19 Ocak 2021 Salı
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.837.795 ziyaret.
16 aktif ziyaretçi.
Yunus Baki KOÇAK

Asker Salavatlama Askere gidecek gençlerin, askere gitme günü yaklaştığında komşu ve akrabaları bu gençleri yemeğe davet ederler. Askerler kendi aralarında da birbirlerini davet eder ve aynı zamanda eğlenceler de tertip ederlerdi. Eskiden bilhassa kış mevsiminde ferfene yenirdi. Ferfene yiyecek kişiler, kendi aralarında para, yağ, yoğurt, un şeker, yumurta gibi şeyler toparlayıp ve bu toparladıkları şeylerden kadınlara; gözleme, kaygana, börek, tirit, helva gibi yiyecekler yaptırılır, paranın bir kısmıyla da kaz hindi gibi şeyler alınır ve akşam olunca da bunları uygun bir yerde toplanarak yerlerdi. Yemekten sonra da sabaha kadar çeşitli oyunlar tertip ederek eğlenirlerdi. Askere gidecek askerlerin evlerine yakın komşu ve akrabalar gelir, bilhassa erkekler askerlik hatıralarını anlatırlar ve aynı zamanda da asker adaylarında bir heyecan ve şevk uyandırırlardı. Eskiden "Askerliğini yapmayan adam adamdan sayılmaz" denirdi. Asker adayı da askerliğini biran evvel yapmanın gururunu duyardı. Asker adayları, askere gitmeden evvel dua yaptırmak için köylerde minareden asker duası yapılacağı anonsu yaptırırlar (şimdi hoparlör ile yapılıyor). Bütün köylü köy meydanında toplanır, kadınlar bir tarafta erkekler bir tarafta, askerler ise halkın önüne dizilir, imam efendi de askerlerle halkın arasında veya uygun yüksek bir yer varsa oraya çıkarak bir dua yapardı. O duaların Türkçe kısmından bir örnek:

            Yâ ilâhel âlemi! Bir ayeti celilende "Gücünüz yettiği kadar kuvvetli ordu hazırlayın" buyuruyorsun. Biz de senin o yüce dinini ve şu güzel memleketimizi her türlü düşman istilasından, fitnelerden, anarşiden, terörden ve her türlü dâhili ve harici düşmanlardan korumak için şu genç evlatlarımızı memleketimizin ve dinimizin yüce bekçileri olarak gönderiyoruz. Sen, onları vazifelerinde başarılı eyle. Ya Rabbi! Dâhili ve hârici düşman şerrinden muhafaza eyle! Yâ Rabbi! Yâ Rabbi! Yâ Rabbi!

            Yâ ilâhel âlemin! Sen'in o güzel Habibi Edibin "Vatan için bir saat nöbet beklemek bir sene nafile ibadet etmekten hayırlıdır" buyurarak en veciz bir ifade ile vatan borcu olan askerliğin kutsiyetini en güzel bir müjde ile müjdeliyor. Sen, bu evlatlarımızı bu kutsal vazifeye layık eyle. Yâ Rabbel âlemin!

            Bu mübarek müjdeyi alan sahabenin, tabiinin, tabe-i tabiinin, ceddimizin ve İslam kahramanlarının aldıkları feyz ve bereketten bizleri de nasibdar eyle.

            Yâ ilâhel âlemin! Şu kutsal vazifeye giderken; şu körpe evlatlarımızı korkuyla, üzüntüyle değil, kahramanlık ve ibadet duygusuyla gidip vazife yapmayı Mevlam cümlesine nasib eyleye.

            Yâ Rabbi! Sen, cümlemize ve cümle ümmeti Muhammed'e, ordumuza, yurdumuza selametler ihsan eyle.

            Yâ ilâhel âlemin! Sen, cümlemizi ve cümle ümmet-i Muhammed'i senin yoluna boyun eğen ve Sen'in sevgili Habibinin sünnetinden ayrılmayanlar zümresine ilhak eyle. Bizleri iki cihanda da aziz eyle! Yâ Rabbi! Sen, şu genç evlatlarımıza hayırlı vazifeler yapıp, sağ selamet dönmeyi nasip eyle!... (Âmin).

            Dua yapılıp âmin dedikten sonra askerlerin önünde kuyruğa giren halk, askerlerle teker teker kucaklaşıp, helalleşirler. Tabii ki uğur parası vermekte gelenektir.

            Erkeklerle helalleşen askerler, kadınlarla da helalleştikten sonra askere salavatlanır. Askerler slavatlandıktan sonra komşu ve akrabalar "Sağlıcakla varıp gelsin, Allah dönüşte mahzun etmesin" diye asker evine teselliye gelirler. İzin veya teskere dönüşü askerden gelenlere, kadınlar hediye ile giderlerdi. Asker evi de "Hoş geldin" diye gelen kadınlara hediye olarak asker kınası verirdi. Şimdi ise farklı hediyeler de verilmektedir.

                                                                                                                         6 Aralık 2016DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Dr.Cihan AVAROĞLU
GEREDE’DE ÇOCUK OLMAK
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net