24 Eylül 2020 Perşembe
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.716.897 ziyaret.
18 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

Amerika 2017 - 7Nashville'de görülecek yerlerden birisi, halen 20 dolarda resmi olan, Amerika'nın 1829-1837 de  7. başkanı Andrew Jackson'un  çok büyük bir arazi içinde kurulmuş taş görünümlü ahşap sütunlu evi.  Ev her an ziyaretçilerle doluyor. İki katlı olarak yapılmış ve başkanın yaşadığı zamandaki yılların lüksü ile döşeli ve Fransız ressamların çizdiği duvar resimleri ve devrin tüm eşyaları korunmuş. Eski yöresel giysili bayan rehberin otuz sekiz oda diye tanıttığı evde on oda gördüm. (Sanırım diğer müştemilatı, kölelerin barakalarını da dahil etmiş.)  1767-1845 tarihleri arasında yaşayan Andrew Jackson'un evine yüz metre uzağa yerleşmiş kölelerinin ağaç barakaları da o yıllardaki hayatı çarpıcı bir şekilde gösteriyor. Her haliyle muhteşem bir konak olan bu evde banyo ve tuvalet yok. Yatak odasında cibinlikli görkemli yatağının hemen altında iki lazımlık gördüm.  Eski Avrupa'nın temizlik anlayışı ile ilgili yaptığım araştırmada Fransa'da 1660'da inşa edilen Versay sarayında da tuvalet ve banyonun olmadığı bilgisini bulmuştum. Asillerin istedikleri her yere ihtiyaçlarını gidermeleri ile sarayın kokusunun Avrupa'daki diğer tüm saraylardan daha etkili olduğu bilinmekteymiş. 1789 Fransız devriminden sonra saraya kral ve yakınlarının kullanabileceği 9 tuvalet yapılmış, ama hizmetlilerin kullandıkları lazımlıkları pencerelerden dışarı boşaltmaları ile sokaklar yürünmez hale geliyormuş. Balo ve eğlencelerinde burunlarına taktıkları mandal da bu koku içinmiş ve parfüm sanayii de bu kokularla ilgili olarak ortaya çıkmış.  https://www.antoloji.com/parfum-sanayii-fransizlarin-pisliginden-dogmustur-2-bolum-2-siiri/  

Halen bir çok Avrupa ülkesinde ve Amerika'da tuvaletlerde taharet suyu bulunmaması batının temizlik anlayışını göstermekle beraber, temizliği onlara öğreten Müslüman ceddimizden sonra bugün maalesef çevrede hiç te İslam'la bağdaşmayan görüntüler yaşamamız nasıl izah edilir bilmem?

1810 yılında bulunmuş 1956 da ticari turizme açılmış Cumberland Ceverns adlı uzunluğu 32 mil (yaklaşık 56 km.) olan yeraltı mağarasının iki kilometrelik kısmını gezdik. Yeraltı mağaralarından farkı çökelti ile oluşmuş oldukça geniş alanları olması idi. Fazla olmayan kalker ve kaya tuzu yapılı sarkıt ve dikitleri, çok soğuk ve derinliğinin 2,5m. olduğu rehberimiz tarafından söylenen durgun, berrak görünümlü yeraltı suyunun bulunduğu beş metrekarelik bir doğal havuz var. Giriş bölümü Kuzey – Güney savaşı esnasında Güneyliler tarafından silah deposu ve mermi imalathanesi olarak kullanılan mağara, görsel alan haline dönüştürülmüş. Işıklı gösterilerin yapıldığı bir bölüm ile tavanında ilginç klasik bir avize bulunan oldukça büyük bir alanda sahne gösteri ve müzik konserleri yapılıyormuş.  En ilginci de o gün gördüğümüz gibi yaklaşık beş yüz kişilik bir ilkokul öğrenci gurubunun öğretmenleri ile yer altındaki mağarada kamp kurarak bir gece geçirmeleri uygulaması idi. Bu uygulama ile öğrencilere özgüven aşılaması yapılmaktaymış. Spor ve iş hayatında başarılarının neye dayandığını görüyorsunuz.  Şimdi bir de ailelerin çocuklarını "yapamazsın, edemezsin, olmaz," diye sürekli kollamayla engellemelerinin oluşturduğu güvensizliği düşünün.

Mağara dışında altına hücum yıllarının suyu eleme yöntemi ile altın arama oluk düzeneği vardı. O yıllarda uygulanan bu tekniğin düzeneğini yenileyerek günümüze aktarmışlar ve bir panoda da burada bulunan madenleri sergilemişler. Biz de diğerleri gibi eleme denemesi yaptık. Bu işi yaparken insanların gözlerindeki parıltı altın hırsını gerçekten yansıtıyordu.

Devam edecek.

 DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net