19 Eylül 2020 Cumartesi
Daldallı Kombi Teknik Servisi
0 555 545 7058
Kombi bakım, tamir, makine ile petek yıkama hizmetleri.
Üyelik
Sayaçlar
6.710.037 ziyaret.
11 aktif ziyaretçi.
Dr.Cihan AVAROĞLU

ÇOCUK VE KURŞUNBizler, ülkemizde çocukları ateşli silahlardan çıkan kurşundan koruyamazken, dünya, son derece toksik olan kurşun elementinden çocukların nasıl daha az etkileneceği üzerine önlemler almaya devam ediyor..

 

Kurşun, gelişmekte olan ülkelerde kentleşme ve sanayileşmenin hızla artması, önlemlerin bu hıza ayak uyduramaması sonucu bir halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocuklar, erişkinlere oranla kurşun toksisitesine daha hassasdır. Kurşuna maruz kalma çocukların gelişmekte olan beyinlerinde ciddi hasarlara neden olmakta, çocuk sağlığı ile ilgilenen biz hekimlere halkı ve yöneticileri bilinçlendirme konusunda büyük  pay düşmektedir.

 

Kurşun, kirliliğinin yoğunluğuna bağlı olarak ağız yoluyla besin ve sulardan, solunum yoluyla havadan alınır ve emilir, kandaki kurşun ise eritrositlere bağlı olarak bulunur. Kurşun fosfat, düşük çözünürlükte olması nedeniyle kalsifiye dokularda birikir. Erişkinlerde kurşunun % 95' I iskelette depolanır, çocuklarda ise yumuşak dokularda bulunur. Kurşunun yarılanma ömrü yaklaşık iki ay olmasına ragmen, bu süre beyinde bir yıla kadar uzayabilmektedir. Yapılan çalışmalar hamilelerde, plasenta aracılığı ile bebeğe kurşunun geçtiğini, anne sütünde, maruz kalmaya bağlı olarak çok düşük konsantrasyonlarda bulunduğunu ortaya koymaktadır.

 

Çocuklar kurşunla nasıl karşılaşır? 

  • Kaynağı belli olmayan benzinin kullanımı havadaki kurşun oranını arttıracaktır.

  • Eski evler, boyaları ve kurşun su boruları ile büyük tehlike oluşturmaktadır.

  • Büyük kentler ve bu kentlerde sokakata solunan tozlar kurşun içerebilmektedir.

  • İş ve işçi sağlığı ile ilgili önlemler her geçen gün artsa da, hala kontrolsuz olarak kurşuna maruz kalınan iş kollarında çalışan ebeveynlerin çocukları tehlike altındadır.

  • Kaçak yollarla ülkemize giren kalitesiz giyim eşyaları, oyuncaklar tehlike saçmaya devam ediyor,

  • Ailenin sosyoekonomik düzeyi, kalabalık aile, yetersiz beslenme, pika, eğitim düzeyi, sigara ve alkol tüketimi önemli risk nedenleri arasındadır. 

Güvenli kurşun düzeyi nedir?

 

Başta hamileler ve süt çocukları olmak üzere tüm canlıların sindirim sistemi, sinir sistemi, hematolojik sistem, endokrin sistem, kemikler ve böbrekleri etkilenmektedir. Bu yüzden her bir bireyin sorumluluğu vardır ve Dünya Sağlık Örgütü, kurşun kan düzeyini sıfır olarak belirtmektedir.

 DİĞER MAKALELER
Misafir MİKROFON
KANDİLLER Prof Dr. Seyit Mehmet ŞEN
Misafir MİKROFON
CANIM GEREDE - Erol ÖZDEMİR
Yunus Baki KOÇAK
Asker Salavatlama
Misafir MİKROFON
ÖMRÜMDE BİR GEREDE
Ferhat ÇETİNOĞLU
Merhamet
Kazım ÜNLÜOL
Koronoyla Yaşamak
 
www.gerede.net
Gerede Hakkında Herşey
Bu sitede yayınlanan haber, metin, bilgi, yazı ve resimler izin almadan yayınlanamaz. gerede.net hiçbir kişi, kurum veya siyasi görüşün sitesi değildir. Amacımız Gerede ilçemizi tanıtmak ve Geredelileri kaynaştırmaktır.
E-Posta :  haberlesme@gerede.net