25 Eylül 2020 Cuma
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.717.710 ziyaret.
19 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

YENİDOĞAN BEBEĞİN GERÇEKLERİArtık biliyoruz ki, sağlıklı bir sindirim sistemi, beyne giden sinyalizasyonu yönetir, ruh halini düzenler ve yine biliyoruz ki, bebekler, sindirim sistemi de dahil olmak üzere gelişimlerinin önemli bir kısmını doğduktan sonra tamamlar. Anne karnındayken beslenmesini plasenta aracılığı ile yapan bebek, doğumla birlikte sindirim sistemi aracılığı ile beslenmeye başlayacaktır. Bu süreçte bebek, yegane besin kaynağı anne sütünü, henüz gelişimini tamamlamamış olan bu sistemde sindirmek zorundadır.

 

Yaşamın ilk günlerinden itibaren karşılaşılan bu sorunlar, yani fonksiyonel sindirim kanalı bozuklukları, yapısal veya biyokimyasal anormalliklerle açıklanamayan,  yaygın ve geniş bir durumu kapsar. 12 Ay altındaki bebeklerinin % 8 – 26'sı bu durumdadır ve yaygınlık, 2 – 4 ay arasında % 68 – 78 oranındadır. İşte, her yeni doğum yapan annenin endişe ve sorusu olan ''bebeğim ağlıyor,başka bir sorunu olmasın''ın yanıtı bu paragraflarda gizlidir.

 

REGÜRJİTASYON NEDİR?

Mide veya yemek borusu içeriğinin, çaba göstermeden ağıza veya buruna gelmesi veya bu yollarla dışarı çıkması, bebeklerde regürjitasyon olarak kabul edilir

 

Neden olur?

  • Bebeklerin, yemek borusu boyunun kısa olması

  • Karın içi ve göğüs boşluğu basınç farkı

  • Aşırı ve sık beslenme

  • Sindirim sistemi hareket uyumunun az gelişmiş olması

  • Bebeğe verilen pozisyonun hatası 

Regürjitasyon, bebeklerde 4. ayda zirve yapar, 6. ayda kendiliğinden azalır ve 12-15. aylarda ise son bulur.

Regürjitasyonu bilinmesi, anne ve babalarda olan paniğin önüne geçeceği gibi, gereksiz tetkik ve ilaç kullanımını da önleyecektir.

 

ÇOCUKLARDA ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ

 

Çocukların yaşamı öğrenmekle başlar, konuşmayı, dinlemeyi, okumayı, yazmayı, matematik çözmeyi ve daha nicelerini yaşamları boyunca öğreneceklerdir. Çocuğunuz bazı becerileri elinden geldiğnce yapmaya çabaladığı halde, akranlarına yetişemiyorsa, öğrenme güçlüğü var denilebilir ve nedenini bulmak önemlidir.

Anne, baba veya akrabalarda öğrenme güçlüğünün olması, düşük doğum ağırlığı, prematürelik, çocukluk yaralanma ve hastalıklarının varlığı, her zaman öğrenme güçlüğünün nedeni tam olarak bilinmese de, olası nedenler arasındadır.

Unutmayın, öğrenme güçlüğü olan çocuklar doğru yardım ve desteği alırsa öğrenebilir ve başarılı olabilirler. 

 

EKSİYİ, ARTIYA NASIL ÇEVİRİRİZ? 

  • Güçlü yönlere odaklanın. Bütün çocukların özel yetenekleri ve zayıf yönlerinin olduğunu unutmayın.  Çocuğunuzun güçlü yanlarını bulun ve bunları kullanmasına yardımcı olun.

  • Sosyal ve duygusal becerileri geliştirin. Çocuğa, sevgi ve destek vererek öğrenmesine yardım edin.

  • Gelecek planı yapın. Çocuğunuzun eğitim ve kariyer seçimini yaparken, yeteneklerini ve kendini güçlü hissedebileceği yönlerini ortaya çıkaracak seçimler yapmasına yardımcı olun.

  • Farklı destekler alın. Çocuğunuza uyguladığınız eğitim veya davranış modellerinde hatalarınızın olabileceğini unutmayın, kendinizi yenilemeniz gerekiyorsa zaman kaybetmeyin.DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net