22 Eylül 2020 Salı
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.714.809 ziyaret.
16 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

Amerika 2017 - 10Amerika'ya dünyanın her yerinden gelen turistler, Washington DC'deki  ücretsiz müzeler dışında her yeri  hatırı sayılır paralar harcayarak geziyorlar.  Mesela Tenesse'de Başkanın evi bir kişi 25 dolar, National Park 27 dolar, Cuberland Ceverns Yeraltı Mağarası 17 dolar, Atlanta'daki Coca Cola Müzesi 17 dolar gibi. Tabi ki turistler miktarı pek düşünmüyorlar.

Sözü bizim turizm anlayışımıza götüreceğim. Sanırım henüz önemini tam kavrayamamışız. Turizmi sadece sahil kenarları ve kısa zamanda yüksek gelir için düşünüyoruz gibi.  Bizdeki eşiz doğal güzelliklerin tam anlamıyla turizme açılması için ilgililerin dünyadaki uygulamaları görmeleri  ve çok daha uzun vadeli planların uygulanması gerekiyor. Memleketimizdeki tarihi eserleri, doğal alanları maalesef çok iyi bilip, koruyup, değerlendiremiyoruz. Yine bizim tarihimizde iz bırakanlar da nedense sanki unutturulmak istenmiş gibiydi. Henüz son beş on yıldır Anadolu'yu yurt edinen, Asya, Avrupa, Afrika topraklarında dev bir devlet olan Osmanlı'nın ismini yeniden duyar oluyoruz. Çanakkale'yi geçilmez yapanları, İşgal yıllarından kurtuluşa önder olanları anlatma yoluna yeni yeni giriyoruz. 

Bu gezimde gördüğüm İlginç konulardan birisi de bilhassa otobanlarda yol üstü levhalarda içkili araç kullanmanın tehlikesini belirten uyarı yazıları idi.  Yine  Nashville'de her Pazar günü uygulanan içki satışı yasağı nedeniyle  hiçbir yerde içki satılmıyordu.  Eğlence günleri dışında işleri ile meşgul olan Amerikalılar uyarılara kulak veriyorlar. Bizde böyle bir yasağın sürekli uygulaması olsa neler olur bilemiyorum. Bu konuda kıyaslama ve değerlendirmeyi siz yapın.

Bazı büyük şehirlerimizin giriş yollarında gördüğümüz, ellerinde bir şeyler satan veya yardım isteyen çoğu çocuk ve kadınlar gibi burada da yol kenarlarında ellerinde yardım isteği yazılı kağıtlar olan insanlar, köprü altlarında yatanlar dikkat çekiyor. Ohio da sık rastlamadığım bu durum Tenessee'de oldukça yaygın. Gelir düzeyi yüksek, ekonomik durumu iyi bu toplumda da kenara itilmiş, evsizler, kimsesizler, sefiller  var. Şu bir gerçek ki Amerika'da yaşamak için geliriniz yüksek olmak zorunda. Bizde devletin,  sağlık, barınma, beslenme, ulaşım gibi bir çok imkânından ücretsiz veya çok az bir ücretle faydalanıla bilinirken, Amerika'da geliriniz ortanın altındaysa sağlık hizmetinden faydalanmanız çok güç, yani burada kesintisiz gelir sahibi olmak zorundasınız. Son günlerde Başkan Trump'ın, halen Amerika'da kamu çalışanlarına uygulanan yaklaşık asgari 70 bin dolarlık yıllık gelir barajını 135 bin dolara çıkarma söylevi bilhassa göçmenlere uygulamak istediği ihraç planı için olabilir. Üniversitelerde, üst akademik kadrolarda, sağlık veya teknik hizmet sektörlerinde çalışanların bile yıllık gelirlerinin halen en fazla 85 bin dolar gibi olması bilhassa göçmenler için önemli bir problemdir.

Son yıllarda Orta doğu cehenneminden ülkemize sığınan çaresizlerin, bizde her türlü insani hizmetten faydalanabilmelerini sağlayan devletimizin, sosyal devlet olma yolunda dünyaya örnek çalışmasını kimse göz ardı etmemelidir. Şimdi belki bazılarımızda bu konuda oluşan sızlanmaların cevabının zor şartlar yaşandığında anlaşıldığı unutulmamalıdır.

Devam edecek.,,DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net