24 Eylül 2020 Perşembe
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.716.883 ziyaret.
21 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

Amerika 2017 - 6Ohio, Kentecuty, Tennessee, Georgia eyaletleri bağlantılı ve ücretsiz olan oto yollar (New York Chicago arasındakiler ücretli idi) şehirler arasında gidiş gelişi bölünmüş, ikişer yada üçer şeritli iken şehirlere yaklaşıldığında sırasıyla 3, 4, 5, 6, 7 şeride çıkmakta ve her vasıta gideceği çevre yoluna ayrılarak şehir merkezi trafiğinde rahatlama meydana gelmektedir. Bu rahatlığı bu güzergahta geçtiğimiz, Columbus, Luisville, da hissetmiştik.(Oto yol sadece Cincinati içinden geçiyor ve burada yoğunluk var.) Genelde Oto yollar bizdeki gibi şehrin hemen girişinde yollara dönüşmüyor çok daha önceden çevre yolları ayrıldığı için, olağanüstü durumlar dışında trafik sıkışıklığı olmuyor. Araçlar çoğunlukla yine benzinli, nadir miktarda dizel kullanan araç var ki dizel hemen her yerde benzinden 1 galonda 35- 40 sent daha pahalı. Bizim ölçümüzle 1 litre benzin ortalama bir lira elli kuruş iken dizel yakıt benzinden 15-20 kuruş daha pahalı.

Tennessee eyaletin'in 680 bin nüfuslu başkenti Nashville'de olduğu gibi şehirler, engebeli, dağlık, çok geniş bir alana yayılmış. Hemen her şehrin "Downtown" denilen bir merkezi var. Gökdelenlerle dolu bu merkezler, resmi, mahalli alanlar, hastaneler, üniversiteler, iş yerleri ve ticarethaneler, şehrin tarihçe ve geçmişinin anıt ve benzeri yapılarla tanıtıldığı, çeşitli etkinliklerin yapıldığı çok büyük yeşil parklar ve tek katlı büyük alış veriş yerlerinden oluşmakla birlikte, ikamet yerlerinde tek veya iki katlı ahşap yapılı evler, yine merkez etrafında sakin yerlerde konumlanmış.

Nashville ve Atlanta şehir merkezlerinde, yönetim ve eğitim kurumları binalarında Yunan mimari etkisi izleniyor. Hemen her binanın ön duvarları dor ve iyon tarzı başlıklı sütunlar üzerinde kurulmuş. Yine evlerin giriş bölümlerinde de sütunlar var. Bu yapılar Mitolojik bir güç gösterisi yapıyormuş gibi. Georgia'daki Smyra (İzmir)şehrinin ismi de yine sanırım bu etki ile verilmiş olmalı. Yine Mitolojik Yunan Tanrıçası Athena'nın Atina Akropolis'teki Parthenon binasının bire bir benzeri Nashville Wanderbilt Üniversitesi yanındaki parkta 1897'de Yunanlılar tarafından yapılmış. Şimdi müze olarak kullanılan Parthenon'da Tanrıça Athena'nın altın renginde dev bir heykeli ve Yunan medeniyetini tanıtan eski esereler, eşyalar, eski fotoğraflar, resimler, var. Athena'nın bulunduğu salonda barbarlar olarak nitelendirdikleri Perslilerle olan savaş sahnelerini canlandıran resimler ve yazılar da yer alıyor. Bunların içinde cami, çarşı ve insanların kıyafetleri ile bir Osmanlı şehri olduğu anlaşılan (İzmir olabilir) eski bir fotoğraf ta var. 

Partehenon tapınağının bulunduğu parkta Amerikalı kadınların seçme haklarını kazanmada önemli rolü olan üç kadının heykelleri ve hikayelerini anlatan taş yazıt bulunuyor. Kadınlar burada yaptıkları gösteri sonrası 1920'de Amerikan Anayasası değişikliği ile oy verme hakkını elde etmişler.

Ülkemizde kadınların seçme ve seçilme hakları 1930'da başlayan Belediye seçimlerinde, 1933 te Köy kanunu ile Muhtar seçme, heyete seçilme,1935' te Milletvekili olma şeklinde bir süreç gösterirken, Rusya'da kadınlar, bu haklarına 1918'de, Fransa'da 1944 te, Japonya ve İsrail 1945'te, Yunanistan 1949'da, Hindistan 1950'de, İsviçre 1971'de ve Arabistan 2010'da kavuşmuşlar.

Sanırım şimdi medeni denilen ülkelerle bu değerlendirmeyi yeniden yapmamız lazım.DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net