9 Ağustos 2020 Pazar
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.651.327 ziyaret.
27 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

ÇOCUĞUNUZ İÇİN KIŞ MEVSİMİ İPUÇLARIKışın şiddetli fırtınalar, hafif toz veya soğuk hava şartları getiriyor olmasına bakılmaksızın çocuklarımızın nasıl güvenli ve sıcak kalacağı konusunda bazı ipuçlarına gereksinim duyarız.

 

Nasıl giydirelim?

 Kural, her zaman erişkinden bir kat fazla giydirmektir.

  • Birkaç ince tabaka halinde giydirmek onları kuru ve sıcak tutacaktır.

  • İki kat çorapla giyebileceği büyüklükte bot veya çizme seçilmelidir.

  • Eldiven ve bere unutulmamalıdır.

  • Mont veya kabanlarında ağaç dallarının takılabileceği aksesuarlar olmamalıdır.

  • Çocuğun araç koltuğuna oturduğunda üşümemesi için, araç koltuğu kullanılmadığı zamanlarda sıcak ortamda tutulmalıdır.

  • Suyu içine alan giysiler olmamalıdır.

  • Hareket etmediği zamanlar daha fazla üşüyeceği için, çocuk arabası kullanıyorsak battaniye örtüp, sıkıştırmak gerekir. 

Hasta olmaması için; 

  • Soğuk hava, bilinenin aksine soğuk algınlığı, nezle ve grip nedeni değildir. Ancak bu hastalıklara neden olan virüsler, çocukların birbirlerine daha yakın temas halinde oldukları kreş, okul gibi ortamlarda daha kolay bulaşmaya neden olmaktadır. Bu tür ortamlarda hastalık riskini azaltmak için çocuklarımıza el yıkama alışkanlığının kazandırılması, öksürüp, hapşırırken ağzının mendil veya hiç olmazsa dirseğinin iç yüzüyle kapatılması öğretilmelidir.

  • Altı aydan büyük bebekler için grip aşısı yaptırmak için hala geç değildir, unutulmamalıdır ki, influenza hastalıklarının % 80' i ocak, şubat ve mart aylarında görülmektedir.

  • Uzun süre dış ortamda kaldığında hipotermiye dikkat etmek gerekir. Hipotermi, vücut ısısının normalin altına düşmesidir. 36. 5 derece vücut ısısı ortalama ısının göstergesidir, hipotermi ise 35. 5 derecenin altındaki ısılardır. 

Güneş koruması gerekli mi?

 

Kış mevsiminde, güneş ışınlarının yanıklara neden olduğu akıldan çıkarılmamalıdır, özellikle kar, yansıma sureti ile daha kolay yanığa neden olmaktadır. Yaz mevsiminde olduğu gibi, kışın da koruyucu güneş kremleri ve gözlük kullanılması gerektiği unutulmamalıdır.

 DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net