24 Eylül 2020 Perşembe
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.716.843 ziyaret.
23 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

Amerika 2017 - 8
Tenesee eyaletinde 2016 yılında 11.3 milyon turistin gezdiği 20025 m. yüksekliğe  ulaşan,  2.145.14  km2 lik dağ guruplarının oluşturduğu  Great Smoky  Mountains  National Park için bir günümüz vardı, ama çok hızlı dolaşmamıza rağmen mutlaka görülmesi tavsiye edilen bir iki yer için bile en az iki - üç günlük bir zaman gerekiyordu.  Parkta ilginç bulduğum bir bitki örtüsü sadece iki küçük alanda gördüğüm sarı renkli dağ sümbülleri idi.  Şelaleri, traking yolları, barındırdığı doğal yaşam hayvanları, bilhassa ayıları ile oldukça ilginç olan parkın çok büyük bir alanında, 2016 da elektrik telleri nedeniyle yangın meydana gelmiş ve yüzlerce orman hayvanı telef olmuş.  Yangın esnasında 14 bin kişi tahliye edilirken turist ve müdahele ekiplerinden  16 kişi hayatını kaybetmiş. http://www.aljazeera.com.tr/haber/abdde-orman-yangini-11-olu 

Dönüş yolunda gezme imkanı bulduğum Georgia Eyaletinin başkenti Atlanta'da Olimpiyat Parkı, Zenci Lider Martin Luther King'in evi ve Coca Cola üretim merkezi  müzesi turistlerin  çok ilgi ile gezdikleri yerlerin başında geliyor.

1996 Yaz olimpiyatlarının yapıldığı Atlanta'da,  yanında CNN stüdyolarının genel merkezinin de bulunduğu Centennial Olimpiyat parkında, olimpiyatlara katılan bazı ülkelerin bayrakları arasında bayrağımızı göremeyince önce katılmadığımızı düşünerek tereddüt etmiştim. Sonra yaptığım araştırmada bu olimpiyatta  4 altın 1 gümüş 1 bronz madalya kazanmış olduğumuzu hatırladım. Bayrağımızı dalgalandıranlar arasında efsane haltercimiz Naim Süleymanoğlu 'da vardı. https://tr.wikipedia.org/wiki/1996_Yaz_Olimpiyatlar%C4%B1  

Centennial Olimpiyat parkı Atlanta'nın merkezinde büyük bir alan.  Bu alan içinde görülebilecek yerlerden birisi de Coca Cola Müzesi. Bugün dünyanın her yerindeki Coca Cola ve burada imal edilen diğer tüm ürünlerin imalat yeri ve teşhirinin yapıldığı müzeye çok sıkı güvenlik tedbirlerinde xray kapısından geçerek girebiliyorsunuz. Müzede Coca Colayı  yapan Eczacı Dr. Jhon S Pemberton'un başlangıçta 1886'da ilaç amaçlı yaptığı ilk üretim makineleri, gizli formülünün olduğu dev çelik kasa, diğer tüm ürünler, reklam spotları, görsel ve işitsel şovlarla gösterilip anlatılıyor ve gerçekten çok bağımlı bir reklam oluşturuluyor.  Dünyanın çeşitli ülkelerinde tüketilen bu ürünlerin isim ve resimlerinin de yer aldığı bölümde ülkemizde de bu firmanın çeşitli içeceklerinin olduğunu görüyorsunuz. Coca Cola ülkemize 1964 'te girmiş, cola ile birlikte  Fanta, Capy, Damla, Sprite, Burn, Schweppes, Fuse Tea, Sensun orda gördüklerimden. Şimdi dünya çapında ticari meta olan bu içecekleri, sanırım reklamlarının da etkisiyle ki gazlı içeceklerin vücudumuza zararını bile bile birçoğumuz kullanıyoruz. Bilhassa Ramazan'da sanki bunlar olmazsa susuzluğumuz kanmazmış gibi soframızdan eksik etmiyoruz.  Ne diyelim bir gün belki suyun kıymetini anlarız.

Devam edecek.DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net