24 Eylül 2020 Perşembe
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.716.885 ziyaret.
21 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

Kirlenmiş Ruhlar.Kirlenmiş Ruhlar.

"Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir. T.C. Anayasası Madde 56.

Ayırım gözetmeksizin herkesin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkı olduğu ve bunu koruma görevinin de Devlet ve vatandaşlar olduğu bu maddede açıkça belirtiliyor. Mutlu yaşamak için sağlıklı olmak gerektiğine göre, tabii ki mutluluk verecek yaşam alanları da sağlıklı olmalıdır.

Geçen hafta bir sosyal paylaşımda bazı arkadaşlarım Gerede'nin akciğeri olan Esentepe'mizde gördükleri insan atıklarının çevreyi nasıl yaşanamaz hale soktuğunu dile getirdiler. Bir kamu görevlisi arkadaşım, mahalli yönetimin "Biz kirleyeceğiz, siz temizleyeceksiniz, işiniz ne?" anlayışı ile karşı karşıya kaldığını üzülerek yazmış. Bu anlayışla nereye gidebiliriz, ne yapabiliriz diye sormuş? Çok doğru, bu şekilde her şeyi devletten bekleyen, başkalarının haklarını yok sayan insanlara hizmet etmek zordur. Şu var ki  bu görev Devletin yanında vatandaşın da görevi olduğuna göre, bu hasta anlayışla kirliliğe sebep olanlar bir şekilde suç işlemektedirler. Kamu görevlisi olan arkadaşımın serzenişi görevi yapmamadan değil, bazılarının kendilerinde kirletme hakkı olduğunu söylemelerindendir. Maalesef içimizde bunu bilmeyen veya bildikleri halde ısrarla umursamayanlar vardır.

Temiz piknik kültürünü bilmeyen, hasta bir ruhla atıklarını etrafa saçanların evleri de sanırım çöplük gibidir. Muhtemelen onlar mekanlarında alışık oldukları pis havayı soluyarak, devletin gelip pisliklerini temizlemesini beklemektedirler.

Yeri gelince vatan, millet için, özgürlük için gözünü kırpmadan göreve koşan insanlarımızdan bazıları ne oldu da kendilerine hayat pınarları ile bezeli, her türlü nimeti sunan, nefes almalarını sağlayan, yaratılış mayamız olan ve yine ebedi mekanımız olan temiz toprağı kirletmede yarışır hale geldiler, Neden Peygamberin mis kokulu, tertemiz bir örnek insan olduğunu unuttular? Biliyorsanız siz cevaplayın. Bence kimse gölgelere veya gösterişli amellerine de sığınmasın. O amelleri şu tebliğleri gönderen tartacak.

"Ey iman edenler! Allah 'ın size helâl kıldığı güzel ve temiz şeyleri haram etmeyin, sınırı, aşmayın. Çünkü Allah, sınırı aşanları sevmez. Allah'ın size verdiği rızıklardan helâl ve temiz olarak yiyin ve inandığınız Allah 'tan korkun" (el-Mâide, 5/87-88), "Şüphesiz Allah çok tövbe edenleri ve pisliklerden temizlenenleri sever" (el-Bakara, 2/222).

Bu iş, bu ilahi tebliğlere uymayanların, kendinden başkasına hak tanımayan, cehaletle kirlenmiş ruhların, Yaratıcıya isyanının bir başka şeklidir ve yaratıcı istenileni yaşatır.

Böyle isyan kusan bir çevrede yaşamak istemiyorsak, kir ruhları içimizde güzelliklerle temizlemek, onlar umursamasa da geleceğimizin mutluluğu için hayat damarlarını korumak zorundayız. Dilerim çok geç olmadan bu gerçek onların da kafalarına dank eder.

1 Ağustos 2017DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net