24 Eylül 2020 Perşembe
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.716.809 ziyaret.
17 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

Yiğit ve YoğurtBiz insanlar  garip mahluklarız.

Allah bize geleceği mutlu yaşamamız için, geçmişi çabucak unutma özelliğini vermiş. Ama aslında geçmişten ders almamız gerektiğini, geçmişteki hataları yapmamamız için sağ duyu denilen bir hasleti de eksik bırakmamış. İstemiş ki kulları geçmişten dersler alarak geleceği daha iyi görsünler. Görsünler de ilerde bu hataları tekrarlamayıp mutlu olmayı becersinler.

Ama biz nedense bazen geçmişimizdeki iyilikleri daha çabuk unutur olmuşuz. Sanki geçmiş sadece hatalar zinciriymiş gibi hep kusur ve eksikleri hatırlar olmuşuz. Olmuşuz da tedbir mi almışız, geleceğimizi buna göre mi planlamışız? Yoksa geçmişteki kusurlar için sadece geçmiştekileri mi suçlamaya devam ediyoruz?

Gerede'mize içinde yaşadığımız otuz yılda benim hatırladığım on kadar mülki amir geldi. Bir yılla dört yıl arasında değişen sürelerde görev yaptılar. Son iki yıldır  henüz aramızdan  yeni ayrılan  Şevket Cinbir'de görevini kendine has uslubuyla  yapıp gitti. Gerede'nin bu konuda genelde çok şanslı olduğunu gördüm. Devletimizin görevinin ehil insanlar tarafından temsil edilmesi tabii olarak bize gurur verir.

Görev yapan kaymakamlarımızın çoğunluğu hizmet süreleri içinde kendilerine has tavır ve çalışmalarıyla ilçemize çok şeyler kazandırdılar.  Ben burada şu Kaymakam daha iyi, bu Kaymakam ondan daha iyi veya başarısızdı diyerek, haddimi aşan şeyler söylemek istemiyorum ve buradan,  şakşak düşüncesiyle yeni gelene çok yaşa, geçmiştekine tu kaka diyenlere seslenerek, gördüğümüz ve bildiğimiz kadar konuşalım, kendi fikirlerimizi toplumun görüşüymüş gibi göstermeyelim diyorum. Bu görüşüme   katılmayabilirsiniz. Kararı tarihi yaşayan Geredeliler verecektir.

Konuşulanları duydukça şuna şahit oluyorum. Meğer öncekiler sadece geçmişte kalmışlar, sanki onların Gerede'de hiç izleri yokmuş.  Göreve başlayan bir mülki amire şakşak yapıp, görev süresini tamamlayıp gittiğinde aynı vefasızlığı göstermeyeceğimiz ne malum?

Meydanlarını doldurarak alkışlarımızla yanılttıklarımızı hatırlayalım. Sadece şahsi menfaatlerimiz için peşlerinden koştuğumuz, sonra da "Gerede'ye ne yapıverdi" diyerek yerdiklerimizi.  Onlardan memleket menfaati için ne istedik de yapmadılar veya yapılmasına vesile olmadılar?

Gerede'ye gelip göreve başlayan bir memur başlangıçta Geredelilerin soğuk olduklarını söyler, ilgisizlikten şikayet eder. Ama birçoğunda zamanla Gerede bağı o derece güçlü oluşur ki başka bir yere gittiklerinde bizi hep hatırlarlar ve tekrar gelmeyi düşünürler. Bu benim çok kez şahit olduğum bir olgudur. Tabi istenmeyen anılarla gidenler de olacaktır. Onlar da şuna emin olsunlar ki dostluklar hep birlikte kurulur. Sevgi karşılıklıdır. Gerede'yi unutmayan ve zaman zaman gelip bizleri ziyaret eden eski yöneticilerimizin Gerede ilgilerinin devam ettiğini görmekten de mutluluk duyuyorum.    

İlçemizde görev yapan ve geçmişte birlikte çalışma imkanı  bulduğum, her birinin kendilerine has çalışma şekilleri ile Gerede'nin ufkunu açtıklarını gördüğüm şu an hatırıma gelen Alaaddin Yüksel, M. Zeki Koçberber, Şerafettin Tuğ, Süleyman Erdoğan, Cengiz Ata, Saim Eskioğlu, Mehmet Kurdoğlu, Ali Dursun, Mustafa N. Sezgin beyefendilere ve emekliliğimde göreve gelen Şevket Cinbir'e şahsım adına bir Gerede'li olarak memleketimde olması gerekenlere vesile oldukları ve kazandırdıkları güzellikler için teşekkür ederken, yeni göreve başlayan Kaymakamımız Mustafa Masatlı'ya başarılar diliyor, memleketimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net