9 Ağustos 2020 Pazar
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.651.275 ziyaret.
29 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

BEBEĞİN MİDESİ VİŞNE KADARDoğum yapan annenin aklına gelen ilk soru, bebeğini yeterince emzirecek süte sahip olup, olamayacağıdır. Oysa, annenin endişelerden arınması ve sadece kendisine güvenmesi bebeğini doyurmak için yetecektir. Her anne bilmeli ki, bebeğinin mide kapasitesi ilk gün  vişne tanesi hacminde olup, sadece 5 – 7 mililitredir, ve bu kadarcık midesi olan bebeği doyurmak ise zor olmasa gerekir. Mide boyutu üçüncü gün ceviz, birinci hafta kayısı, ilk aya gelindiğinde ise yumurta büyüklüğüne ulaşırken, annenin sütü her geçen gün daha artacak, anne bebeğine, bebek de annesine alışarak sağlıklı emme gerçekleşecektir.

 

Emziriyorum ama hep ağlıyor, aç herhalde!

Neden aç olmadığına inanmıyorsunuz? Bilmelisiniz ki, bebeğin sindirim sistemi henüz daha tam anlamı ile gelişmemiştir. Sindirim enzimlerinin miktar ve çeşitliliği doğumdan sonra artmaya ve gelişmeye devam eder. Bu olgunlaşma sürecinin tamamlanması aylarca sürebilir ve bu dönemde bebeğin karbonhidratları, proteinleri ve yağları sindirmesi zor olabilir.

 

ANNELERİN YAKINDIĞI İKİ KONU

 

Bebeğim çok fazla ağlıyor;

Süt çocukları, genellikle doğum sonrası, ilk üç ayda çok fazla ağlarlar ve ağlama sıklığı 6 ile 8. haftalarda en yüksek seviyeye ulaşır. Bunun yanı sıra, ağlama dışında bir durum daha vardır ki, o da infantil kolik olarak adlandırılır. İnfantil kolik semptomları sıklıkla öğleden sonra ve akşam saatlerinde gözlenir, haftada üç gün, günde üç saatten fazla tam güçle ağlama nöbetleridir ve 3. Ile 4. aydan itibaren kendiliğinden düzelir.

 

Bebeğim kusuyor;

Bebeğin büyümesi esasdır, aylık izlemde, emiyor, büyüme ve gelişme gösteriyorsa endişe yersizdir. Bu gibi durumlarda, bebeklerde tetkik yapılması ve ilaç kullanılması ise gereksizdir. Bebeklerin sindirim sisteminin henüz daha tam gelişmediğini kabul etmek ve aşırı beslenme konusunda dikkatli olmak yeterlidir.

 

BEBEĞİNİZE ALTI AYDAN İTİBAREN KİTAP OKUYUN 

 • Erken dönemde bebeğe okunan kitap, konuşma ve okumayı öğrenmesi için beynini hazırlar

 • Bebeğin, anne ve babasıyla sağlıklı ve zengin iletişim kurmasını sağlar

 • Kreş ve ana okulu çocuklarında, anlatılanı algılamayı, görüntüleri görselleştirmeyi kolaylaştırır

 • Yapılan araştırmalar, en az 500 kitapla büyüyen çocuklar, akranlarına göre 20 kat daha fazla üniversite başarısı gösterir. 

GECE İLE GÜNDÜZÜ AYIRT ETMESİ İÇİN İPUÇLARI

 

Bebekler başlangıçta devamlı uyusalar da, alışkanlıkları çabucak değişebilir. Uyku düzeninin oluşması bebeğin huzuru kadar, annenin dinlenmesini de kolaylaştıracaktır.

Gündüz;

 • Evin perdelerini açın, aydınlık olmasını sağlayın

 • Oyun oynayın

 • Günlük seslerden rahatsız olmayın

Gece;

 • Odasının ışığını önce loş, sonra karanlık yapın

 • Çok konuşmayın ve sessiz olun

 • Bebeğin altını değiştirip, besledikten sonra hemen yatağına yatırın

 • Altını gerekmedikçe açmayın

 • Oyun oynamayınDİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net