20 Eylül 2020 Pazar
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.710.752 ziyaret.
22 aktif ziyaretçi.
Ferhat ÇETİNOĞLU

KADIN VE HAYAT(8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ )

Dünyada kadının yerini tartışacak olursak önce toplumun en küçük birimi olan aileden başlamalıyız. Kadın anadır yani hayat verendir, daha sonra biçimsiz bir taşı yontarak mücevhere dönüştürendir. Kadın eştir, sırdaştır, dert ortağıdır. Eşine, kardeşine, çocuğuna en büyük destek dayanaktır.

Günümüzde kadın kendini en iyi şekilde yetiştirip toplumun her sorunuyla ilgilenebilecek düzeye çıkarmıştır. Tarihte geçmişe baktığımızda; kadına hak ettiği saygı ve özgürlük tanınmamıştır. Fakat eski Türk devletlerinde yönetimden tutunda sosyal hayat, geçim ve aile içindeki saygınlığından kadına ne kadar büyük bir rol yüklendiğini görebiliriz.

Kadın manevi anlamda çok güçlü bir varlıktır. İstediği takdirde üstesinden gelemeyeceği zorluk yoktur. Fakat cahillik nedeniyle kadınlar her zaman kısıtlanmış, ikinci plana atılmıştır. Zorbaca susturulmuş, hakkını savunma özgürlüğü elinden alınmıştır. Zamanla bu bir gelenek, töre haline gelmiş en yakınımızdaki annelerimiz, ninelerimiz bize bunları kabul ettirmişlerdir. Hal böyle olunca erkeğin kadına bakış açısı gittikçe daralmış, kadını sadece çocuk doğurup, evde yemek yapan bir köle gibi görmeye başlamıştır. Hakkını ararken sesini duyurmaya çalışan eşlerini haince katletmişlerdir.

Günümüzde kadın cinayetleri devam etmekte ne yazık ki! kamuoyu bu acımasızlığa göz yummaktadır. Sivil toplum kuruluşları ve kadın kolları bu konuda çalışmalarını ve desteklerini sürdürmekte seslerini duyurmak için büyük çaba göstermektedir. Bu süreçte beklide gözden kaçan en önemli nokta geride kalan gözü yaşlı ana baba ve tabiî ki masum çocuklardır. Bozuk bir psikoloji, korku ve güvensiz bir ortamda büyüyen bir insanın sağlıklı ilişkiler kurması beklenemez.

Hayatta her şeyde olduğu gibi kadının kıymeti de elden gittiğinde anlaşılıyor. Bu yıkıntıyı yaşamadan önce analarımıza, eşlerimize, kardeşlerimize, evlatlarımıza kısacası kadınımıza sahip çıkmalıyız. Her konuda destekleyip yanında olmalıyız. "Cennet anaların ayakları altındadır" hadisi ile Peygamber efendimiz [SAS ]de eşlerinize iyi muamele gösteriniz, onlar size Allahın emanetidir. Aranızda eşlerine en hayırlı olan benim derken İslam da kadına verilen değeri vurgulamıştır.

Huzur ve güven aileden başlayıp zincirleme bir şekilde devam eder. Aile içinde bozukluk varsa toplumun her kesiminde kopukluk görürüz. Bunu engellemek için, kadın kendini en iyi şekilde yetiştirip, eğitimli bir anne olması, her bireyi özgüvenli, insan hak ve hürriyetine saygılı bir şekilde topluma kazandırmalıdır…

Dünyanın birçok yerinde ve özellikle orta doğuda kadın ve çocuklar mağdur durumdadır. Şiddetin her türlüsüne karşı tepkimizi göstermek için elimizi taşın altına koymalıyız. Bu gidişe dur demek için kadınlarında insiyatifi eline almaları gerekmektedir.

FERHAT CETİNOĞLU  -YASEMİN CETİNOĞLUDİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net