18 Ocak 2019 Cuma
Üyelik
Sayaçlar
5.866.283 ziyaret.
123 aktif ziyaretçi.
Şerafettin DAĞYILDIZI

ResesyonSon zamanlarda milletin diline dolanmış durumda.

"resesyon" Ekonomik durgunluk anlamına gelen bir kelime  şu sıralar dünya piyasalarında oluşan küresel krizin sonucu ve etkileri yeni yeni kendisini göstermeye başladı.

Araştırmalara göre oluşan kriz son yüzyılın en büyük ekonomik krizi ve sonuçları birçok gelişmelere gebe gibi görünüyor.

Ekonomik terim olarak tarif resesyonu biraz açarsak ekonominin büyüme hızının nüfusun artış hızından geri kalmasıdır. Resesyona giren ülkelerde üretim ve tüketim azalır, ekonomik hayat canlılığını kaybeder, kişi başına düşen milli gelir azalır veya yerinde sayar.Bu olgular sonucu ABD gibi dev bir ekonomi de birçok banka ve ardından büyük ölçekli firma iflas etti yada ABD hükümetinin destek paketlerinin sonucunu beklemekte.Atalarımız demişler büyük çınarın devrilmesi ani olur küçük ağaç ise eğilir bükülür yara alır ama devrilmez.Bu pencereden baktığımızda küresel bir kriz ve sonucunda ekonomik durgunluk………

Böyle bir durumda ülkemizin de krizden nasibini almaması kaçınılmaz.

Gelelim bu krizin Gerede ekonomisine etkileri nasıl olur?firmalarımız krizi en hasarsız şekilde nasıl atlatabilir.

İlçemizde firmalarımızın %99 kobi niteliğinde firmadır.Küçük ağaç misali sallanacak,eğilecek bükülecek ama yıkılmayacaktır.Hatta ağaç koruluğu gibi firmalarımız yan yana olduğunda bu kriz bahar yeli gibi gelip geçici olabilecektir.

Ortada küresel bir kriz var ve Gerede de ekonomisiyle firmalarının yaptığı ihracat ve ithalat kapısıyla bu döngünün içerisindedir.Böyle krizlerde öz sermaye ile çalışmak firmalar için can yeleği olsa da daralan ekonomi nedeniyle firmalarımızın çoğu kısa veya orta vadeli kredi kullanmakta bazı firmalarımız sıcak para sıkıntısı nedeniyle personel giderlerini bile kısa vadeli borçlarla çevirmektedir.İşte bu krizin en büyük etkisi ilçemizde kısa vadeli borçlanma açısından etkisini gösterecektir.Kısa vadeli borçlanma bankaların dünya geneli kredi maliyetlerindeki artışları nedeniyle faiz oranlarında artışları maliyetlere yansıyacak hatta banka şubelerinin böyle dönemlerde müşterilerini ince eleyip sık dokunmaları nedeniyle bazı firmalarımızın kredi alabilmeleri çok zor olacaktır.

İlçe de deri ve deri ürünleri imalatı yapan firma sayısının çok olması ve bu ürünlerin azımsanmayacak kadar büyük bir kısmının Rusya ve Bağımsız Devletler topluluğu ülkelerine gönderilmesi ayrı bir sorun teşkil etmekte olup bu krizin Rusya da ki etkilerinin de Gerede de yakından takibi gerekmektedir.

Yukarıda ki etmenler ışığında firmalarımız öncelikle stok a çalışmaktan ziyade giderlerini minumuma indirerek hazır pazara çalışmaya özen göstermeliler.Kriz dönemlerinde döviz piyasalarının aşırı oynaklığı nedeniyle oluşabilecek kur farklarını gözeterek maliyet hesaplarını gözden geçirmelidirler.Aynı pazara mal veren rakiplerden ziyade yeni pazarlar aranmalı üç liraya mal ettiğiniz malı yan komşunuzun pazarına müdahale ederek iki liraya vermekten ziyade rakibinle birlik olup monopol piyasa oluşturularak ticaret yapılan tüccara dik durulmalıdır.Her malın bir alıcısı mutlaka vardır mantığını bir tarafa bırakıp markamızı yaratarak kaliteden ödün verilmemelidir.

Son olarak kriz dönemleri birlik, beraberlik ve yardımlaşmanın daha da önem kazandığı zamanlar olduğu unutulmayarak Peygamberimizin(SAV) "birlikte rahmet ayrılıkta azap vardır" sözü unutulmamalıdır.

 

Şerafettin DAĞYILDIZI

serdyl@homail.com

 DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Ferhat ÇETİNOĞLU
Milli Mücadele
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Dr.Cihan AVAROĞLU
KARDEŞ REKABETİ İLE BAŞA ÇIKMAK
Kazım ÜNLÜOL
Tasarruf
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net