22 Eylül 2020 Salı
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.714.913 ziyaret.
11 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

Emanete İhanet olur mu?Biz hep böyle öğrendik. Emanete ihanet olmaz. Bize emanet edilen hiçbir şeye kötü gözle bakamayız, haram bildiğimize el sürmeyiz. Bu duygu ile, bu hasletle yoğurulduğumuz için gün gelir biz de bir emanet bıraktığımızda aynı rahatlık ve güven içinde olacağımızı biliriz. Bizim toplumumuz böyle öğrenmiş, böyle eğitilmiştir.

İnancımızın harmanladığı milli birliğimiz, kendine sığınanları da kendinden daha fazla koruması gerektiğini, emanete zarar gelmemesi gerektiğini hep göstermiştir. Varlığımızın devam için, toplum olarak bu hassasiyeti unutmamak zorundayız.

Lakin içimizde bu manevi duyguyu hazmetmemiş olanlar,  belki de hayvanların bile yapmayacağı kadar vahşi olan habis ruhlarının esiri olarak, bırakın emanete, kendi evlatlarına bile ihanet edecek kadar sefilleşmektedirler. Zaman zaman duyduğumuz kötülüklere tepki gösteriliyor, ama iş bununla bitmiyor işte. Son yıllarda alışık olmadığımız ihanetler, kötülükler gözler önünde. Eksik eğitim ve yanlış gelenekler, yeterince caydırıcı olamayan, kısasa kısas yapamayan kurallar ve hatalara göz yuman, umursamayan  toplum da oluşan bu suçun müşterekleridir.

Henüz çok yakın örneklerden birini Sakarya'dan duyduk. 

Hamile Eşi ve Yavrusu katledilen Suriyeli Baba'nın sözleri ders ötesi!

"Cenazeleri alıp gidecem, dönmeyeceğim. Onların HAYAT ve NAMUSUNU korumak için gelmiştim, gerek kalmadı. Sizlere sıkıntı verdik, eğitim seviyemiz kültürümüz bu kadar, ne yapalım herkesten özür dilerim."

Şimdi ne diyeceğiz buna?  

Bize sığınan çaresizler ki bunlar dindaşlarımız olabilir veya olmayabilirler, her şeyden önce insandırlar. Onlar bize emanet değiller midir?

Yaratıcımız bize "…..biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık ve sizi, aşiretler ve kabileler haline getirdik tanışın diye; şüphe yok ki Allah katında sevabı en çok ve derecesi en yüce olanınız, en fazla çekineninizdir; şüphe yok ki Allah, her şeyi bilir, her şeyden haberdardır." diye bildirmemiş midir? Bunu bilmiyor muyuz? Biliyorsak, bilmemize rağmen hala onlar şöyle, onlar böyle, diyerek kendimizden ayırıyor, kötülüyor, suçlu, aşağılık olarak görüyorsak, şunu bilin ki bu bildiriye ihanetle gün gelecek biz de aynı duruma düşeceğiz.

Yok biz onlar gibi korkak değiliz, vatanımız için ölürüz, kahraman bir milletiz diyorsunuz şimdi değil mi? Doğru, ben de öyle diyorum, ama hesapların ötesinde bir hesap var. Belki de Allah'ım bizi şimdi o hesapla sınamakta.  O yaratan ki bizi bir anda bu hasletlerden sıyırır bir anda sefillerin sefili bir toplum haline sokabilir.  " Biz gerçekten insanı en güzel bir biçimde yarattık, Sonra onu aşağıların aşağısına indirdik.(Tin.4-5)"

Siz bilirsiniz ya güzelliğinize layık olun ya da esfele safiline.

Şimdi nasıl af dileyeceğiz? Affa layık mıyız?

Dileriz Allah bizi o hesapla sınamasın.DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net