24 Eylül 2020 Perşembe
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.716.780 ziyaret.
17 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

“Yazıyor musun?”Rahmetli  Yunus Güldemir öğretmenle ne zaman karşılaşsak, bana ilk sözü bu cümlelerle başlardı.

"Dostum, öğretmenim, yazıyor musun? Yazalım, yazmamız lazım, her şeyi yazalım, durmayalım…."

Sonra yazacaklarımızın, yazmak zorunda olduklarımızın neler olması gerektiğini, neleri yazmada memleketimiz için fayda var? Gerede'nin geçmiş ve yaşanan kültürünü, sosyal hayatını geleceğe aktarmak için neler yapabiliriz, anılar, gözlemler, öneriler, neler dile gelmeli?  Diye devam eder ve "Ben her şeyi yazıyorum, öğretmenliğimi, köyümü, Gerede'yi, yurt dışında, memleketimde gördüğüm, okuduğum, düşündüğüm her şeyi yazıyorum"  diye heyecanla anlatırdı. Bana da "Aman durma! yaz." derken kısa ama tadı damağımızda doyumsuz bir ayaküstü sohbetimiz olurdu.

Yine her karşılaşmamızda, hala kullanılıyor mu?  diye sorarak hatırlattığı bir bez afişin yazı tarzını kısaca anlatırdı. Halk Eğitimi Merkezi için gölgeli tarzda yazdığı bez afiş, uzun yıllar sergilerin girişinde gelenleri "Sergimize Hoş Geldiniz" diye karşılamıştı. Bu afişte olduğu gibi, şiir, resim, yazı, hat sanatı çalışmaları onun güzelliklerle bezeli ruh yapısının yansımasıydı sanırım.

Son zamanlarına kadar mahalli gazetelerimizde, şiirleri, nesir yazıları yayımlanmaya devam etmişti. İçindeki sonsuz yazma cevheri ile yollara, taşlara, ağaçlara, kuşlara, böceklere, hayvanlara, evlere, yemeklere, köyüne ve memleket insanına ait her şeyi olduğu gibi satırlara dökerken,  alınması gereken dersi de okuyucularına yansıtmada mahir bir eğitici öğretmendi.

GERKAV dergisi  "İçimizden Biri" köşesinde onu da anlatmayı düşünüyordum.  "Yazmamız lazım" demişti, ama onu yazmak nasip olmadı.

 "Bizim köyün yok çarşısı.
Ormana bakar karşısı.
Kışında iğdiş turşusu;
Bıldır bıldır, bıldır bıldır;
Geçti ömür, güldür güldür.

Güldemir'in köyü güzel.
Huyu güzel, suyu güzel.
Bıldırını sayı güzel;
Bıldır bıldır, bıldır bıldır;
Geçti ömür, güldür güldür."

 

Akrabaları, köylüleri, öğretmen arkadaşları ve diğer tüm sevenleri cenazesinde "nasıl bilirdiniz? sorusuna "iyi biliriz" diyerek şahitlik ettiler.

 Allah'ın rahmetiyle ruhu şad olsun.

Ağustos 2017

 DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net