23 Eylül 2020 Çarşamba
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.714.997 ziyaret.
9 aktif ziyaretçi.
Kazım ÜNLÜOL

Amerika 2017 - 22. Amerika -2-

Paris aktarmalı yolculuğumuzda  aktarmanın yapıldığı Paris hava alanındaki gümrük kontrolünde el valizimizin Xray cihazından sonra da didik didik aranması dikkatimi çekmişti.  Önce kimliğimiz için mi diye tereddüt ettim.  Bizim dışımızdakilere de bir iki kişi dışında genelde böyle bir uygulama yaptıklarını izledim. 2015 te Paris'te meydana gelen terör olayları nedeniyle tedbirlerini artırmış olabilirler düşüncesi tereddüdümü giderdi.  Türkiye'de daha hava alanı binası girişinde başlayan kontrol, uçağa bininceye kadar devam eden birkaç noktada yapılmasına karşın, burada sadece uçağa giriş koridorunda yapılıyor.

Paris sonrası  sekiz saatlik uçuşla indiğimiz Georgia eyaletinin başkenti Atlanta havaalanı gümrüğündeki Pasaport vize polisinin niçin geldiğimiz, nerede ne kadar kalacağımız, programımızın ne olduğu ve harcama miktarımız gibi sorularına İngilizceyi iyi konuşamadığımı söyleyip  meramımı anlatacak kadar cevap vermiştim. Görüntümüz de güven vermiş olmalı ki sıkıntısız giriş izni almıştık. Amerika'ya turist vizesi ile bir yıl içinde 6 aylık süre için giriş yapabiliyorsunuz. Tabi bu parça parça da olabiliyor. Tekrarlamakta fayda var Amerika'ya indiğinizde giriş vizesi alamazsanız o noktadan geri dönmek zorunda kalabilirsiniz.

Atlanta hava alanı Amerikan Delta Hava Yolları firmasının merkezi ve  şu an dünyanın en büyük hava limanı olarak biliniyor. Buradan yine uçakla 3 saat süreyle Cleveland'a uçacağımız hareket zamanını beklerken alan içinde dolaşmıştım, sanırım iki koridorda yaklaşık üç dört km. yol kat etmişimdir. Uçakların kalkacağı Pistin bekleme yerlerine de bina içinde trenle ulaşıyorsunuz. Amerika'da seyahatler çok büyük oranda hava yolu ile yapılıyor. Ülke içi ağırlıklı otobüs seferleri gibi hemen her yere uçakla ulaşabiliyorsunuz.

Ülkemizde İstanbul Avrupa yakasında yeni yapılmakta olan ve 6 ayrı pistten oluşacak olan 3. hava alanımız tamamlandığında dünyanın en büyük hava alanı olacakmış. Tabi bu bizim için gurur verici.  Gittikçe artmakta olan hava yolu ile seyahat sanırım memleketimiz için bilhassa ticari ulaşımda çok büyük önem arz ediyor. Son yıllarda ülkemizde ulaşım için yapılan çalışmalar gidebildiğimiz yerlerin bizim olduğunu ifadede en önemli etkenlerden biri. Başta yazmıştım dünya şimdi kolay ulaşım sayesinde çok küçük ve dünya milletleri kendi refahları için her şeyi yapabiliyorlar. DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net