22 Eylül 2020 Salı
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.714.968 ziyaret.
26 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

Amerika 2017 - 4
Şehir merkezi dışında evler,  yeni  gördüğüm yerlerde de çoğu kez ormanla iç içe, ama yine ormanda hiçbir tahribat oluşmamış ve çevre tertemiz. Bilhassa  Ohio eyaletinin  Cleveland, Kent, Acron gibi şehirlerinde temizlik ön planda görünüyordu. Cleveland da yere bir çöp atmanın cezası  beş yüz dolardı. Tenesse eyaletinin başkenti Nashville'nin  yol kenarları için ise bu netlikte bir temizlik ve tam düzen ifadesi kullanamıyorum. Üstelik burada ceza bin dolarmış.

Gelen göçlerle veya değişik sebeplerle büyümekte olan,  eğitim ve kültür yapılarına bağlı olarak şekillenen  yeni yerleşim yerlerinde karmaşa ve çarpıklıkları görmek mümkün. "Amerika'da Küçük Kürdistan" olarak bilinen Kürtlerin yoğun olduğu Tenesse Nashville' de bu durumu gözlemledim. Bazı Arap, İran, Hint, Pakistan,  Afkanlıların ve uzak doğuluların bulunduğu yerleşim yerleri de bu durumda. Tabi bu şehrin tamamını etkilemiyor olsa da göze batıyor ve yine ilginçtir ki çoğunluğu Müslüman olan bu yerleşim yerlerinde suç oranının yüksek olması dikkat çekiyor. Bir de buna Müslümanlığı sadece takke giymek, sakal bırakmak ve paça sıvamak olarak bilen, İslami bilgiden tamamen yoksun zenci guruplarını dâhil ederseniz,  İslam dünyasının İslam'ı çok iyi anlaması ve öyle yaşaması gerektiğini bir daha düşünüyorsunuz.

Göçmenlerin, bilhassa orta doğu göçmenlerinin hemen hepsinin kendi yaşam şekillerini burada da devam ettirdikleri görülüyor. Mesela bir piknik alanında gördüklerim bize hiç te yabancı değildi. Gelişi güzel yerlere oturanları, çevreyi kirletenleri, gürültüleri ile etrafı rahatsız edenleri, hatta piknik alanı yolunda otomobilleri ile tur atarken yüksek sesli müziği çevreye yansıtanları izlerken nereli olduklarını anlayabilirsiniz.  Burada onlar sadece yiyip içme, eğlence pikniği yaparken Amerikalılar yürüyerek veya koşarak spor yapmayı tercih ediyorlar.

Nashville' de büyük alış veriş merkezleri dışında ferdi ticarethaneler de mevcut. Bunların çoğunluğu da göçmen yerleşim yerlerinde bulunuyor. Bu iş yerlerinin çoğunluğu İnternational Market adları ile çalışıyor. Buralarda Kürt, Arap, Hint,  ve Türk market ve restoranları,  araba tamircileri, oto galeriler  iç içe geçmiş vaziyette. Bir marketin içinde ayaküstü veya masalı yeme yerlerinde kendi kültürlerine ait yiyecekleri tadabilirsiniz. Müslümanlar genelde helal ürünleri buralardan temin yoluna gidiyorlar, ama ben buraları pek te iç açıcı bulmadım. Amerikalıların da tercih ettiği Hint, Türk restoranları genelde daha kaliteli görünüyor. Domuz eti yemeyen Yahudiler de Türk ve Arap lokantalarında yemek yiyebiliyorlar.  Bir Fas lokantasında Fas yemeklerini tattık bizim yemeklerimize tam benzemese de yenilebilir diyebilirim. Lokanta sahibi, öğretim görevlisi olmasına rağmen bu işi severek zevki için yapmaktaydı. Nitekim değişik tadları arayan Amerikalılar buraya da rağbet ediyorlardı.DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net