlattığım yaşanabilecek dünya ile ilgili olan bu satırların anlatmak istediği konu şimdi çok kötü bir şekle doğru gidiyor.  İnsanların bazıları bu günkü durumdan şikâyetle "Ne oldu da geçmişte kendi evlerinin önünü süpürerek temizleyen insanlar şimdi duyarsızlaşarak yaşadıkları çevreyi kirletir oldular?" diyerek, benzeri serzenişleri, üzüntüleri dile getirmekteler.

Medeniyet.

Bunun tek izahı medeniyetsizlik.

Ailede başlayan, ilk, orta, yüksekokul ve çalışma hayatında edinilemeyen medeniyet. İsterseniz eğitimsizlik, cehalet deyin. Okumuşların içinde de medeni olamayanlar yok mu?

"Biz kirletiriz, atarız, sizin işiniz ne? siz temizleyeceksiniz." Mantıksızlığı medeni olmayan mahlûkların kara gözlüğü.

Peki, temizlik imandan değil mi? "Hadesten taharet, necasetten taharet" yok mu?

"Ya namaz ayrı, bu iş ayrı, ne alakası var bunun namazla niyazla." Bu da kendine Müslüman cühelanın kara gözlüğü.

 Hadesten taharet, Necasetten taharet i sadece namaz için gerekli sanıyorsanız, seccadeniz dışında her yeri pislik götürür işte. Namazınız kulu ilgilendirmez tabi, onu size, hesap günü sizi yaratan soracak, ama bir şey var ki bu dünya hepimizin yaşama yeri. O Yaratan o hesap gününde böyle bir kul hakkıyla gelip gelmediğinizi de soracak.

Allah'ın kendilerine verdiği nimetlerin üzerine pisleyenler pisliklerinin içine gömülürler. Böyle beddua etmemek için kendimi çok zorluyorum, ama artık yeter diyorum ve bu şekilde oluşan kul hakkımı  kirliliğe sebep olanlara helal etmiyorum.

Acaba boşuna mı kendimizi üzüyoruz? Dünyamızı kirletenlerin umurunda mı?

Ya Rab aklımıza mukayyet ol.

22 Ağustos 2017DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net