24 Eylül 2020 Perşembe
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.716.783 ziyaret.
19 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

Amerika 2017 - 9Atlanta'da görülmesi gereken yerlerden biri, en önemli siyah Baptist Kilisesinin papazı olan, sosyolog  Zenci Lider Martin Luther King'in şimdi müze olan evi.

Şiddet karşıtı ve ırksal eşitlik görüşleriyle tanınan King, İnsan hakları ve siyahların ikinci sınıf vatandaş olmaktan çıkarılması için yaptığı çalışmalarla 1964 Nobel Barış Ödülüne layık görülmüş ve ölümünden 9 yıl sonra 1977'de ABD başkanı Jimmy Carter tarafından Başkanlık Özgürlük Ödülü verilerek,  onuruna Martin Luther King Günü kutlanmaya başlanmış.

Evindeki tanıtımlardan birinde, çocuğuna ayakkabı almak için girdiği dükkanda, beyaz satıcının siyah çocuklara ayakkabı satmadığını söylemesi üzerine ırkçılık karşıtı çalışmasının başladığı, yine bir fotoğrafta siyah çocukların parklarda beyazlarla oynayabilmek için yaptıkları yürüyüşte polisin çocukları tutuklaması yazılı idi. Bu yürüyüşten sonra Amerikan yönetimi tarafından zenci çocukların da parklarda oynama izni verilmiş.

Martin Luther King, 28 Ağustos 1963'te Washington'da yapılan yürüyüşte 250 bin kişiye hitap ettiği "Bir Hayalim Var"' konuşmasından düşüncelerini;

"Bir rüyam var. Gün gelecek, dört küçük çocuğum, derilerinin rengine göre değil, karakterlerine göre değerlendirildikleri bir ülkede yaşayacaklar. " "Bir rüyam var. Gün gelecek, bu ulus ayağa kalkıp kendi inancını gerçek anlamıyla yaşayacak. " "Şunu kendinden menkul bir gerçek kabul ederiz ki, bütün insanlar eşit yaratılmıştır." diye dile getirmiş.

Martin Luther King'in başlattığı barış yanlısı protesto eylemleri sonrası  1964'te  çıkarılan Yurttaş Hakları Yasası ile Amerika Birleşik Devletleri'nde ırk ayrımcılığı yasaklanmış. Yaşadığı alan şimdi turistlerle dolup taşan King, 1968 4 Nisan günü Tenessee  Memphis'te  uğradığı silahlı saldırı sonucu 39 yaşında öldürülmüş.

Şimdi, peygamberimiz Hz. Muhammed'in, 1400 küsur yıl önce, M. 632 yılında 100.000'den fazla Müslüman'ın karşısında yaptığı Veda Hutbesi'nde, 1789 İnsan ve Vatandaşlık Hakları Beyannamesi'nden 1157 yıl önce, insanların eşitliğini ilan edişini hatırlayalım.

"Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allah'tan korkmaktadır."

TV nin siyah beyaz olduğu yıllarda Kökler dizisi Irkçılığı içeren konusu ve kahramanı Kunta Kinte ile uzun yıllar ilgi ile izlenmişti. Bu konuda,  http://www.corumhaber.net/makale/amp/6039  web sitesindeki,  Prof.Dr. Ahmet Samsunlu'nun İstanbul, 7 Haziran 2016 tarihli makalesinden  bir bölümü sizlerle paylaşıyorum.

"40 yaşın altında olanların bu filmi izlemelerini tavsiye ediyorum. Bu filmi izledikleri taktirde bugün insan hakları konusunda ahkam kesen ülkelerin daha 50 yıl önce neler uyguladıklarını ibretle izleyebilirler. Bizleri her konuda tenkit edenlerin, Osmanlı'nın tebaasına ayırım yapmadan nasıl davrandıklarını öğrenmeleri gerekir."

Devam edecek.DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net