24 Eylül 2020 Perşembe
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.716.773 ziyaret.
12 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

Amerika 2017 - 5Değişik ırk ve millet mensubu insanların dış görünüşlerinden hangi milletten oldukları anlaşılıyor. Bir markette gördüğüm ailenin Türk olduklarını düşündüğüm anda, onların da bana hemen yakınlık duymalarında,  bakışlarımızdaki bize has sıcaklık en büyük etkendi.  Hatta ilk konuşmamızda tanışıyormuş gibi Türkçe olarak nereli olduğumuzu sormuştuk. 

Bilhassa Asyalılar, sonra Hintliler kendilerine özgü deri rengi ve giysileri ile hemen dikkat çekiyorlar. Türkmenler, Araplar, Kürtler kolayca anlaşılıyor.  Geriye kalanlar ise İngiliz, Fransız, Alman karışımı Avrupalılar ve çok sayıda siyah ırk mensubu zenciler ve yine melezler de Amerikalıları oluşturuyor. Yerli Kızılderilileri yok sayarak, kendilerini sonraki göçmenlerden ayıran, Amerika'nın sahipleri olarak gören Beyaz Amerikalılar diyebileceğimiz gurup ta var.  Göçmenlerle ilgili söylev ve politikası bu yönde görünen başkanları Trump'ın göçmenlerle ilgili politikasında Beyaz Amerikalı milliyetçiliği sanırım en önemli etkenlerden biridir. Tabi ona karşı guruplar da boş durmuyorlar. Mesela Trump'un kadınlarla ilgili konuşmaları sonrası Cleveland'da büyük bir kadın topluluğunun protesto yürüyüşü yapıldı. Nitekim Atlanta'da çok büyük bir Zenci topluluğunun yürüyüşüne şahit oldum.

Orta doğunun kaynayan kazanından kaçıp bize sığınan ve bir kısmı geçmişte bizim yönetimimizde olan çaresiz halkları şayet içimizde kendi kültür ve yaşam şeklimizle eritemeyecek olursak, mesnetsiz aleyhte dedikodular  insanları yanıltmaya devam ederse,  ilerde bir takım siyasi ve sosyolojik olumsuzluklar ortaya çıkabilir ve bu da birliğimizi etkileyebilir. Biz şimdilik onları Ensar- muhacir kapsamında değerlendirmekteyiz. Dilerim bu yaklaşım hayal kırıklığı meydana getirmez, düşküne yardımı gerektiren insanlık anlayışımızı zedelemez.

Maalesef Amerika'ya çok önceleri geleni vatandaşlarımızın bir kısmı ise yaşam şekillerinde Türklük ve İslam'la ilgili değiller, Amerikanlaşmışlar. Sadece isimleri var.  Türkiye ile bağlantıları belki resmi işleri için kalmış. Eğitim amaçlı gelenlerin bazılarının da ya Amerikanlaştıkları, yahut bir takım dini görüntülü, ideolojik guruplara dahil olmak zorunda bırakıldıkları veya kısmen yapımıza uyan diğer halkların içinde yaşamaya çalıştıklarını gözlemleniyor.

Bu durum yöneticilerimizin dikkatini çekmiş olmalı ki son iki yıldır Devletimiz bu konuya daha fazla önem vermeye başlamış ve eğitim için gelenlere "Türken Fondation" isimli  vakıf  vasıtasıyla destek olmaktaymış. Amerika'ya dil eğitimi, mastır veya doktora yapmaya gelen öğrencilere evler açan Türken Vakfı, 2014 yılında 2 si Manhattan'da olmak üzere toplam 7 öğrenci evini faaliyete geçirmiş ve halen New York, New Jersey, Boston, Chicago'da çalışmaları devam ediyormuş.  http://www.turkishny.com/news/turken-vakfi-abdde-ucuncu-okulunu-acti

Öğrencilerin ikamet ve ihtiyaçlarında rehber ve yardımcı olmada biraz geç kalınmış olsa da, sahiplenilerek desteğin doğru kanallar aracıyla yapılması çok önemli bir aşamadır.

 DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net