22 Eylül 2020 Salı
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.714.858 ziyaret.
22 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

ATEŞE AKILCI YAKLAŞIMÇocukta ateş, ebeveyn için önemli bir endişe nedenidir. Çocuğunuz ateş içindeyken, sağlıklı düşünmek ve karar vermek zor olabilir. Ateşe neden olan şeyleri ve bunlara nasıl davranacağınızı öğrenmek endişenizi hafifletir ve durumu kontrol etmenize yardımcı olur. 

Ateş nedir? 

Her bireyin kendi vücut ısısını düzenleyen iç termostatı vardır ve bu ısı, ortalama 37 derecedir.  Vücut bir enfeksiyon veya başka bir hastalık tesbit ettiğinde beyin, durumla savaşmaya yardımcı olmak için vücut ısısını yükselterek tepki verir. 38 Derece ve üzerindeki ısı ise ateş olarak değerlendirilmelidir. 

Ateş nasıl ölçülmeli? 

Öncelikle bilinmesi gereken, civalı termometreler artık kullanım dışı olup, asla kullanılmamalıdır.

  • Dijital termometre ile ölçüm; en kolay ve ulaşılabilir yöntemdir. İlk 2 yaşta rektal (anüsten) ölçüm, 3 – 5 yaş arası ağızdan ölçüm güvenilir sonuç vermektedir. Ancak unutulmasın ki, rektal amaçlı kullanılan termometrenin, ağızda kullanılmaması gerekir. Aksiller (kol altından) ölçüm ise, hiçbir yaş grubunda güvenli ölçüm olarak kabul edilmemektedir.

  • Temporal arter aracılığı ile (temassız) ölçüm; yeni araştırmalara göre yenidoğan döneminden itibaren güvenilir ölçüm sağlamaktadır.

  • Timpanik (kulaktan) ölçüm; 6 aydan küçük bebeklerde güvenilir değildir, 6 ayın üzerinde kullanımda ise kulağa doğru yerleştirilmesi, kulak kirinin yanlış okumalara neden olabileceği akıldan çıkarılmamalıdır.

Ateşi güvende tutmak

 

Her ateşli çocukta tedaviye gerek olmamasına rağmen, ateşi belirledikten sonra yapılması gereken, çocuğunuzun konforunu arttırmak ve yeterli sıvı alımını sağlamaktır.

  • Parasetamol veya ibuprofen grubu ateş düşürücülerden birisi, çocuğunuzun kilosuna göre 6 – 8 saat arayla kullanılmalıdır. Ancak her iki grup ilaç birarada veya 3 – 4 saat arayla dönüşümlü kullanılmamalıdır.

  • Ilık banyo yaptırılmalı, kalın giysiler giydirilmemeli, bol, ince giysiler giydirilmelidir.

  • Ateşle birlikte sıvı kaybı da olacağından, anne sütü alan bebekler emzirilmeli, diğer çocuklara ise sıvı desteği sağlanmalıdır.  

Çocuğunuzun doktoruna ne zaman  başvurmalısınız? 

  • Ateş kontrol alınmasına rağmen,  huzursuz, halsiz, dalgın durumu devam ediyor, aktivitesi azalmışsa

  • 3 Aydan küçük bebeklerde emme azalmış ve ateş 38 derecenin üzerinde seyrediyorsa

  • Ateş 2 yaştan küçük çocuklarda 24 saat, 2 yaştan büyük çocuklarda ise 72 saatten fazla devam ediyorsaDİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net